FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN
BASIN BÜLTENİ-Ege Üniversitesinin ortağı olduğu İki projeye AB tarafından 503 bin euro fon desteği verildi
31/08/2020 13:18:20

    Ege Üniversitesi (EÜ) Bilim Teknoloji Uygulama ve Araştırma
Merkezi Teknoloji Transfer Ofisi (EBİLTEM-TTO) Müdür Yardımcısı Doç.
Dr. Özge Andiç Çakır ile EÜ Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma
Merkezi (UZEM) Müdürü ve Ege Üniversitesi Öğretim Teknolojileri
Koordinatörü Doç. Dr. Fırat Sarsar öncülüğündeki proje ekibi  tarafından hazırlanan iki yeni Avrupa Birliği Erasmus+ Projesi fon  almaya hak kazandı.  Projelerden  "Techster", Polonya Ulusal Ajansı  tarafından 249 Bin Euro fon almaya hak kazanırken diğer bir proje olan
     "MILC" ise  Slovakya Ulusal Ajansı tarafından 254 Bin Euro fon  desteği alacak.
    EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, başarılı ve üretken bilim  insanları Doç. Dr. Özge Andiç Çakır ve  Doç. Dr. Fırat Sarsar'ı  makamında ağırlayarak çalışmalarından dolayı tebrik etti. Ege
Üniversitesinde hayata geçirilen bilim iklimi ve huzur ortamı  neticesinde akademisyenlerin tam bir seferlik ruhu ile çalışarak  önemli araştırmalara ve projelere imza attıklarını ifade eden Rektör
Budak,  "Üniversitemiz TÜBİTAK destekli projelerde Türkiye birincisi  oldu. Aynı zamanda üniversitemiz akademisyenleri tarafından çok sayıda  ulusal ve uluslararası ortaklı BAP, SANTEZ ve  AB projesi de   yürütülüyor. Multidisipliner  hazırlanan bu projelerin pek çoğu  hibe  almaya hak kazanıyor.  Son olarak Ege Üniversitesi'nin ortağı olduğu  iki yeni Avrupa Birliği Erasmus+ Projesi desteklemeye uygun bulundu. 
Hem ülkemize hem de üniversitemize önemli miktarlarda katkı sağlayan  proje ekibimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum" dedi.

    "Girişimcilik bilincinin artırılması amaçlanıyor"

    Ege Üniversitesi'nin ortağı olduğu Avrupa Birliği Erasmus+ Projesi
"Techster", Polonya Ulusal Ajansı tarafından 249 Bin Euro fon almaya  hak kazandı. Ege Üniversitesi Bilim Teknoloji Uygulama ve Araştırma
Merkezi Teknoloji Transfer Ofisi (EBİLTEM-TTO) Müdür Yardımcısı Doç.
Dr. Özge Andiç Çakır ile EÜ Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma
Merkezi (UZEM) Müdürü ve EÜ Öğretim Teknolojileri Koordinatörü Doç.
Dr. Fırat Sarsar öncülüğündeki proje ekibi tarafından hazırlanan, Ege
Üniversitesi'nin girişimcilik ve yenilikçilik yaklaşımını destekleyen,
Avrupa Birliği ERASMUS+ KA203 Projesi "Techsters: Tech Students,
Entrepreneurial Routes", Polonya Ulusal Ajansı'nın açtığı 2020  çağrısında başarılı bulunarak desteklenmeye hak kazandı.
    Kasım 2020'de başlaması planlanan ve 2 yıl sürecek olan proje  3  büyük küresel üniversite, 1 Kuluçka Merkezi ve eğitim konularında  uzman 2 KOBİ'nin ortaklığında gerçekleştirilecek. Proje kapsamında,  toplamda yaklaşık 7 bin 500 eğitmen ve 130 bin öğrencinin doğrudan  etkileneceği öngörülüyor. Proje kapsamında ayrıca teknik eğitim gören  öğrenciler ve eğitmenler için yenilikçi eğitim modülleri ve çıktıları  geliştirilerek 5 ülkede yüz yüze ve online eğitimler verilecek.
    Doç. Dr. Özge Andiç Çakır "Techsters, yükseköğrenim kurumlarında  gerçekleştirilen teknik eğitim içeriklerinin, programlarının ve  eğiticilerin girişimcilik konusunda yetkinleştirilmesini  öğrencilerin  gelecek kariyerlerinde girişimcilik temelli zihin yapısının  geliştirilmesi ve yükseköğretim ortaklarında girişimcilik bilincinin  artırılması ve mevcut müfredatlarında girişimcilik bakış açısı  geliştirilmesini amaçlamaktadır" dedi.

    "Y kuşağından 2 bin kişinin faydalanması öngörülüyor"

    Ege Üniversitesi'nin ortağı olduğu bir diğer Avrupa Birliği
Erasmus+ Projesi "MILC" Slovakya Ulusal Ajansı tarafından 254 Bin Euro  fon desteği alacak. Doç. Dr. Özge Andiç Çakır ile Doç. Dr. Fırat
Sarsar öncülüğündeki proje ekibi tarafından hazırlanan, Avrupa Birliği
ERASMUS Plus KA203 Projesi "Millenials Innovate & Learn through
Chaos", Slovakya Ulusal Ajansının açtığı 2020 çağrısında başarılı  bulunarak desteklenmeye hak kazandı. Kasım 2020'de başlaması planlanan  ve 2 yıl sürecek olan proje  Ege Üniversitesi'nin ortaklığında ve  eğitim alanlarında uzman 4 KOBİ'nin iş birliğiyle gerçekleştirilecek.
Millenial kuşağı olarak tanımlanan Y kuşağından 2 bin  kişinin  faydalanması öngörülen proje kapsamında yetişkinlerin eğitimi,  yetkinleştirilmesi ve girişimcilik konusunda teşvik edilmesi  öngörülüyor.
    Doç. Dr. Fırat Sarsar "MILC projesi kapsamında, Y kuşağı  katılımcıları için yetişkin ve yetkinleştirici eğitim modülleri ve  çıktıları geliştirilerek 5 ülkede yüz yüze ve online eğitimler  verilecek." dedi.

    Çalışma ekibinden devam eden AB destekli projeler

    Doç. Dr. Fırat Sarsar' ın da içinde bulunduğu çalışma ekibinin  halen devam eden AB destekli projelerinin de bulunduğunu ifade eden
Doç. Dr. Özge Andiç Çakır, ERASMUS+ stratejik ortaklıklar çağrısında  destek alan CHET, EMERGE, C-EVIL projelerinden de bahsetti.
    CHET Projesi  yükseköğretimde mühendislik öğrenimi verenlerin,  özellikle mühendislik eğitiminde yaratıcı öğretim yöntemlerini  kullanmayı ve böylece mühendislik öğrencilerinin yaratıcı düşünme,  problem çözme, kritik düşünme becerilerini artırmayı amaçlıyor. Proje,
Türkiye Ulusal Ajansı tarafından fonlanıyor.
    EMERGE Projesi  eylem planlarına yönelik mesleki eğitim kurumları  ve iş ortaklıkları kurulması, mühendislikte kadın girişimi konusunda  açık eğitim kaynaklarının müfredatı ve içeriğinin oluşturulması ile  dijital ortamda öğrenme ve Bilgi Değişim Platformu'nun kurulmasını  hedefliyor. Polonya Ulusal Ajansı tarafından fonlanıyor.
    C-EVIL Projesi   günümüzde veya gelecekte elektrikli araçlarla  çalışacakların, hızlı bir şekilde değişen endüstrinin talep ettiği  tutum, bilgi ve yetkinliklere sahip olmasına katkı sağlamayı amaçlayan  proje Macaristan Ulusal Ajansı tarafından fonlanıyor.

    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey