FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN
Escon Enerji, Lactalis'in Ukrayna fabrikasının soğutmada harcadığı elektriği yüzde 26 düşürecek
25/03/2021 09:54:46

    Türkiye'nin ilk enerji hizmet şirketi ESCON Enerji, uluslararası  tecrübesiyle yurt içinde olduğu gibi yurt dışında da sürdürülebilir  enerji yönetimine yönelik projeleri hayata geçirmeye devam ediyor.
ESCON Enerji bu kapsamda son olarak, süt ve süt ürünleri sektöründe  dünyanın lider firması olan Lactalis'in Ukrayna Mykolaiv fabrikasında  başladığı enerji verimliliği projesinde sona yaklaştı. 2020 yılının
Kasım ayında başlanan projenin, Nisan ayı içinde anahtar teslim olarak  tamamlanması planlanıyor.

    Onur Ünlü: "Eski ve düşük verimli sistemi son teknoloji soğutma  sistemi ile değiştiriyoruz"

    Projenin detayları hakkında bilgi veren ESCON Enerji Genel Müdürü
Onur Ünlü, "Süt ve süt ürünleri üretiminin en önemli süreçlerinden  birini buzlu su sistemleri oluşturuyor. Biz de tüm işletmelerinde  çevreye duyarlı, yüksek teknolojili ve enerji verimli üretime büyük  önem veren Lactalis'in Ukrayna fabrikasında, soğutma sisteminin  revizyonunu yapmak üzere harekete geçtik. Bu kapsamda eski ve düşük  verimli sistemi, son teknoloji soğutma sistemi ile değiştiriyoruz.
Performans garantili enerji verimliliği revizyonumuz ile yılda 851.708  kW elektrik tasarrufu elde edilecek. Bu da fabrikanın soğutma için  harcadığı elektrik tüketiminde yüzde 26, toplam fabrikanın enerji  tüketiminde yüzde 12 tasarrufa denk geliyor. Bu yüksek tasarruf  sayesinde proje kendini iki yılın altında bir sürede amorti edecek"  dedi.

    Hedef Lactalis'in dünya genelindeki 250 fabrikasına hizmet vermek

    Lactalis'in global sistem çözüm ortağı olarak firmanın Türkiye ve  yurt dışındaki fabrikalarında enerji verimliliği çalışmaları  yürüttüklerini söyleyen Onur Ünlü, sözlerini şöyle sürdürdü  "Bugüne  kadar Lactalis'in Türkiye'de bulunan beş fabrikasında atık ısı geri  kazanımı, soğutma sistemi ve soğuk hava depoları revizyonu, enerji  izleme ve otomasyon sistemleri olmak üzere birçok projeyi hayata  geçirdik. Ayrıca bu projelerin Verimlilik Artırıcı Proje  desteklerinden faydalanması için danışmanlık hizmeti verdik. Bu  başarılı çalışmaların ardından Lactalis'in global tedarikçisi olduk.
Bu da Lactalis'in dünya genelinde bulunan 250'ye yakın fabrikasına  enerji verimliliğini artırıcı hizmet ve sistem çözümleri  verebileceğimiz anlamına geliyor. Şu ana kadar firmanın Güney Afrika,
Efremov-Rusya ve Pavlograd-Ukrayna fabrikalarına teknik destek hizmeti  sağladık. Hedefimiz, Lactalis'in Laval-Fransa'da bulunan mühendislik  merkezi ile koordineli olarak bütün üretim tesislerine hizmet  verebilmek."

    Performans garantili proje 7/24 çevrim içi olarak izlenebilecek

    ESCON Enerji, Lactalis'in Ukrayna Mykolaiv fabrikasında, eski ve  düşük verimli, soğutucu akışkan olarak amonyak kullanılan soğutma  sistemini, Mitsubishi Heavy Industries firmasının son teknoloji ile  imalatını yaptığı su soğutmalı, R134A soğutucu akışkanlı ve santrifüj  kompresörlü soğutma grubu ile değiştiriyor. Proje kapsamında soğutma  grubu değişimine ilaveten kapalı tip ve hız sürücülü soğutma kulesi,  debi kontrolü için hız sürücülü kondenser ve evaporatör pompaları ile  enerji izleme ve otomasyonu sistemleri kurulacak. ESCON'un  geliştirdiği Energy Eye çevrim içi izleme sistemi ile performans  garantili kurulan sistemin tüm parametreleri 7/24 canlı olarak  izlenebilecek. 

    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey