FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN
[CONSOLIDATION_METHOD_TITLE] [CONSOLIDATION_METHOD]
İlgili Şirketler
[]
İlgili Fonlar
[]
Türkçe
oda_MaterialEventDisclosureGeneralAbstract|
Özel Durum Açıklaması (Genel)
oda_UpdateAnnouncementFlag|
Yapılan Açıklama Güncelleme mi?
Hayır (No)
oda_CorrectionAnnouncementFlag|
Yapılan Açıklama Düzeltme mi?
Hayır (No)
oda_DateOfThePreviousNotificationAboutTheSameSubject|
Konuya İlişkin Daha Önce Yapılan Açıklamanın Tarihi
-
oda_DelayedAnnouncementFlag|
Yapılan Açıklama Ertelenmiş Bir Açıklama mı?
Hayır (No)
oda_AnnouncementContentSection|
Bildirim İçeriği
oda_ExplanationSection|
Açıklamalar
oda_ExplanationTextBlock|
Bağlı ortaklığımız POMEGA ENERGY STORAGE TECHNOLOGIES INC. ("POMEGA") tarafından ABD'de South Carolina eyalet sınırları içinde kurulacak olan 3GWh/Yıl kapasiteli lityum-ion hücre, batarya ve enerji depolama ürünleri fabrikasına ilişkin yatırımımız kapsamında yaklaşık 300 Milyon USD tutarında dış proje finansmanı kullanılması planlanmaktadır. 

Bu finansmanın bir kısmı yabancı sermaye ortaklığı ve bir kısmının ise sendikasyon kredisi şeklinde olması düşünülmektedir.

Bu doğrultuda kullanılması planlanan dış finansmanı sağlamak üzere dünyanın en büyük üç bankasından biri yetkilendirilmiştir. Banka; uzun vadeli proje kredisi, potansiyel yatırımcılarla ortaklık, leasing ve diğer tüm finansman opsiyonlarını değerlendirmek üzere çalışacaktır. Bu kapsamda; finansal kurumlar, fonlar, bankalar ve potansiyel yatırımcılar arasında aracılık hizmeti sağlayacaktır.

Bilindiği üzere; lityum-ion hücre, batarya ve enerji depolama ürünleri fabrikasının South Carolina eyalet sınırları içinde Colleton County'de tesis edilmesi amacı ile tarafımıza sunulan teşvik paketi, onayımıza müteakip eyalet meclisi ve yönetim unsurları tarafından görüşülerek onaylanmış ve karara bağlanmıştı. Onaylanan bu teşvik sayesinde ABD Kongresinde 16/8/2022 tarihinde onaylanan Inflation Reduction Act (IRA) federal desteklerinden yararlanma ön şartını sağladığımız bu yatırımın tamamlanması yönünde sürecin hızlandırılması hedeflenmektedir. 

Süreç hakkındaki gelişmeler kamuoyuyla paylaşılacaktır.

Bu Özel Durum Açıklaması Türkçe ve İngilizce hazırlanmış olup iki metin arasında herhangi bir çelişki olması durumunda Türkçe açıklama esas kabul edilecektir.

Kredi Hesaplama