Tüketici kredisinde sigorta bedeline iade

05 Ekim 2012 16:14
Tüketici kredisinde sigorta bedeline iade

Tüketici kredisinde sigorta bedeline iade Tüketici Sorunları Hakem Heyeti, özel bir bankadan 5 yıl vadeli kredi kullanan tüketiciden alınan hayat sigortası poliçe bedelinin iadesine karar verdi.

Sakarya Üniversitesi'nde (SAÜ) görevli memur Erdoğan Erdoğan, 2008 yılında özel bir bankadan 15 bin lira tüketici kredisi kullandı. Erdoğan, 5 yıl boyunca hayat sigortası poliçe bedeli olarak tahsil edilen ücretin iadesi için bankaya müracaat etti. Bankadan olumsuz yanıt alan Erdoğan, bir süre sonra Erenler Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'ne başvurdu.

Şikayeti değerlendiren heyet, Yargıtay'ın başka bir dava hakkındaki kararını emsal göstererek, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un 6. maddesinde yer alan ''Satıcı veya sağlayıcının tüketiciyle müzakere etmeden, tek taraflı olarak sözleşmeye koyduğu, tarafların sözleşmeden doğan hak ve yükümlülüklerinde iyi niyet kuralına aykırı düşecek biçimde tüketici aleyhine dengesizliğe neden olan sözleşme koşulları haksız şarttır'' hükmü gereğince başvuruyu haklı bularak, sigorta bedeli olarak alınan 362 liranın Erdoğan'a iadesine karar verdi.

Banka, hayat sigortası poliçe bedeli olarak tahsil ettiği 362 lirayı Erdoğan'ın hesabına iade etti.

''Dosya masrafıyla ilgili de müracaat edeceğim''

Erdoğan, AA muhabirine bankadan kredi kullanırken yetkililerin dosya masrafı veya hayat sigortası bedeli alınmayacağını söylediklerini, ocak ayında hesapları incelediğinde hayat sigortası bedeli altında kesinti yapıldığını gördüğünü anlattı.

Kesintinin haksız olduğunu düşünerek bankaya müracaat ettiğini, olumsuz yanıt alınca konuyu hakem heyetine ilettiğini belirten Erdoğan, ''Tüketici Hakem Heyeti, benden alınan sigorta kesintilerinin iadesine hükmetti. Karar bankaya tebliğ edildikten 10 gün sonra tarafıma 362 lira iade edildi. Hayat sigortasının yanı sıra dosya masrafıyla ilgili de müracaat edeceğim'' şeklinde konuştu.

Erdoğan, bankaların yaptığı kesintilerin hukuka uygun olmadığını savunarak, tüketicilerin haklarını aramaları gerektiğini söyledi.

Mynet'te anlık olarak en çok
izlenen hisseler

Hisse Adı İzleyen Kişi
TAKİP ET
MOBİL'DE FİNANS

İ.M.K.B endeksleri, haberler, Kapalıçarşı, Uluslararası parite ve verileri eşanlı olarak verilmektedir. İMKB isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. İMKB ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen İMKB'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz.

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı:
"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir

Mynet Finans Mobil Uygulaması

Finans Gündemini Anlık Yakalayın