Tıklayın kaçak hattınız var mı öğrenin

Artık vatandaşlar kendilerinden habersiz cep telefonu hattı açılıp açılmadığını hemen öğrenebilecek.

Tıklayın kaçak hattınız var mı öğrenin

Birçok vatandaş haberi olmadan adına açılan telefon hatlarından dolayı madur oluyor. Ödenmeyen faturalar yüzünden başları belaya giren vatandaşların sıkıntısını gören Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), yeni bir projeyi hayata geçirdi.

Kurum, vatandaşların haberi olmadan adlarına cep telefonu hattı açılmasını engellemek ve bu şekilde açılmış hatları iptal ettirmek için "İnternet Üzerinden Hat Sorgulama Hizmeti" başlatıyor.

AA muhabirinin BTK'dan aldığı bilgiye göre, vatandaşlar, haberi olmadan açılan cep telefonunu internetten sorgulayabilecek.

BTK, vatandaşların haberi olmadan adlarına cep telefonu hattı açılmasını engellemek ve bu şekilde açılmış hatları iptal ettirmek için "İnternet Üzerinden Hat Sorgulama Hizmeti" başlatıyor.

Başkaları tarafından kimlik bilgileri kullanılarak kendilerinden habersiz cep telefonu alınıp alınmadığını merak edenler, 2 Ocak 2013 tarihi itibariyle BTK'nın internet sayfasında açılacak olan hat sorgulama bölümünden kimlik numaralarıyla adlarına başka hat açılıp açılmadığını öğrenebilecek.

HATLAR BİR TELEFONLA KAPATILABİLECEK

İnternet sitesinde yaptıkları sorgulama sonucunda adlarına kayıtlı ancak başkaları tarafından kullanılan telefon bulunduğunu tespit edenler, bu hatları ilgili Gsm firmasını arayarak iptal ettirebilecek.

Habersiz açılan cep telefonu hatlarının farklı amaçlar için kullanılması nedeniyle zaman zaman vatandaşlar mağdur olabiliyor.

Başkasının adına ön ödemeli hat alan bazı kişiler, bu hatları suç işlemek veya uygunsuz mesajlar göndermek amacıyla kullanabiliyor. Faturalı hatlar da ise kendi adına hat açıldığından haberi olmayan vatandaş yüklü faturalarla karşı karşıya kalabiliyor. Bu gibi olaylar nedeniyle kağıt üstünde hattın sahibi olarak gözüken ancak bundan haberi olmayan vatandaşlar zor durumda kalıyor.

Bazı cep telefonu bayileri tarafından, kimlik fotokopisini aldıkları kişilerin bilgisi ve rızası dışında açılan hatların başka isimlere satıldığı yönündeki haberler daha önce de kamuoyuna yansımıştı. Bu yöntemin özellikle konuşma ücretinin tahsili için hat sahibine fatura gönderilmesine gerek olmayan ön ödemeli hatlarda daha çok kullanıldığı belirtiliyor.

Kişilerin bilgileri olmadan kullanılan cep telefonu hatlarının ortadan kaldırılması ve bu alanda yaşanan suistimallerin önlenmesi amacıyla BTK tarafından daha önce de bazı kararlar alınmıştı. Son olarak Kurul tarafından Eylül ayında alınan kararda, kendi adlarına abonelik sözleşmesi olmadan başkalarının adına açılmış cep telefonu hatlarını kullananlara, bu hatları üzerlerine almaları için 1 yıllık süre tanınmıştı. Buna göre başkalarına ait cep telefonu hatlarını kullananların, 1 Ekim 2013 tarihine kadar ilgili Gsm işletmecisine başvurup taahhütname imzalayarak, kullandıkları hattı herhangi bir ücret ödemeden üzerlerine alma imkanı bulunuyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 68 yorum
ben giremiyom şık faal değil
TC KIMLIK üzerını tıklayın
Sen bu haberdeki resimde denemiş olmayasın :))
bide çalışsa
çalışıyor arkadaşım
çalışıyor çok ğüzel bir uygulama numaranı yaz kullandığın oparatörü şeç şifre geliyor tc ne kayıtlı numaralar çıkıyorrr
gayet güzel çalışıyor..
benim üzerime hat yok eşimin adına çıkarmıştık ve ben kendi adıma hat açılmışmı öğrenemiyorum sonuçta tc no mu giriyorum hattın kimin üstüne olduğunun ne önemi var
Geçkten güzel bir çalışma olmuş, 8 yıl boyunca Kullandığım hat Başkasına kayıtlı çıktı. Aslında CPRS şirketleri hattı açmadan önce kimlik sahibinin teyidini almalılar.. Buna gerek kalmaz!
zaten o hatları zamanında açtıran onlara göz yuman türkiyedeki gsm şirketlerinin kendisidir. tabi bunu kimse bilmez türkiyeyi bırakın o başkalarının üzerlerine açılan hatlar bırakın türkiyeyi kuzey ırak ta bile kullanılıyor.
çok saçma olmuş numara giriyor olmam o hattı biliyorum demektir.sadece kimlik no ile sorgulama yapılabilmeli...
neresi saçma. zaten başka kaçak açılan hattın varmı diye sorguluyorlar. adamlar senin güvenliğin için telefon numaranı istiyorlar. hattına şifre geliyor o kodu giriyorsun. herkezin tc numarası ortada isteyen çogu kişi bulur istediği her işlemi yapar senin dediğin gibi olsa.
BAKIN NASIL SACMA SAPAN BIR HABER BENIM HABERIM OLMIYAN TELEFON NUMARASINI NASIL BILECEGIM O ZAMAN DEMEKKI BU TELEFONDAN HABERIM OLMUS OLMUYORMU ? BENCE BU HABERI YAYINLIYAN SACMALAMIS KUSURA BAKMASINLAR / HATTA KESINLIKLE T.C. KIMLIGINIZI YAZMAYIN BIRILERI BIR DOLAP CEVIRIYORLARDIR
bence biraz saçma olmuş..üzerime başka hat var mı yokmu öğrenmem için herhangi bir gsm şirketınden hat sahibi olman gerekiyor.. belki ben cep telefonu kullanmıyorum..benim adıma başkası hat aldıysa bunu nasıl öğreneceğim..
tek hattın yani hangi hattın numarasını girersen onu veriyo adına varmı yokmu diye butun gsm hattlarını vermiyo iyide o zaman ben diyelim vodofon kullanıyom o numarayı verdim ona geldi şifre ama öbur gsm lerdede adıma hat var onlar cıkmıyor bi noksanlık var bunda
ben girdim siz yanlış biliyorsunuz telefonuma gelen şifreyle bütün hatlardaki adıma olan numaraları verdi not. 3 operatördede hattım var vodafonu yazdım şifre geldi diğer operatörlerdeki hatlarımıda gördüm
sadece t.c numaramızı yazarak sorgulama yapsak daha sağlıklı olur... çünkü bizden habersiz tc numaramızla hat çıkartılmış olabilir diye düşünüyorum... kimlik fotokopileri havada uçuşuyor şimdiki zamanda art niyetli birisi bizden habersiz hat çıkartmış olabilir bence... en azından sadece tc ile sorgularsak habersiz hatlarımız varmı biliriz
sayfa açılıyor az önce denedim, ama kurumsal hat sahibi olduğum için sayfada sorgulama yapamıyormuşum, bireysel müşteri olmam şartmış.. demek oluyorki her yapılan güzel hizmetin alt yapısı yine bozuk, ne anladım bu işten..
Arkadaşlar sistemin amacını bilmeden okumadan yorum yapıyorsunuz telefon numarınızı yazmanızı ıstemlerı guvenlık acısından gercekten o tc no ve tlf numarısı sıze mı aıt dıye kontrol yapılıyor numaryı gırınce sıfre gelıyor sıfreyı gırmedıgınız taktırde zaten sıstem acılmaz eger sızde dogru bılgı gırdıysenız sıfre sızın numarınıza gelıyor ver gırıyorsunuz sıstem acılıyor...
benim hattım kurumsal hat, şifre gönderilmesi için tel numaramı yazdığımda ''kurumsal hatlar sorgulanamaz'' diye uyarı geliyor, ben o hattımı sorgulamıyorumki şifre gönderilmesi için giriyorum numaramı, bu uygulamayı kullanabilmem için bireysel hatmı almam gerekiyor çok saçma ...
bende bir fazlalık numara çıktı kapatma işlemini yapmıyor vadafon..illa iletişim merkezine gidecekmişim evrak verecekmişim.Kardeşim ben kullanmıyorum böyle bi numara dedim dinlemiyor müşteri hizmetleri..
Keşke kendim kullanmaktayım, kapatmak istiyorum deseydin kardeş.
sayfa açılıyor az önce denedim, ama kurumsal hat sahibi olduğum için sayfada sorgulama yapamıyormuşum, bireysel müşteri olmam şartmış.. demek oluyorki her yapılan güzel hizmetin alt yapısı yine bozuk, ne anladım bu işten..
ARKADAŞLAR SADECE GUVENLİK AMAÇLI ADINIZA HİÇMİ HAT YOK O NUMARAYI GİRİP ŞİFRE İSTİYORSUNUZ DİYER HATLARDA CIKIYOR
çalıştırabilen arkadaş varmı?....
arkadaşlar site btk nın sitesi ve güvenilir burda istenen sizin bilmediğiniz cep numarası değil şuanda kullandığınız cep numarasıdır bununda amacı sorgulama için şifre gönderiliyor...önce birşeyi araştırın deneyin sonrada yorum yazın büyük harfle yazıyorum BURDA İSTENEN NUMARA SİZİN BİLMEDİĞİNİZ NUMARA DEĞİL SAYIN PROFESÖRLER.
Arkadaşlar sandığınız gibi değil, telefon kısmı güvenlik önlemi amacıyla konmuş, mevcut bilgilerinizi girdiğinizde hangi hatların size ait olduğu listeleniyor. .. yani T.C nizi bilen bir kişi sizin adınıza rahatça hat sorgulaması yapabilirdi, bunu engellemek veye en asgari düzeye indirmeye çalışılmış.
tc kımlık numaranızı asla vermeyın ne dır bu yaaa:((((((((
peki ücretlimi bu servis belirtilmemiş?
atı alanlar üsküdarı geçti bu sektör kan emici ve her türlü yolsuzluğa açık defalarca sektör yetkililerini uyarmama rağmen hala daha isteyen her işi yapıyo bayilerde
"Bu bağlantı güvenilir değil" uyarısı veriyor. ??? :)
Adıma kayıtlı 3 farklı hat çıktı. Bu nasıl bir iştir yaa..
ulan herşey güzel de benim telefon hattım yok kendi üzerime :D Ben nasıl sorgulama yapıcam???? Hey allahım :D
çalışmayan sisteme güzel diyenler heralde gözlükleri takmamışlar :)
sistem çöktü arkadaşlar, işte bukadar...neyi doğru dürüst yaptılar ki bu olsun...girilemiyo işte...
Link kırık admin... Personel düzgün çalışmıyo galiba :)))
tamamda siteye girilmiyo nasıl olacak bu iş
adıma kayıtlı başka bi numara çıktı
haberi okudum ve siteye girdim gerekli bilgileri hatasız girdikten sonra cep telefonuma gelen şifre ile sisteme girdim ve iki hattım var idi iki ayrı gsm şirketinde ikisi de görüntülendi gerçekten çok yerinde ve güzel bir uygulama herkes kesinlikle bu sistemden sorgulama yapmalı bence iyi akşamlar
sorgulamaya girilmiyor
faydalı
Güvenli değil uyarısı alıyorum.
2 Ocak tan itibaren diyo yarını beklen
bunun linkini verseniz ya! mecburmu millet size özel bilgilerini vermeye. buradaki form sizin mynet üzerinden. bunun doğru adresi nedir? bizim insanımız bayılır hemen test eder. T.C. kimlik nosu özeldir..
Bi de çalışsa ne güzel olacak
Teşekkürler. Çok güzel bir hizmet. Üzerime haberim olmayan bir hat olmadığını öğrenince daha da rahatladım. Tekrar teşekkürler.
Çalışoyor,no problem,güzel bir uygulama kutlarım.
Milleti nasıl dolandıracağını şaşırdı ülkede öyle uyanıklar varki, T.C Numarasını gir birde telefon kredi kartı şifresinide girersen artık sen bu ülkede yaşamıyorsun bittin tükendin..
iyide her hat için ayrı gir vodofonu girdik avea yada turkcell varmı onu demiyo hangi hattın tlf nunu verdinse o hatta olan tlf larıgösteriyo diyelimki benim adıma başka aboneden aldılar o yok sorguladım vodofondan olan numaraları verdi ama turkcel hattımda var onu göstermiyo o zaman ne bilecem adam benim adıma başka hatlardan abonelikler aldı ise nasıl sorgulayacam bilen varmı şimdi bi hattı sorguluyon ama obur lerini göstermiyo bi noksanlık var bu işde bence
Diğer Haberler