MTV zammı ve yeni gelir vergisi bugün belli olacak! MTV zammı azalacak mı?

TBMM bugün hareketli bir güne hazırlanıyor. MTV ve yeni gelir vergisi düzenlemesi komisyonda görüşülecek. MTV zammı ne olacak, zam miktarı azaltılacak mı merak ediliyor.

MTV zammı ve yeni gelir vergisi bugün belli olacak! MTV zammı azalacak mı?

Aaraç sahiplerinin gözü MTV zammı ile ilgi alınacak karara dönmüş durumda. TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşülen 130 maddelik torba tasarıda dün dokuz madde daha kabul edildi, üç madde ise metinden çıkarıldı.

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) dahil bir çok vergi artışı yapılmasını öngören ve kamuoyunda tepki yaratan “Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve KHK’lerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”nda kabul edilen madde sayısı 42’ye yükselirken, görüşmeler Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın katılımıyla bugün saat 10:00’da başlayacak.

Görüşmelere bugün, MTV ve gelir vergisi dilim değişikliğini de içeren 21 madde ile devam edilmesi öngörülüyor.

Türkiye ekonomisinin makro anlamda en güçlü olduğu alanların başında gelen bütçe dengesi geçen yıl yaşanan darbe girişiminin etkilerini azaltmak için alınan önlemlerle bozulmaya başladı.

GSYH’ya oran olarak bütçe açığı yüzde 1’den yüzde 2’ye çıkaran bu gelişmeler sonrası daha fazla bozulmanın önüne geçmek adına ise hükümet OVP ile birlikte bu tasarıda yer alan değişikliklerle 30 milyar TL’ye yaklaşan vergi artışlarına gidiyor.

2 KRİTİK DÜZENLEME

Bu artışların arasında MTV’ye yapılması planlanan yüzde 40 ile yüzde 68 arasında değişen oranda artışlar da yer alıyor.

Kamuoyundan gelen tepkilerden sonra Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın MTV’deki artışın gözden geçirilmesini istemesinin ardından hükümet söz konusu düzenlemeyi gözden geçireceğini açıkladı. Yapılacak bir değişiklik ile MTV’deki artış oranlarının da düşürülmesi bekleniyor.

Bugün görüşülmesi planlanan bir diğer madde ile gelir vergisinin üçüncü dilimimdeki yüzde 27’lik oranın yüzde 30’a yükseltilmesi öngörülüyor.

KOMİSYONDA 9 MADDE KABUL EDİLDİ, 3 MADDE TASARIDAN ÇIKARILDI

Komisyonda dün kabul edilen dokuz madde arasında ise TCMB’nin reel sektörün yabancı para cinsi borçlanmasından kaynaklanan borçlanma ve kur riskini izleyebilmesini kolaylaştırmayı amaçlayan, gerçek ve tüzel kişilerden bilgi istemesini düzenleyen maddesi yer alıyor.

Ekonomi yönetimi, 211.4 milyar dolara ulaşan finansal kesim dışındaki firmaların net döviz pozisyon açığının daha sağlıklı yönetilmesi gerektiğini belirtiyor. Yetkililer riskin hedge edilmesini talep edebilecek, firmanın döviz gelirine odaklı bir borçlanma limitini de içerebilecek bazı sınırlamaların getirilebileceğini belirtiyor.

Açık pozisyonda sağlıklı ve güçlü bir veri tabanının olması gerektiğini belirten Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek önceki açıklamalarında “Merkez Bankası’na bu yönde güçlü bir yetki verip altyapıyı oluşturacağız… Türkiye’nin en büyük kırılganlık noktası reel sektörün açık döviz pozisyonu; riski yönetmek için hiç döviz geliri olmayanlara belki TL ile borçlan diyeceğiz” demişti. İlgili çalışmalar Finansal İstikrar Komitesi’nde yapılıyor.

Dün görüşülen 12 maddeden ise üç madde tasarıdan çıkarıldı. TCMB’nin Denetleme Kurulu’na ilişkin hükümlerini yürürlükten kaldırarak yerine Denetim Kurulu kurulmasını öngören maddeler önerge ile metinden çıkarıldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 11 yorum
Ülkeyi 15 senede lübnana çevirdiler herşeyi sattılar eğitimi mahvettiler orduya yargıya emniyete kumpas ustune kumpas kurdular feto iti ile birlikte en sonda darbe tiyatrosuyla tc ye ve orduya en büyük kumpası kurdular.şimdide yediklerini çaldıklarını feto itine yandaşlarına verdiklerini kapatma peşindeler...
BÜTÜN SORUN ALMANYANIN BİZİ KISKANMASI.KISKANMASAYDI BU VERGİLER OLURMUYDU .
%40 az bile %100 zam yapsalar daha iyi olurdu. yollar arabalardan geçilmiyor şehir içi trafik berbat.
YAPIN KARDEŞİM YAPIN GEÇİRİN GEÇİRİN BİZE KOYMAZ, MİLLETİN UÇKURUNA DOKUNMAYINDA NERESİNE DOKUNURSANIZ DOKUNUN BE YA...
hazır olun kitlicekler.
bordro mahkularına zammı verecekler :)
senin ne kadar almanya kadar gücün milli gelirin var söylesene güldürme kendini doğru konuşmak lazım
valla bence adamlar haklı adamlar gözümüzün içine baka baka mütahidiyle oramıza buramıza koydular gıgımız çıkmadı hatta meydanlarda mütahidin yaptıgı köprülerde halay çektik türkiye seninle gurur duyuyor dedik bu yüzde 40 vergiyi komuşlar çokmu e ne demişler vereni cami avlusunda bile öperler akp öptükçe hoşuna gidiyor bu milletin mustahak bizim gibi millete
mtv zammı 15 yıllık saltanatın harcadığı parayı kapatacak güce sahip değil sırada yıllardır köprülerden tek geçiş ücreti alınması yerine artık girişlerdede para ödenecek yani ver mehteri ver mehteri bu kadar vatandaşı sıkacaklarına maliye milyarlarca borcu olupta %1 ile kapatanların peşinden koşsa ülke ferahlıyacak ama devir zalimin devri olan mazluma ver mehteri ver mehteri...
dayayııııııııııııııın bu halk alışık daaaaayayan hep kazandı 15 senenin başarısı bu bu halkı boş bırakmaya gelmez
yorumlara bakınca sanırım milletimiz biraz uyanmaya başladı tabi sağlıkta canı yandı eğitimde yandı yol yaptık denildi parasız geçiş yok her hizmetin arkasından zam yağmaya başlayınca maymun gözünü açtı ahh türk milleti ah yüzükle gelen adama şimdi bakın bakalım olan bize oldu. Şunu da yazmadan edemiyecem siyaset futbol takımı desteklemeye benzemez fanatik olmayacaksın hizmetde aksama olunca koyacaksın ensesine tokatı...
Diğer Haberler