İstanbullular oy vermek için tatillerini erteledi

Erken rezervasyon avantajından faydalanmak isteyen ve paket tur satın alan İstanbullular arasından tur tarihleri İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenileneceği 23 Haziran'a denk gelen çoğu tüketici oy vermek için tatillerini erteledi.

İstanbullular oy vermek için tatillerini erteledi

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre göre, Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) seçimin 23 Haziran'da yenilenmesi kararının ardından bu tarihe denk gelen tur sözleşmeleri bulunan tüketiciler seyahat acentelerine başvurdu.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, YSK’nin İstanbul seçimlerinin 23 Haziran'da yenileneceğine dair açıklamasının ardından seyahat acenteleriyle yaptıkları görüşmelerde erken rezervasyon ile paket tur satın alan vatandaşların yüzde 90’a yakınından değişiklik ve iptal talebi geldiğini öğrendiklerini söyledi.

Seyahatlerini tamamen iptal edenlerin sayısının düşük olduğunu ifade eden Bağlıkaya, "Genelde 23 Haziran’a denk gelen tarihlerde tatil alanlardan tarih değişikliği talebi alıyoruz. Bu konuda şu anda bize ulaşmış bir şikayet söz konusu değil. Paket tur alıp ve sorun yaşayanların Türkiye Seyahat Acentaları Birliğine başvurmaları yeterlidir." diye konuştu.

Erken rezervasyon ile tatil paketi satın alanlara seyahat iptal sigortası yaptırmalarını önerdiklerini anımsatan Bağlıkaya, bu sigorta yapıldığı durumda tatilin başlamasından 3 gün öncesinde müşterilerin seyahati iptal edip paralarını tamamen iade alabildiğini ifade etti.

PAKET TUR SÖZLEŞMELERİ

Yürürlükteki Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği gereği paket tur sözleşmesine imza atan tüketiciler, turun başlamasından en az 30 gün önce yapılan fesih bildirimlerinde, ödenmesi zorunlu vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar hariç olmak üzere, herhangi bir kesinti yapılmaksızın ödediği bedeli aynen geri alabiliyor.

Söz konusu tüketicilerin fesih talebini paket tur düzenleyicisi veya aracısına yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile bildirmesi gerekiyor.

Paket turun başlamasına 30 günden daha az bir süre kala yapılan fesih bildirimlerinde, paket tur sözleşmesinde belirtilmek şartıyla belirli bir tutar veya oranda kesinti yapılabiliyor. Bu durumlarda da sözleşme şartları geçerli oluyor.

Bu doğrultuda, 23 Haziran'da yenilenecek İstanbul seçimlerinde oy kullanmak isteyen ancak daha önce erken rezervasyon ile 23 Haziran'da başlayan paket tur satın alan tüketicilerin sözleşmelerini feshetmesi için 15 günü bulunuyor. Ancak tur süresi 23 Haziran'dan önce başlamışsa bu süre daha da kısalıyor.


UYUŞMAZLIKLARDA İKİ KURUM YETKİLİ

Ticaret Bakanlığınca söz konusu sözleşme fesihlerinde bireysel tüketici uyuşmazlıklarının çözümünde iki kurum yetkili kılınıyor.

İllerde "ticaret il müdürlüğü", ilçelerde "kaymakamlık" bünyesinde oluşturulan "tüketici hakem heyetleri" ve illerde "tüketici mahkemeleri" uyuşmazlıkların çözümü için çalışıyor.

Tüketiciler, firmaların uygulamaları nedeniyle mağdur olmaları durumunda, kayıplarının tazmin edilmesi amacıyla değeri 8 bin 480 liranın (2019 yılı için) altında bulunan uyuşmazlıklarda tüketici hakem heyetine, değeri 8 bin 480 lira ve üzeri olan uyuşmazlıklarda ise tüketici mahkemesine başvurabiliyor.
KAYNAK:AA

Okuyucu Yorumları 23 yorum
23 HAZİRAN 2019 İSTANBUL BELEDİYE BAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ İLE BÜYÜK TÜRK MİLLETİ ASLINDA ŞUNUN SEÇİMİNİDE YAPMIŞ OLACAK ( EĞER ERDOĞAN VE AKP ADAYI KAZANIRSA TÜRKİYEnin ANKARA BEŞTEPEDEKİ CUMHURBAŞKANLIĞI KÜLLİYESİNDEN YÖNETİLMESİ VE 15 TEMMUZ ASKERİ DARBESİNİN YASAL HAKLI KANUNİ OLMADIĞINI TÜM DÜNYAYA İLAN ETMİŞ OLACAK 2023 YILINDADA ERDOĞAN VE AKP İLE YOLA DEVAM MESAJI VERECEK YOK EĞER ERDOĞAN AKP ADAYI KAYBEDERSEDE TÜRKİYE AMERİKA WASHİNGTON BEYAZ SARAYDAN YÖNETİLSİN 15 TEMMUZ ASKERİ DARBESİ MEŞRDURU LEGALDİR HAKLIDIR 2023 YILINDA AMERİKA VE NATO İLE YOLA DEVAM MESAJI VERİLMİŞ OLACAK )
Sen oruç tutma yaramıyor sana
@apol06 kendiniz yazıp kendiniz oynuyorsunuz dolar olmuş 6,20 ekonomi yerlerde 17 yıldır başkası yönetiyordu dimi memleketi, biraz utanma arlanma Allah korkusu olur insanda ama nerede sizde, Diyanet açıklama yapmış 24 TL fitre diye Bak 3 kişilik bir aile 24 x 3 =72 TL günlük yemek ihtiyacı x 30 bir aylık 2160 TL asgari ücret ney 2020 TL her şey dahil, eeeeee neyin kafasını yaşıyorsunuz akepe liler Sizden kötüsü var mı ?
boş yapma İmamoğlu gelir gelmez pkknin kaldirttigi TC ibaresini ekledi ülkenin göreceği zaten başka saçmalık kalmadi ki bunu İmamoğlu yapsın hepsini gördü bu gözler
hayırlısyla eze eze herşeyçokgüzelolacak
bu adaletsizliğe tepki göstermemek müslümanlığa sığmaz
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler