Türkiye'nin turizm geliri geçen yıla göre arttı

Türkiye'nin turizm geliri, yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,6 artarak 4 milyar 629 milyon 679 bin dolar oldu.

 Türkiye'nin turizm geliri geçen yıla göre arttı

Türkiye'nin turizm geliri, yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 4,6 artarak 4 milyar 629 milyon 679 bin dolar olarak gerçekleşti.

Türkiye İstatistik Kurumu, bu yılın ocak-mart dönemine ilişkin turizm istatistiklerini açıkladı.

Buna göre, turizm geliri ilk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,6 arttı ve 4 milyar 629 milyon 679 bin dolar oldu. Turizm gelirinin (cep telefonu dolaşım ve marina hizmet harcamaları hariç) yüzde 80,3'ü yabancı ziyaretçilerden, yüzde 19,7'si ise yurt dışında ikamet eden vatandaş ziyaretçilerden elde edildi.

Söz konusu dönemde yapılan harcamaların 4 milyar 86 milyon 903 bin doları kişisel, 542 milyon 776 bin doları ise paket tur harcamalarından oluştu.
Kişi başı ortalama harcama

Ziyaretçilerin kişi başına ortalama harcaması 697 dolar, yabancıların ortalama harcaması 678 dolar, yurt dışında ikamet eden vatandaşların ortalama harcaması ise 765 dolar olarak gerçekleşti.

Türkiye'den çıkış yapan ziyaretçi sayısı, söz konusu dönemde yüzde 8,5 artarak 6 milyon 644 bin 391 kişi oldu. Bunların yüzde 82,2'sini (5 milyon 460 bin 380 kişi) yabancılar, yüzde 17,8'ini (1 milyon 184 bin 11) ise yurt dışında ikamet eden vatandaşlar oluşturdu.

Yurt içinde ikamet edip başka ülkeleri ziyaret eden vatandaşların harcamalarından oluşan turizm gideri de geçen yılın aynı çeyreğine göre, yüzde 1,1 azalarak 1 milyar 66 milyon 706 bin dolar olarak belirlendi. Bunun 899 milyon 807 bin doları kişisel, 166 milyon 899 bin doları ise paket tur harcamaları olarak kayıtlara geçti.

Yurt dışını ziyaret eden vatandaş sayısı geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 2,5 azalarak 2 milyon 17 bin 916 kişi oldu. Bunların kişi başı ortalama harcaması 529 dolar olarak gerçekleşti.

KAYNAK:AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
evet artmıştır bu konuda gerçekler bu.ama senin tl nin değeri eridikçe adamlar bedavadan biraz pahalı tatile geliyor.sende turizm geliri arttı diye haber yaparsın.biz fakirleşiyoruz.sen kendi halkına ne kadara tatil veriyorsun.geçen seneden 2 katı fiyatta.algıyı bırakın vatandaş giderek fakirleşiyor.ne zaman bizim insanımız parasıyla istediği yurt içi veya dışı tatile gidebilirse 3.dünya ülkesi olmaktan çıkarız.insanlar memleketine gidemiyor.tatile çıkan yok.gerçekleri görelim göz boyamakla olmuyor .
Peki bende bir otel işletmecisiyim her sene bir şeyler çıkaran hükümet sayesinde iş yapamayan devlet desteği görmeyen tek sektör turizmdir ben faturaları ödeyemediğim için elektriklerim kapatıldı ne artması dibin dibindeyiz nerde Akp zihniyeti taşıyan varsa allah belasını versin bunlar başa gelene kadar herşey iyiydi şimdi herkes zor durumda
Memlekette herkes hayatından şikayetçi harcamayı yaşamayı bilmeyen bir milletiz herkes her konuda teşvik bekler evde kulanmadığımız komşulara gösterdiğimiz oturma odamız olsun ister evin önüne bütçemizi aşan araba koyarız ama binmeyiz hep bana hep bana deriz verği vermek istemeyiz yol hastane hizmet isteriz başkalarını çok kolay suçlarız her konuda önce yapar sonra düşünürüz yani aslında biz bu düzeni kendimiz istiyoruz....
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler