İlk satışa tapu harcı istisnası

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, uzun yıllardır yargıda ciddi tıkanıklığa yol açan müteahhitlerin ilk satış yaptıkları konutlarda tapu harcına istisna getiren düzenlemeyi hayata geçirdi.

İlk satışa tapu harcı istisnası

Kentsel dönüşüm yasası kapsamında yapılan bir projeden ev alan da satan da tapu harcı ödemeyecek. Tapu harcı mülkün değerinin yüzde 4'ü kadar ödeniyor. Bunu yüzde 2 alıcı, yüzde 2 satıcı ödüyor (İndirim nedeniyle 31 Aralık'a kadar toplam yüzde 3 ödenecek). Bundan sonra dönüşüm kapsamında yapılan satışta bu ödenmeyecek.

KRİTİK TARİH 10 ARALIK

Resmi Gazete'de yayımlanan 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun’un 7’inci maddesindeki değişikliği Yeni Şafak’a değerlendiren Yeminli Mali Müşavir ve KONUTDER Vergi Danışmanı Abdullah Tolu, düzenlemenin sadece 10 Aralık 2018 tarihinden itibaren devir ve tescil işlemlerinde geçerli olduğunu vurguladı. Geriye dönük işlemlerde uygulanmamasının eksiklik olacağını dile getiren Tolu, “Yargı kararları dikkate alınmak suretiyle sorun geçmişe dönük olarak da çözülmeliydi ve açılan davalardan feragat edilmesi sağlanmalıydı” şeklinde konuştu.

GECEKONDU EKSİK KALDI

Bir diğer eksikliğin ise, aynı düzenlemenin Gecekondu Kanunu’nda yapılmaması olduğunu hatırlatan Tolu, “Gecekondu Kanunu kapsamında işlem yapan müteahhitlere karşı bir haksız rekabet oluşturdu” dedi.

KAYNAK:YENİŞAFAK

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 9 yorum
müteahhit ve suriyeli olmak lazımmıs bu ulkede :)
aç gözlü müteahhitlere her türlü fırsatı verdiniz merak etmeyin bunada bir kılıf bulurlar!!
KENTSEL DÖNÜŞÜM olayı maalesef halka KENTSEL İŞKENCE HALİNİ ALDI. YA EVLERİNİ VERENLER MAĞDUR OLDU, YA DA KENTSEL DÖNÜŞÜM DENİLEREK PLANLI YAPILAŞMA İLE OLUŞAN YERLERDE MİLLETİN MANZARASI,NEFES ALMAK,YOL-PARK-ALTYAPI HİZMETLERİNDE BİNBİR ÇİLEYE DÖNÜŞTÜ.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler