Bankalara çağrı: Uğraştırmadan iade edin!

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar masrafları tüketicileri uğraştırmadan iade etmeleri için bankalara çağrıda bulundu.

Bankalara çağrı: Uğraştırmadan iade edin!

Çakar, yazılı açıklamasında, bankaların müşterilerinden aldığı ücretlerin iadesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bazı bankaların tüketici hak ve hukukunu hiçe saydığını savunan Çakar, bankların tüketici haklarına, ekonominin temel kurallarına karşı koyamayacağını ifade etti.

Mal ve hizmet piyasalarında tutunup rekabet edebilmenin müşteri memnuniyeti, tüketici hakları ve yargı kararlarına saygıdan geçtiğini vurgulayan Çakar, şunları kaydetti:

"Bunun bankacılık hizmetlerinde en önemli olmazsa olmazı da yargı kararlarıyla haksızlığı tescil edilen bankacılık ücret ve komisyonları için müşterilerle mahkemelik olmak yerine haksızlıkları ortadan kaldırmaktır. Artık bilinçli tüketicilerin hak arama mücadelesiyle gelişen tüketici hareketi karşısında hiçbir bankanın durması mümkün değildir.

Tüm bankalara sesleniyoruz: Gelin şimdiye kadar yapılan yanlışlardan dönünüz. Velinimetiniz olan müşterilerinizle mahkemelik olmak yerine onların memnuniyetini kazanınız. Bazı bankaların başlattığı haksız bankacılık ücret ve komisyonlarını geri verme eylemine siz de katılınız. Tüketici hakları ihlalleri yerine müşteri mutluluğunu sağlayınız ve tüketici hakları ile yargı kararlarına saygı gösterini. Halk arasında 'deli dumrul ücretleri' de denilen bankacılık ücret, komisyon ve masraflarını tüketicilerimizi üzmeden, uğraştırmadan, yargıyı ve kendinizi de meşgul etmeden iade ediniz."

Kaynak : AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 15 yorum
HİÇ UĞRAŞMAYIN, BEN ÖYLE YAPTIM VE SÖKE SÖKE ALDIM DOSYA MASRAFIMI. HAKEM HEYETİ KARARI ÇIKTIKTAN 2 HAFTA SONRA BANKAYI ARADIM VE YOĞUNLUKTAN ÖDEMENİN 5-6 AY SONRA YAPILABİLECEĞİNİ SÖYLEDİLER. BİRDAHA BANKAYLA HİÇ MUHATTAP OLMADIM VE HAKEM HEYETİNİN KARARI İLE DİREKT İLÇE İCRA MÜDÜRLÜĞÜNE BAŞVURDUM. TEKRAR DİLEKÇE DOLDURDUM VE 25-30 LİRA HARÇ YATIRDIM. VEE 20-25 GÜN İÇERİSİNDE BANKA PARAYI HESABIMA EŞŞEK GİBİ YATIRDI. KISACASI HAKEM HEYETİ KARARI LEHİNİZE SONUÇLANDIYSA HİÇ BANKAYLA UĞRAŞMAYIN. DİREKT İCRA MÜDÜRLÜĞÜNE BAŞVURUN.
bir de avukatlık ücreti ödetseydin cuk olurdu...
hangi banka?
Ziraat Bankasında ödeme diye birşey yok. Genel Müdür ödüyoruz diyor, şubelerin haberi yok. Herhangi bir talimat şubelere verilmemiş. Sayın Hüseyin Aydın'ın bankasından haberi yok. Sadece aldatma, reklam, Hüseyin Aydın'ın akp siyaseti. Bankacılığı bırakıp bu genel müdür siyaset yapsın.
Bırakın vermesinler.Ben de mahkemye verdim KAZANDIM....Dosya masrafı...yenden yapılandırma...komısyon....expertis ücreti....bunları aldım bir de banka avukatlık ücreti ödedi tek tek ...yani 2750 tl bana bir okadarda fazalasıyla avukat ücreti ödedi.....
2007 senesinde kullandığım konut kredisinin dosya masrafını geri almak için TEB bankasına gittim.Kendilerinin böyle uyğulaması olmadığını bunun için mahkemeye gitmem gerektiğini söylediler.Madem paramızı almak mahkemesiz hal oluyorsa bunlar neden vermiyorlar.
mahkemeye git mutlaka alırsın
Aldım yazanların hiç biri hangi banka olduğunu yazmamış bu neden acaba?
ödeyin ülen, adamı hasta etmeyin, gelmeyim oraya.
HAKEM HEYETİ HÜKÜMETLE GÖRÜŞÜP TORBA ASANIN İÇİNE BİR MADDE EKLETSE DE YARGIYA GİDİLMEDEN HEYETE GİDİLMEDEN SORUN ÇÖZÜLSE HAKEM HEYETİ DE YARGI DA ŞIMARIK BANKALAR YÜZÜNDEN KİTLENMESE ESAS İŞİNE BAKSA . . .
bunun için bankalara yalvaracağınıza akp nize söyleyin de yasayla geri ödenecek diye kanun mu yönetmeik mi ne çıkarıyosa çıkartsın da bu millet artık rezil olmasın sağda solda.alırken alıyorlar verirken süründürüyorlar.muahbbete bakk
o kadar alacağım var hiç birini alamadım masraflarda boşuna gitti banklar hespları sildi milleti kandırmaktan başka bir şey değil
Tüketici hakem heyeti kararı ile bütün bankaların dosya masrafları adı altındaki kesintiler alınıyor ben Ziraat Bank.ve İş Bankasından aldım.
Bende istedim böyle bir uygulamamız yok dediler. Gazete haberlerinde mahkemeye verip kaybeden bir vatandaşın da haberi vardı. İllaki bizim mahkemeye mi vermemiz gerekiyor devlet bir kanun çıkarsın geri verin diye bu bu kadar zor mu?
Arkadaşlar inanmayın bbdk ne yaptığını bilmiyor bakan bile karışamıyor adamlar ödemiyor üstelik tehtit ediyor ben dilekçe ile baş vurdum karşı dava açarsak iki katını ödersiniz diyorlar kendileri ayakkabı kutusunla götürüyor bankalar parça parça birdaha 400 kişi gelip koli ile götürecez diyorlar koliler garibe değil parasayma makinaları ile eve hani polis getirmişti geri versenize o polisler aynı rızaya bavulla verdiğiniz gibi
Diğer Haberler