İşsizlik Sigortası Fonu'nda büyüklük 115 milyar lirayı aştı

Kasım ayında İşsizlik ödeneğinden yararlanmak için 116 bin 440 kişi başvuruda bulunurken, İşsizlik Sigortası Fonu'nun toplam varlığı 115,1 milyar TL'ye ulaştı.

İşsizlik Sigortası Fonu'nda büyüklük 115 milyar lirayı aştı

İşsizlik Sigortası Fonu'nun toplam varlığı kasım sonu itibariyle 115 milyar 133,3 milyon TL'ye ulaştı. Bir önceki ayda rakam 113 milyar 913,1 milyon TL seviyesinde bulunuyordu.

Fonun aylık getirisi yüzde 0,74, yıllık getirisi ise yüzde 8,67 oldu.

Aynı dönem itibarıyla toplam fon varlığının, yüzde 87,47'si kuponlu tahvil, yüzde 10,53'ü mevduat, yüzde 2,01'i kuponsuz tahvilden oluştu.

BAŞVURU SAYISINDA ARTIŞ

Öte yandan İşsizlik ödeneğinden yararlanmak için İŞKUR'a başvuranların sayısı kasım ayında 116 bin 440 oldu. Bir önceki ayda başvuranların sayısı 112 bin 203 seviyesindeydi.

Aynı ayda işsizlik ödeneğinden 383 bin 757 kişiye 318,4 milyon TL ödeme yapılırken, 95 kişiye 75 bin 78 TL kısa çalışma, bin 676 kişiye 1 milyon 214,7 bin TL yarım çalışma ödemesi yapıldı. Ücret Garanti Fonu'ndan ise 642 kişiye 5 milyon 748,5 bin TL ödendi.

İşsizlik Sigortası Fonundan yapılan açıklamaya göre, işsizlik sigortasının uygulamaya başlandığı Mart 2002'den bugüne kadar sisteme 9 milyon 79 bin 536 kişi başvuruda bulunurken, 5 milyon 765 bin 621 kişi işsizlik ödeneği almaya hak kazandı. Başvuranlara toplam 18 milyar 147,4 milyon TL ödemede bulunuldu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 8 yorum
birikmişte nerede duruyor iş verene kredi olarakmı bizim oğlanlardamı varlık fonundamı yoksa sarayın örtülü ödeneğindemi başarılı çocuklara verin maltada man da parayı değerlendirsinler bizim çocuklar salak simit alırlar parayı arkadaşlarıyla harcarlar malum partiye kaptırırlar çaldırırlar
İŞSİZLİK İÇİN KESİLEN VE BİRİKEN PARALAR. EMEKLİ OLURKEN İŞÇİYE GERİ ÖDENSİN.....
@belenoluk72 işsizilik fonundan hiç yararlanmadıysan emekli olunca talep edebilirsiniz? bu hakkınız zaten var
Yol yapmamışlar mıydı bunlarla da? Maaşımızdan gasp ediliyor bu paralar resmen. Sarayın örtülü ödeneklerine yem olacak. Ortalama 2 bin TL alan bir işçinin maaşından yılda 972 TL işsizlik parası kesiliyor. Varın gerisini siz düşünün...
birikir tabi. İşçiyi çıkarmak isteyenler istifanı ver deyip bastırıyor. Vermeyenin ağzına sıçıyorlar. Sonra çalışmıyor diyip işten atıyorlar. Her türlü işsizlik maaşı alamıyoruz. iŞVEREN YARARINA MADDE KOYULURSA TABİKİ İŞİSİZ KALINCA İŞSİZLİK MAAŞI ALINAMAZ. ZATEN ALMAYALIM DİYE ŞART KOYUYORLAR. ASLINDA O PARA BİZE VERİLECEKKEN FONA AKTARILIYOR. BİRDE ONLAR VERİYORDA BİZ ALMIYORMUŞUZ GİBİ BEYAN VERİYORLAR. COLİNS'TE ÇALIŞTIM ADAMLAR PERSONEL KAYIRIYOR ÇIKIŞ YAPIN DEDİM İSTİFA ET DEDİLER. AMA GEREKÇELİ İSTİFA YAZDIM ONU MERKEZ ALMIYOR DEYİP İSTEDİKLERİ GİBİ DİLEKÇE YAZDIRDILAR. MAAŞ ALAMIYORUM.
Fon da fazla para birikiyorsa ortada örtülü bir soygun var demektir. 1- Fon da fazla birikim demek , fazla kesinti yapılıyor demektir. sonuç: işçi ve işverenden yapılan aylık kesinti miktarını düşürmeniz gerekir.. 2- İşsiz kalanlara ödenen maaş tutar ve süresi az tutulmaktadır.. İşsiz kalmadan önce örneğin 5-10 bin TL alan çalışanlara işsizlik fonundan asgari ücretin birazcık üzerinden maaş ödemesi yapılarak işsizler cezalandırılmaktadır. işsizlik maaşı ödeme süresi Türkiye gerçekleri ile örtüşmemektedir. 3- İşsizlik fonu haraç fonu haline getirilmiştir, amaçlanan da budur.
EWET BİZDEKİ ŞİSİZLİK MAAŞI HER HALDE DÜNYADA ALINMASI EN ZOR OLAN VE SÜRESİ EN KISA OLANIDIR !
Bu İşsizlik Fonuna neden sadece işçiden para kesilir..657 ye tabii memurlardan neden kesilmiyor. Tasarruf Teşvik gibi kesintisi gibi maaşından kesinti yapılan kim varsa tespit edilip ana parası da hesaplanıp faizi ile beraber (Hem de en yüksek banka faizi ile birlikte) tüm işçilere geri ödenmeli .
Diğer Haberler