SGK'dan çalışan emekliye müjde

Hükümet, çalışan emeklilerin ödemeyi unuttuğu destek priminde temiz bir sayfa açtı. SGK, bildirimde bulunmayanların maaşından yapılan kesintiyi durdurdu.

SGK'dan çalışan emekliye müjde

Çalışan emeklilerin destek primi kâbusu son buldu. Hükümet, destek primini ödemeyi unutan 450 bin kişi de dâhil 1 milyon vatandaş için temiz bir sayfa açtı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), bildirimde bulunmayanların maaşından yaptığı cezalı destek primi kesintisini durdurdu. Türkiye'de her 100 emekliden 42'si çalışmaya devam ediyor. Bu kapsamda doktordan notere kadar herkesin destek primi ödemesi gerekiyor. Emekli maaşı bağlandıktan sonra yeniden çalışmaya başlayanların yüzde 15 destek primi yatırması, memur olarak devam edenlerin de SGK'ya başvurması gerekiyor. Yeni Sosyal Güvenlik Yasası ile primini ödemeyenlere yapılandırma fırsatı da doğdu.

4 MİLYON KİŞİ ÇALIŞIYOR
Türkiye'de emekli çalışanların oranı oldukça yüksek. 10 milyon emekliden yaklaşık 4 milyonu çalışıyor. İkinci işte çalışıp da destek primini yatıranların sayısı ise 250 bine ulaşmıyor. Denetimlerde 450 bin kişinin destek primini ödemeyi unuttuğu, 50 bine yakınının hiç yatırmadığı, diğerlerinin de kaçak çalıştığı belirlendi.

KİMLERİ KAPSIYOR?
Destek primi uygulaması 1986'dan itibaren emekli aylığı bağlanan SSK, Bağ- Kur, Emekli Sandığı ya da banka sandıklarına göre emekli olup da çalışmaya devam edenleri kapsıyor. Yaşlılık aylığı aldıktan sonra avukat, noter olarak çalışanlardan yüzde 15 kesinti yapılıyor.

YAZILI BAŞVURU YAPILABİLECEK
Ekim 2008'den sonra emekli olup çalışmaya başlayanların yaşlılık aylıkları kesilecek. Aylıkları kesilen sigortalılardan kısa vade, uzun vade ve genel sağlık sigortası primi alınacak. Çalışmalar sona erdikten sonra yeni maaşlar, bu hizmetler de dâhil edilerek yeniden hesaplanacak. Kuruma yazılı istekte bulunanların yaşlılık aylıkları devam edecek ancak yüzde 15 oranında prim kesintisi yapılacak.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 55 yorum
bu hükümetin yaptığı en büyük ayıptır emeklinin maaşından kesinti. aslında işyeri işletiyor diye vergiden muaf olmalı ve üretkenlik yaparak ekonomiye fayda sağladığı için teşvik primi verilmeli. emeklinin çalışmasına ancak bu yasa çıkmalı ki hükümeti yönetenler hem oy hem takdir toplasın işte bu olmalı 2023 hedefine temel.
size katılıyorum kesindi degil üreten emekliye devlet pirim vermeli
öyle bir haber yapılıyor ki sanırsınız emeklilerin üzerinden bu yük kalktı gerci ne zaman görülmüş ki emeklinin yararına bir şey yapılsın
utanın utanın çok para vermiş gibi emekli ile uğraşıyorsunuz ihtiyaç olmasa hangi emekli çalışmak zorunda acaba hiç düşündünüzmü
Emekliler çalışmasa maaşını alıp yese, Türkiyede 4 milyon işsiz iş bulacak demek ki. Gidin kardeşim emekli olmuşsunuz hala önümüzü kapatıyorsunuz gidinde sıra bizlere gelsin.
Emekli maaşı ile geçinemediklerinden çalışıyorlar. hayatını kimseywe muhtaç olmadan idame ettirebileceğini kanaat getiren binlerce kişi emekli olacaktır, işte o zaman sizde kolaylıkla işe girebilirsiniz.1750 tl maaş alan memur emekli olunca 950 tl alıyor siz olsanız bu 950 tl parayla nasıl geçinirsiniz? Emekli olacaklara makul bir kesinti yapsalar her emekliliği gelen emekli olacaklardır.
Sen derdine yan kardeşim sen yetenekli ve dolu bir adam olsan zaten sen açıkta kalmayacasın.Hala baba parası ile geçindiğin belli otururken sıra gelmez sıra gelmesini beklerken simit bile satman gerekecektir o işler kolay bulunmuyor kimse kimsenin kucağına iş atmıyor o emekli demekki halen işe yaramakta ki iş bulabilmekte.
bu iş bana öniversite harclarını kaldırdık deyip , aynı meblayı öğrenim gideri olarak geri getirmelerini anımsattı ... Yani diyolar ki biz sizi oyle de boylede soyucaz işte vicdanınız rahatlasın diyede boyle dolanbaclara bas vuruyoruz ....
çok dogru yazmışsın üniversite harçları gibi kaldırdık dediler başka yerden geçirdiler bu emekliler içinde aynı düşünce var yazıyı tam okursanız kaçak çalışmayın kendiniz bildirin bizde eskisi gibi yüzde 15 kesinti yapalım diyorlar degişik bir şey yok biz yakalamayalım siz kendiniz bildirin diyorlar
seçim geliyor seçim yatırımı bunlar ... ama Allahın izni ile artık bu pdişahlıktan kurtulacağız durmak yok yola devam sloganı yerine yolun sonu görünüyor inşallah
ben yine akp ye oy verecem.vermemek için sebep yokkii.sizemi vercem.hiç bir gelecek vaat eden tutumunuz yokki.daha çok yolmu hastahanemi okulmu yapacaksınzı.enflasyonu ne yapacaksınız.satılan yerleri devlet adına alıp yenidenmi çalıştıracaksınız.asgari ücreti 1500 tlmi yapacanız.buğdayı 1tl yrmi edeceniz ekmeği 30 krş mu yapacanız hadi söleyinde bilelim.yargıyı netceniz adamlarınızlamı dolduracanız.10 yıllarca süren tutuklamaları siz gelmeyle 1 ayamı indireceniz ne edeceniz bi söleyinde bilelim
garier kardeşim. Bu hükümet gidince, Başımıza 2 çuval geçecek, yahudilerden 2 adet üstün cesaret belgesi alınacak,2 tabe BOP eşbaşkanı gelecek,pkk ile beraber asala ie de görüşülecek,akdenizde 9 değil 18 vatandaş siyonistler tarafından katlettirilecek,apo ile beraber tüm pkk yöneticileri ile kucaklaşılacak,pkk devlet olarak tanınacak,ırak ın işgaline destek verildiği gibi iran ında işgaline destek verilecek,10 milyon müslüman abd ve müttefikleri tarafından katlettirilecek,Sözde ermeni soykırımı tanınacak,hepimiz ermeni olduğumuz gibi hepimiz yahudiyiz haykıracaz,TSK toptan mahkum edilecek.
bdp mi geliyo
milletveki emeklilerine %100 zammı ihtiyactan diyen meclis başkanı zihniyeti anca bu kadar olur.
emekli olan insan neden çalışır bilen varmı...evinde dinlenmek ,yatmak istemezmi . demek ki ihtiyaç var,destek primini kesenlerin elleri kesilir inşallah.
EMEKLİYİ ÇALIŞMAYA MECBUR EDENLER UTANSIN!...
Müjdeye bak! Sosyal Güvenlik Destek Primi özünde, ne prim, ne vergi, ne harç, olsa olsa bir haraçtır.Ödememiş olanlara güya bir lütuf sunulmuş, ceza alınmayacakmış. Bu kadar haksız ve yersiz bir haracın alınmasından ne zaman vazgeçilecek? Siz ondan haber verin.
dalga geçiyorlar oy kullan mayacagım kullananlar düşünsün
YUH BE. YATIRANLAR ENAYİ DİMİ.BENİM YATIRDIKLARIMIDA GERİ VERİN O ZAMAN. MİLLET YATIRMIYOR, BUNA UNUTMAK DENİYOR.BİZE DE ENAYİ. SAÇMA BİR UYGULAMA, İHTİYACI OLMAYAN EMEKLİ ZATEN ÇALIŞMAZ.
milletvekillerine destek primi olmadığını kaç kişi biliyor!!!!
Ödeyen enayinin suçu ne peki ?
TC MALİYE BAKANI VATANDAŞIN CEBİNDEKİ İLE UĞRAŞMAYIN İNSANLAR GEÇİNMEK İÇİN ÇALIŞIYOR SİZ UĞRAŞACAKSANIZ BİZİM VERDİĞİMİZ OYLARLA OTURMAYA HAK KAZANDIĞINIZ MECLİSİN İÇİNDEKİ SİZ VEKİLLERİN YEDĞİNİZ UCUZ YEMEK HASTANE MASRAFLARI 4 SENE ÇALIŞIP ÖMÜR BOYU ALDIĞINIZ EMEKLİ AYLIKLARI BUNLARLA UĞRAŞIP KESİN DE BİR İŞ YAPTIĞINIZI ANLAYALIM BORDRODAKİDEN KESMEKLE OLMAZ BELKİ DİKKATE ALIRSINIZ
SGK HALKIN YARARINA HELEKİ EMEKLİLER YARARINA BİR ŞEY YAPMAZLAR ÇÜNKÜ SGK MVEKİLLERİNE ÇALIŞIYOR SGK ALIŞTI EMEKLİYE VERDİĞİ 3 KURUŞ MAAŞI GERİ ALMAK İÇİN NE YAPACAGINI ŞAŞIRDI EMEKLİLERİ BÖYLE GİDERSE AÇ BIRAKACAKLAR
EMEKLİYE MÜJDE DEĞİL TAM BİR KABUSTUR. BENİM ÇOCUKLARIMIN İŞİ OLSA BEN NİYE ÇALIŞIMKİ. AMA GENÇLERİN HEMEN HEPSİ YA AZGARİ ÜÇRETLİ ÇALIŞIYOR YADA 400-500 TLYE SİGORTASIZ ÇALIŞIYORLAR. GENÇLERİN ÖNÜ AÇILMAZSA EMEKLİLERDE ÇALIŞMAYA DEVAM EDER.AVRUPA KANUNU GELDİ AMA AVRUPA KANUNUNUN KESİNTİLERİ HEMEN BAŞLIYOR DİĞER MAAŞ DURUMU İŞSİZLİK PRİMİ KALIYOR. 18 YAŞINI DOLDURANIN BABASININ GELİRİYLE SGK HESAPLIYOR.AMA AVRUPADA 18 YAŞINI DOLDURANLARA ÇALIŞMIYORSA AYLIK MAAŞ VERİYOR.
Niyetleri biran önce emeklileri öldürmek. emekli ihtiyacı olmasa neden çalışsın. Emekli demek yaşlılık demek. Zorunlu kalmasa yaşlı insan neden çalışsın. Yazık !
emekli maaşıyla kendimizi besliyeceğiz iş yeri açmassak açlıktan öleceğiz vergimizi ödüyoruz iş yerini kapatıp dağa.mı çıkalım aylık gider yakıt elektri telefon 700 lira oluyor 300 lira ile nasıl geçimizi yapacağız
emeklilikten sonra calışmak zaten zorunluluktan.bu yetmiyormuş gibi % 25 gelir vergisi artı destek primi altında hiçbir geri dönüşü olmayan calışana geri dönmeyen çalışanın iradesi dışında alınan resmi haraç.günahsa alın işte günah.sebeb olanlar bunun hesabını bu dünyada olmasa bile öbür dünyada verirler inşallah.emeklilikten sonra üretmek ödüllendirileceğine cezalandırılıyor.bu nasıl anlayış.bütçeyi düzeltmenin tek yolu cirodan % 5 gelir vergisi almaktır.cesaret varsa maliye bunu uygular.
Eşeği kaybettirip buldurma hikayesi
SAYIN BAŞBAKAN BAŞBAKAN OLMADAN ÖNCE EMEKLİ MAAŞI NE KADARDI ŞİMDİ NE KADAR LÜTFEN BİRİ BUNU BAŞBAKANA SORSUN BU ARTIŞI VİCDANI RAHAT MI?
Destek pirimi hiç kesilmesin bu yönde bir çalışma yapılırsa daha iyi olur.
aynen bu devletin hırsızlığından başka bişey değil
anayasa mahkemesi bile çalışan emekliden kesinti yapılmasını uygun görmüş sebepte ne biliyormusunuz.gençlerin önünü açmakmış.sanki iş yeri açacak gençlere açma diyen varmış gibi,birde bu kesintiler işsizlere harcanıyormuş,peki çalışan işçi den ve işverenden kesilen işsizlik primi niye kesiliyor.konuşturacaksınız şimdi insanı,başımız belaya girecek.
Anayasa makkemesi olsada AKP ne derse o oluyor. Adalet te yasada onlar.
Hayret Emekliyi düşünenlerde varmış. Umarım devamı gelir. Herhese hayırlı olsun.
bugün duyduğum en güzel haber
Bu destek primi yasasını çıkaran zatlar ,,EMEKLİ OLAN KİŞİNİN ÇALIŞMASI DEVLETİN BİRİNCİ AYIBI,,İKİNCİ AYIBIDA ,,BU YASAYI ÇIKARMAK,,,ÜÇÜNCÜ AYIBI MAAŞINDAN FAZLA KESİNTİ YAPILMASI TALİMATINI VEREN ZİBİDİLERDE ,,ULAN AKP ZATEN EMEKLİNİN ÖLMESİ İÇİN ELİNDEN GELENİ YAPIYOR,,NE KADAR ZAM YAPTILAR GELDİKLERİ GÜNDEN BUGÜNE KADAR,,BUNUN VEBALİ AKP NİN VE AKP YE OY VERENLERİNDİR,,KUL HAKKIDIR,,Dürüst olarak soruyorum,,emekli çalıştığında özel sektör ne kadar para veriyor,,800.tL den fazla veren çıkmadı,,yol parası nerede,,işe gidiş geliş ve yemek masrafları nerede,,özel sektöre bedava işci YAZIK
emekli olduktan sonra hala kurumda ne işi var nden hala kurumda çalışıyorlar gitsin başka yerlerde çalışşsın
kamu oyuna ilan edilen emekli maaşlarına yapılacak 1.nci altı ayın zammı 4.14 olarak uygulanmıştır.emeklilerin 1.8 kayıpları söz konusudur.bu itibarla çalışma bakanlığı veya hükümeti göreve çağırıyorum.5.32 olarak milan edilen zam neden 4.14 olarak uygulanmıştır.ilgililere gerekli soruşturma açılarak durumun düzeltilmesi gerektiğini bildirmek vatandaşlık görevidir.
Bizler özel sektörde çalışıp, emekli edildikten sonra da ssk emekli sistemine dahil edilen emeklileriz, mecburen 2. bir işi kendi adımıza yapmaktayız, haliyle %15 sgk destek primi biz ödemesekte devlet maaşımızdan kesmekte, eğer bizlere 2.işi devlet çok görüyorsa benim emsallerim 1800/2000 tl maaş almakta, bizede bu rakamları versinler, çalışmayalım. neden bu devlet vergi kaydı olan mükelleflerin üzerine bu kadar gitmekte, piyasada kayıt dışı bizim gibi çalışan binlerle ifade edilecek rakamda çalışan emekli var. birde günü dolup, çalışan memurlara da bunu uygulasınlar
emeklilere hayırlı olsun, işlerinde rahat rahat çalışsınlar, rahatlatıcı bir önlem alınmış.
EMEKLİLERE KESTİĞİ CEZA KALDIRILIYOR MU
bu devlete vergi ve cezasını ödeyenin enayi olduğu iyice tescillendi.SGD priminde temiz sayfa ne demek yıllardır primini düzenli ödeyenlere de vergi iadesi yapsın müşfik devletim benim.alamadığın paraya af çıkartmak bizden başka hangi ülkede var.ödeyenler enayi nasıl olsa ya da ödemeseydi enayiler mi demek isteniyor.
şimdiye kadar kestiği cezalı meblağ ne olacak? geri iade edilecek mi? bunu da bir açıklarlarsa konuyu anlamış olacaz!
bende devlete 25 yıl pirim ödedikten sonra emekli oldum. ve küçük bir işyeri açtım işyerin den doğan tüm vergilerimi eksiksiz olarak ödüyorum ayrıca gektiğinde elaman istihdam ediyorum bütün bunlara rağmen devlet benden neden işyeri açtın diye her ay 150.00 tl maaşımdan kesiyor bana yazık değilmi iş yeri açmakla hata mı ettim bizler enayi miyiz...
Maalesef öyle, paramızla hem kepaze oluyoruz hemde işsizliği önlüyoruz. Ama sen gel anlat, adamın eline bir fısar geçmiş yığılıyorda yığılıyor.
Emekli oldum.Aile hekimliği yapiyorum.12 yıl acil sevis de sabahlara kadar nöbet tuttum. S g k da denetmen Doktor olarak çalıştım. Kuruma, paralar kazandırdım. Amasya Suluova ilçesinde halk ile birlikte s s k hastanesi yaptık. Adli tabiplik yaparak adalede yardım yaptım. Binlerce hasta muayene yaptım. dünya ya 1000 defa gelsem yine DOKTORLUK yaparım. ÖMRÜM BOYUNCA ADALETLİ VE MERHAMETLİ OLMAYA CALİŞTIM. HEP DEVLETİN ÇİKARLARI GÖZETLEDİM. KUL HAKKI YEMEMEYE ÖZEN GÖSTERDİM, Ne yazık ki hiç uyarılmadan EMEKLİ MAAŞİM SGK KESİLDİ. BU DURUMUN DERHAL DURDURULMASI GEREK
Emeklilerin Çilesi Bitmiyor / Sıra Kefenlerinde! Gelişmiş Batı ülkelerinde emekliler, aldıkları maaş ile hayatlarının son yıllarını huzur içinde geçirirler. Sinema, tiyatro, konser, müze, hobi, spor, hafta sonları dışarıda bir akşam yemeği vb. gibi sosyal etkinliklere rahatlıkla bütçe ayırabilirlerken, her yıl yabancı bir ülkede bile düzenli tatil de yapabilirler. Bizdeki emekliler bu gün yıl 2013 22 mayıs aldıkları emekli maaşı ortalama 670 / 800 tl arası, bu maaş bir ev kirası üstüne birde hastane parası ve ilaç katkı payını da koyarsak Elektirik su_Hapı yuttuk doğrusu!Emekli maaşından ger
Yatıran benim gibi kerizlerin hakkı ne olacak
Sgk' ya gidip sordum böyle bir şey olmadığını söylüyorlar.Hangisi doğru acaba anlayamadım.Tabi emekliden aldıkları üç kuruş onlara yarar...
Memur emekli olur maaşının yarısı kadar emekli maaşı alıyor. İşçi emekli oluyor maaşından 1/4 kadar kesinti yapılıyor bu adaletmi? İşçi emekliliği gelince derhal emekli oluyor, memur emekliliği gelince emekli olamıyor, olmakta istemıyor Çünkü emekli olunca alacağı emekli maaşı ile nasıl geçinirim diye kara kara düşünüyor.geçinemeyeceğini anlayınca emeklide olamıyor.Memur arkadaşların bu durumu düzelmedikçe memurlar 65 yaşına kadar çalışmaya kendilerini mahkum ediyorlar.devlet bu durumu düzeltse işsizlik sorunu çözülecektir, buna bağlı çeşitli ekonomik suç oranlarıda düşecektir
Diğer Haberler