Yeni dönem başladı! Ücretli poşetler nasıl olacak?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, plastik poşetlerin ücretlendirilmesine ilişkin "Poşetlerin bir yüzeyinde çevreci slogan ve sıfır atık logosu kullanımını zorunlu hale getirdik. Marka ve logolar, poşetin tek yüzeyinde yer alacak ve alanın yüzde yirmisini geçemeyecek" dedi.

Yeni dönem başladı! Ücretli poşetler nasıl olacak?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum 1 Ocak tarihinden itibaren uygulamaya konulan plastik poşetlerin ücretlendirilmesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakan Kurum, yaptığı açıklamada, ülke genelinde başlayan uygulamanın ilk dönemlerinde karşılaşılan hususlar göz önünde bulundurularak, bahse konu usul ve esasların yeniden düzenlenmesi ihtiyacının ortaya çıktığını belirtti.

Bu kapsamda 9 Ocak tarihli ve "66745475-145.07-6267" sayılı olur ile Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar'ın yeniden düzenlenerek yürürlüğe konulduğunu aktaran Kurum, söz konusu düzenleme ile eczanelerde sadece ilaç satışlarında kullanılan, çift kat kalınlığı 15 mikron ve altında olan, 200x350 milimetre (körük kalınlığı ve sap uzunluğu dahil) ebadından küçük, saplı ve sapsız poşetlerin usul ve esasların kapsamından çıkarıldığına değindi.

poset-dunya1

40 MİKRON VE ÜZEİNDE OLMA ZORUNLULUĞU

Kurum, eczanelerde ilaçlar için kullanılacak plastik poşetlerin tüketiciye ücretsiz olarak verilebileceğine işaret ederek, şunları söyledi:

"Usul ve esaslar kapsamında yer alan ve ücrete tabi tutulan poşetlerin çift kat kalınlığı için 40 mikron ve üzerinde olma zorunluluğunu getirdik. Çift kat kalınlığı 40 mikrondan daha küçük olanların (gıda hijyeni amaçlı verilenler ile eczanelerde ilaçların taşınması için verilenler hariç) kullanımı kısıtlandı. Usul ve esaslar kapsamında kalan ve ücretlendirmeye tabi tutulan poşetlerin bir yüzeyinde çevreci slogan ve sıfır atık logosu kullanımını zorunlu hale getirdik. Plastik poşetlerde yer alan satış noktalarına ait marka ve logolar, poşetin tek yüzeyinde yer alacak ve alanın yüzde yirmisini geçemeyecek.

Bakan Kurum, bu çerçevede, plastik poşet üretici ve ithalatçıları ile satış noktalarının bugünden itibaren yürürlüğe konulan Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar'da yer alan hükümler doğrultusunda gerekli iş ve işlemleri gerçekleştirmeleri gerektiğini bildirdi. KAYNAK:AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
kaldirin kaldirin zararli oldugunu fark ettiyseniz kaldirin icinizden birine poset fabrikasi kurup isi ticarete dokmeyin aninda yasa cikardiniz bu ne hiz hee hanginiz poset fabrikasi var acaba
madem zararlı 25 kuruş verince zararı ortadan kalkıyormu yani ama iyi siyaset tüm türkiye herşeyi tüm olumsuzlukları yada olumlu şeyleri bıraktı poşetle yatar poşetle kalkar oldu iyi siyaset tebrikler
madem reklamlı olacak parasını bana niye verdiyosun. ben para verince çevreye zarsız mı oluyor? markerler para verince zararlı oluyor öylemi. yatacak yeriniz yok , çevre bahane vergi şahane...
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler