Emeklilikte yaşı bekleyenler için yeni formül

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ,1999 yılından önce işe başlayanlardan prim gün sayısını doldurmasına rağmen kanunda öngörülen yaşı doldurmadığı için emekli olamayanlara yönelik çalışma başlattı

Emeklilikte yaşı bekleyenler için yeni formül

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı , 1999 yılından önce işe başlayanlardan prim gün sayısını doldurmasına rağmen kanunda öngörülen yaşı doldurmadığı için emekli olamayanlara yönelik çalışma başlattı. Buna göre yaş beklemeden biraz düşük maaşla emeklilik mümkün olacak.

1999 yılında çıkarılan bir yasa ile çalışanların emekli olma şartları değiştirildi. Yasa ile 1999 yılından sonra işe girecek olanlar için, daha önce kadınlarda 38 olan emeklilik yaşı 58'e, erkeklerde 43 olan emeklilik yaşı da 60'a çıkarıldı. Aynı yasa ile SSK'ya tabi çalışanların emekliliği için gereken gün sayısı 7000'e çıkarıldı. Bu tarihten önce işe girenler için 1976 yılına kadar geriye dönük olarak 'Kademeli Yaş ve Gün Şartı' getirildi. 5510 sayılı yasayla 30 Nisan 2008'den itibaren işe girenler için ise 65 yaş şartı getirildi. Böylece kademeli yaş düzenlemesi kapsamında prim gün sayısını doldurmasına rağmen yaş şartını tamamlayamadığı için emekli olamayan milyonlarca kişi ortaya çıktı. Türkiye Gazetesi'nde yer alan habere göre 'emeklilikte yaşa takılanlar' bir araya gelip sıkıntılarını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'e anlattı. Bu bilgiler ışığında bürokratlara çalışma yapma talimatı veren Çelik, sıkıntı hakkında şöyle konuştu: “1999 yılında 10 yıl çalışıp, '10 yıl sonra ben emekli olacağım' diye bekleyen vatandaşa diyelim ki 4 yıllık ilave bir süre geldi. Vatandaşlarımız, 'bizim prim ve gün sayımız doldu' diyor. Vatandaşımız, 'Biz oyun oynarken kural değişti, bizim ne günahımız var' diyor. Tabii ki bakıldığında haklı, kamu düzenleme yapabilir mi? Yapabilir. Ne yapılabilir, dünyadaki örnekleri nedir? Bir haksızlık var mı? Var. Kısmî emeklilik çerçevesinde değerlendirilebilir veya uzatılan süre dikkate alınarak maaş bağlanırken ona göre maaş bağlanılabilir. Tüm bu hesapları dikkate alarak, geleceğe dönük projeksiyonlar yaparak sistemi tahrip etmeden bir çözüm arayışı içerisindeyiz.” Çözümün 'yaş beklemeden biraz düşük maaşla emeklilik' şeklinde gerçekleşmesi halinde ilk etapta 500 bin kişinin emekli olması bekleniyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 199 yorum
ak partiye bu yasayı çıkarırsa oyum helal olsun
yasa çıksa ne olacak o zman açım diye bağıracaksın.emeklilerin hali belli.akp nin yine burada bir oyunu vardır.emekliler aç aç
bu düzenlemeyi yapan akp şimdi düzeltmeye çalışan gene akp ..sen akp ye oy vermek için bahane arıyosun herhalde..
aynen katılıyorum. lütfen bizide görün artık. lütfen
mefaat için herşeyinizi şerefinizi bile satarsınız. onun için bu ülkede hiçbirşey düzelmez.!
hakkımızı elimizden alan zaten akp, insanların yoğun baskısıyla dönüş yapıyor ama düşük maaşla, yani 2. kez canımıza okuyor
ha nolcak çıkarırsa düşük maaşla emeklimi olcan .. gözlünü çıkar
bunu çıkarırsa akpye oy veririm.
Bumudur abi senin ulke gorusun..
aynen inşallah
hala nasıl inanıyorsunuz bunlaraaa....ALLAH SİZE AKIL FİKİR VERSİN...11 senedir..gördük..HALK AÇ.PERİŞAN. UÇAN KUŞA BORÇLU....KENDİLERİ 1 DÖNEMDE EMEKLİ OLUYORLAR...İŞTE ARAMIZDAKİ FARKLARI...anlayanaaa..
Kardeş ecevit zamanında boyacılık yapıp eve ekmek goturmek zorunda kaldım cok sukur akp yapılandırma yapıp babam emekli oldu anca bi akrnımız doldu sadece bizim değil çevremdekilerin hepsi millet bi zengilleşti mahallede 2 tane araba bulamazken her kapıda bi araba marketten millet sepetleri dolduruyo eski,den nerde oyle bolluk az şükretmesini bileceksin...
11 SENE ÖNCE NASILDI
kardeş sandıktan çıkıyorlar yapçak birşey yok...
ülkeyi senmi yönetiyonda biliyon sen sütünü iç yat yaşın müzaitdeğil galiba olsaydı eskiye şöyle anımsardın
bütçeye harcamayı bilene birşey olmuyo
sevgili başbakanımız keşke onaylasa özel sektörde iş bulunmuyor yaşa takılıyor herkes
Bir polisi 65 yaşında nasıl nöbet tutturup hangi suçlunun peşinen koşturacaksınız. Bir öğretmen 65 yaşında öğrencilere nasıl ders anlatacak..Siz nasılsa 2 yılda kıyak emekli oluyorsunuz..
50 Yaşından Sonra Sekreter V.s Nasıl Olacak Size Sorarım.Özel Sektör 30 Yaş Sınırını Koymuş.Adalet Yerini Bulsun Kanun Öncesi Emeklilik Hakkı Kazanmışlar Emekli Olabilmeli.Ayrıca 65 Yaş Emeklilik'de Düşürülmeli.O Yaşta Hem İş Bulunmaz Bulsada Nekadar Verim Verir Tartışılır.
bir an önce çıkması gereken bir kanundur özel sektörde çalışıyorduk işimizi kaybettik yaştan dolayı iş bulamıyoruz günümüz tamam ama yaştan dolayı emekli olamıyoruz bu bizleri ve ailelerimizi mağdur ve perişan bırakıyor işte akp nin adaleti budur buda bir buçuk milyon oy demektir
Oyum Başbanamıza helal olsun
BU FORMUL SİZİN OLSUN BAKANİM BEN İKİ SENEDİR BEKLİYORUM.BİR 3.5 SENEDAHA BEKLERİM.AMA HAKKIMI HELAL ETMİYORUM GERÇEGİ NEYSE ONUNLA EMEKLİ OLMALİYİM.VE HAKKIMI SONUNAKADAR ALMALİYİM.TEKRA SÖYLUYORUM.HER KİM BU KANUNLARA SEBEL OLMUŞSA.ONLARA HAKKIMI HELAL ETMİYORUM.27.SENEDİR ÇALİŞİYORUM ARTİK YETER
Arkadaşlar amaç " emekli ölsün maaş devlete kalsın" mantığı. Zira bu ülkede emekliye verilen paraya zayi gözüyle bakıyor hükümet. Ne kadar ölü emekli o kadar iyi onlar için. Türkiye yaş ortalamasında kaç kişi 70 sene görüyor allahaşkına , bırakın bu işleri..
ak partiye bu yasayı çıkarırsa oyum helal olsun.
Oyum Başbakanımıza helal olsun bu yasaların çoğundan faydalandım ALLAH razı olsun yolunuz açık olsun inşallah
senin tuzun kuru makarna alıyon galiba bidahamı tövbe oy yok bunlara
SEN ZATEN OYUNU DAHA ÖNCE BAŞBAKANA VERMİŞTİN.
ben hemşireyim.43 yaşındayım normaide 2 yılsonra 20 yılım doluyor.ancak yaştan dolayı emekli alamayacağım.52 yaşına kadar çalışmalıymışım.52 yaşında bir hemşirenin kendisine bakım yapmasını kim ister allah aşkına.işin daha kötüsü evlatlarımız 20-25 yaşlarında evde işsiz beklerken biz 50-60 yaşında onların yerine oflaya tıslaya çalışacağız.52 yaşında benden bir hemşire olarak performans bekleyenler için dileğim.hastalandığınızda size hizmet veren hemşire 52 yaşında olsun.
çok haklısınız bende 50 yaşımda evlere teknik servis olarak gideceğim göbekli kel ve 70 kg. malzemeyi kaldırıp tamir edeceğim nasıl becereceğimi hala dğşğnüyorum yasaı yapanlar neye göre yaptılar anlamak mümkün değil
iyide kardeşim hala beni soymaya çalışıyor neden biraz daha düşük maaşla emekli olacakmışım sen benim elimden hakkım olnaı almışsın şimdi yanlışı8nın farkına varmışsın düzelticen ama yine yükünü bana çektiriyorsun yuh diyorum başkada birşey demiyorum yuhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh
mal mal konusma bu hükümetmi yanlis yapti.sen dua et iyiki bu hükümet var yoksa sen mezarda emekli olurdun.sükretmesini bilmeyen degeride bilemez.
1964 -1974 dogumlu olmak ne kötü kadermiş yarabbi görmedigimiz çekmedigimiz sıkıntı kalmadı..
bunların allah belasını versin.
seçim yaklaşıyor...
AKP DE OY PATLAMASI YAŞAR İNŞALLAH ÇIKARIRLAR LAFDA KALMAZ
oy vermem anında emekli olurum. bu bizim hakkımızdı bana 5 yıl giydirdiler 3 yılım kaldı. emekli olayım yedikleri 2 yıllık hakkımı arayacağım yoksa bekleyecem 3 yıl sonra yine bunları mahkemeye verecem biz oyun varken içindeydik oyun bitmeden 5 yıl koydular hakkımı arayacağım
43 YAŞ ERKENDİ FAKAT BİZİM NE GÜNAHIMIZ VAR. KADIN 50-55 YAŞ ARASINDA ERKEK 55-60 YAŞ ARASINA EMEKLİ OLMALI 65 YAŞINDAKİ İNSANDAN NE BEKLERSİNİZ.ÖLSÜN DE MAAŞ BAĞLAMAYALIM MAKSADINIZ.
erkekler 5 senemi emekli maaşı yesin ha 60 ha 65 ne fark eder yanlış 40-45 emeklilik yaşı için ideal erken değil.
Aslında kadınlara çocuk durumuna göre emeklilik yaşı belirlenmeli. Kadın memur (örneğin) 3 çocuk yapıyor, doğum öncesi ve sonrası izinler, ücretli izinler, raporlar, ücretsiz izinler, süt izni saatleri, vs. derken en az 3 seneyi çalışmadan geçiriyor. Arazide denetim görevi yapılan işlerde hamilelik dönemlerinde görev yapmıyor, geceleri nöbet işi olmuyor. Ondan sonra kadına bu iş yapmadan geçirdiği süreler dışında erkeğe göre 5 yaş daha erken emekli olma hakkı veriliyor. Erkeklerin günahı ne arkadaş!
bana hak ettiğimi gasp ederek vermeyin yıllarca bekletin sonrada dönüp az maaş alın deyin oldu 9000 günüm var neden eksik alayım . bulduğunuz formül bu mu ?
milletvekillerine asgari ücret verilsin.
millet olarak tepki göstermessek vekillerde at oynatır arkadaş
Anayasa mahkemesi bu adaletsizliği düzeltmedi.. hükümet zor düzeltir bakan vatandaşı kandırıyor!. Emekli olsan ne olacak açlık sınırında sürünmeye devam.. Diyelim küçük esnaf oldun ufak bir dükkan açtın hemen maaştan %15 peşin vergi kesintisi yani akepe soygunu!!!.. Vergiciler tepende hemen, iğneden ipliğe maliye terörü!!.. Allah zalim tayibi ve şürekasını zulümlerinde boğsun... 6 milyar servetleri oligarklara zehir zıkkım olsun..
size ne denirki. Beddua zaten hergün milyonlarca alıyosunuzdur. küfür desen numaratörler görünmüyo. Sokağa çıkıp alışverişe giden her vatandaş size beddua ede ede alış veriş yapıyor. Ülkeyi ve halkı perişan ettiniz. Emekli desen ölsede vermesek mani mani edasında dalga geçer gibi süründürdünüz. Her yer her şey akp ile rezalet oldu. kepazelerin partisi. terörist dostu AKP. BDP NİN İKİ AKP.
geç alınmış bir karar; ama zaten günü dolmuş ancak yasa ile emeklilik süresi uzamış çalışanlara kesintiyi kabul edersen emekli ederim demek haksızlık olur
kesinlikle doğru neymiş düşük maaş adını koyun bari ne kadar dimi
vekil olunca 2 yılda süper emeklilik, meclise bile gelmeden emekli olanlar var bu ülkede 27 yaşında üni mezunuyum iş bulamazken 50-60 yaşlarında nasıl iş bulup çalışabilirim hangi akla mantığa sığar bu hükümetin yaptıkları uyan artık türk milleti!!!!!!!!!!
Ben onu bilmemde ALLAH özel sektörde çalışanının yardımcısı olsun.Kamuda çalışanların hakkını hukukunu koruyanlar,birde performansın düştü,yaşlandın sen diye kapının önüne konulan özel sektör işçilerinin hakkını müdefa etsinlerde göreyim samimiyetlerini..45-50 yaşından sonra bir işsize kim iş verir.Yada çalışıyorsa,nasıl bir verim alınabilirsinki o insandan.Düşünün bir öğretmensiniz yada polis,kim size nediyebilir.Peki şöför yada kepçe operatörü iseniz..Yada market çalışanı,fabrika işçisi; örnekler sen çoğalt..gözünün yaşına bakmazlar vallahi..Bunlarıda göz önünde bulundurmak lazım
kadın50-erkek 55olsa iyi olurdu ancak bizde ölüm yaşı düşük... amaç emekli maaşı vermemek
Eğer bu yasa çıkarsa 3000 tane oy benden...
emeklilikte yaşa takıldım ve 2011 yılında emeklilik tarihimden 13 ay önce istifa emekli olarak çalıştığım kurumdan ayrıldım. 13 ay sonra da emekli maaşına bağlandım. bu kanun 17-18 gibi erken yaşta çaışmaya başlayanlara atılmış bir kazıktır.bazıları 25 yaşına kadar gezdi. sonra işe girdi. 20-25 yıl çalıştı maaşlı emekli oldu. yaşı küçük başlayana da bir de yaş haddi getirdiler. o da 25-30 yıl çalıştı. ancak aynı emekli maaşını aldı.bu düzende artık kimse 30 yaşından önce çalışmaya başlamaz.emeklilik yaşı ile çalışma süresi arasında paralel bir sistem olmalı ve ikiside sonunda 65 yaşa dayanmalı
bencede seçim yatırımı..ama umurumda bile değil neyin yatırımı olduğu..bizi yıllarca çalışmaya mahkum ettiler.aşağıda bir arkadaş yorum yazmış.Demişki" devlet memuru yattığı yerden maaş alıyor.." yok öyle birşey..bizde yıllardır çalışıyoruz..öyle yattığın yerden devlet para verirmi hiç..devlet dairelerinde senden biraz üstte olan sana emrediyor.kısacası onlarca amir var.yaş 45 olmuş..çalış babam çalış..daha iki sene var emekliliğe.birde paramızı keseceklermiş..hangi hakla yaa..zaten verdiğiniz üç kuruş para onuda kesin bakalım..size oy filan yok..(Zaten hiç oy vermedim.yine yok)
KPS Sınavından önce torpili olanlar iş buluyordu.Bizim gibi devlet kapısında iş bulamayanlar ,özel sektörde veya kendi işini kurmak zorundaydı.46 yaşındayım bugüne kadar devlet benim ve bizim gibiler için alnının akıyla ekmeğini kazanan insanlar için hiçbir şey yapmadı.Benim için hangi parti gelse değişmez,bu iştende hayır çıkmaz,ilahi adaleti beklyeceğiz.
43 yaş emeklilik yerine 57 yaşa çekildi, 14 sene daha fazla çalışmam gerekecek, umarım düzelir yoksa yaşa takılanlardan çok oy kaybederler.
Ak partide anladı bu işin böyle yürümeyeceğini kendilerine gelince süper emeklilik vatandaşa gelince 65 yaşı bekle!!! böyle adalet olmaz Türkiye"deki iş ortamı belli artık kadrolu istihdam yok herkes taşarönde çalışıyor orada da hiç bir patron 65 yaşına kadar işçi çalıştırmaz eğer bu ülkede 65 yaş emeklilik olacaksa öncelikle bu taşaron firmada çalışma kaldırılmalı, insanlara iş güvencesi ve adam gibi maaş verilmeli böyle patronları koruyan komik askeri ücretler olmamalı bunları yapamıyorsan o zaman emeklilik yaşını 65 yapma vatandaşa zulmet me
bence bu düzenleme haksızlık yapılmadan çıkmalı sayın bakalın faruk bey efendi avrupa kriterlerine bakıyorlar neden avrupa yaşan ve çalışanın maaşına yaşam kalitesine bakmıyor ya bunlar ne insanlar neden bu millet vekili maaşlarını göndeme getiren yok 2 yıl vekik yapan kıyak emekli ediyor o düzensizliği o adetsizliği görmezmelikten geliyorsun sizleri Cenabı Allah'a havale ediyorum
herkezin hak etmiş olduğu maaşı niye düşük verecekler sanki sadaka istiyor millaet devletten biraz az maaş falan olur mu böyle saçmalık ya hakkettikleri parayı veriyorsunuz sonuçta
AKP işi gücü bıraktı kürt meselesini çözecek olmayan meseleyi bakın dar gelirlinin durumu içler acısı .gelir dağılımını tabana yayın her yerde adeletsizlik oluyor sosyal dayanışma fonlarında ihtiyacı olana verilmiyo.asgari ücreti ailedeki kişi bazına bölüyolar 238 altında ise fakir eee adamın 20veya otuz hayvanı var 50bin tllik traktörü var üstüne kayıtlı değil nasıl olsa.klasik akp gerçeği makarna yağ dağıt al oyu.
ÜLKEMİZDE 2 VEYA 3 DÖNEM VEKİL OLUP EMEKLİLİĞİ HAKEDİYORLAR VATANDAŞ ZATEN PERİŞAN DURUM DA PRİM GÜNÜNÜ DOLDURAN HERKES EMEKLİ OLMALI 45-50 YAŞINDAN SONRA KİM İŞ VERİR O YAŞA GELMİŞ VATANDAŞA BEN BUNU MERAK EDİYORUM MİLLET EMEKLİ OLMADAN KUSURA BAKMASINLAR AHİR TARAFA ZATEN GÖÇER GİDER SAYIN BAŞBABANIM İNŞALLAH BU SAÇMA KANUNU DÜZELTİR.
inşallah, ama düzeltmezler, çünkü işlerine gelmez...
Onlara da hakkımı helal etmiyorum zaten, Zehir zıkkım olsun, İKİ ELİM YAKALARINDA AHİR ZAMANDA, İnançları varsa, GÜLE GÜLE YEMESİNLER....
arkadaşım sanırım kendileri için çıkarılan emeklilik sisteminden haberin yok eskiden 2 dönem seçilen milletvekili emekli olabiliyor iken şimdi 2 sene milletvekilliği yapan kişi hem emekli milletvekilliği hemde devam ediyorsa emekli maaşı bağlanıyor.yani 4 senede 1 seçim olduğunu var sayarsak ve ilk kez vekil olan bile 2 .seneden sonra 2 maaş alabiliyor ..... biz ise mezarda emekliliği beklemeye devam edelim bakalım belki 1 atatürk gibi bir adam daha gelene kadar bu böyle devam.
Bir vatandaş olarak hükümete güvenim tamdır.SGK kanununa göre emeklilikte yaşa takılanlar olarak bizler bu yasanın bir an önce çıkarılarak prim gün sayılarını tamamlayıp yaş şartını bekleyenleri şu anki kanuna göre mağdur etmeden emeklilik haklarının verilmesini çalışma ve sosyal güvenlik bakanımız sayın Faruk ÇELİK Bey den beklemekteyiz.
Önce yasa çıkar, insanlar emeklilik için başvurularını da yaparlar. O azıcık düşüğün ne olduğunu anlarlar ama köprü geride kalmıştır.
şu anda 660 tl aylık bağlanırken ne kadar para vereceksinizki yazık değilmi milleti bu şekilde kandırıyorsunuz ayıptır
herkes şuna buna kolaylık getir diyecene 65 yaş gibi insanların ölür mü diri mi kalır belli olmayacağı yaşı aşağı çekmesi gerekir.Herkesin yazısı bu olmalı ben 58 gözüküyorum ama 65 olacak olanlara insafsızlık yapılıyor diyorum
Diğer Haberler