Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası piyasaların merakla beklediği faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası beklentilere paralel faizlerde değişikliğe gitmedi.Politika faizi olan haftalık repo faizi yüzde 24 seviyesinde korundu. Dolar/TL, Merkez Bankası'nın faiz kararının ardından 5,98 seviyesinin üzerine çıktı.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 24'te sabit tuttu.

TCMB tarafından faiz oranlarına ilişkin yapılan duyuruda, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya başkanlığında toplanan PPK'nın, politika faizinin yüzde 24 düzeyinde sabit tutulmasına karar verdiği bildirildi.

Duyuruda, son dönemde açıklanan verilerin ekonomideki dengelenme eğiliminin devam ettiğini gösterdiği belirtilerek, "Dış talep nispeten gücünü korurken finansal koşullardaki sıkılığın da etkisiyle iktisadi faaliyet yavaş bir seyir izlemektedir. Cari dengedeki iyileşme eğiliminin sürmesi beklenmektedir." ifadeleri kullanıldı.

İç talep gelişmelerine bağlı olarak enflasyon göstergelerinde bir miktar iyileşme gözlendiği aktarılan duyuruda, şunlar kaydedildi:

"Bununla birlikte, gıda fiyatları ve ithal girdi maliyetlerindeki artışlar ile enflasyon beklentilerindeki yüksek seyir fiyat istikrarına yönelik risklerin devam ettiğini göstermektedir. Bu çerçevede Kurul, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir. Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünü etkileyen unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek, parasal duruş enflasyonu hedeflenen patika ile uyumlu seviyelerde tutacak şekilde belirlenecektir."

Duyuruda, açıklanacak her türlü yeni veri ve haberin, Kurul'un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği vurgulanarak, PPK toplantı özetinin beş iş günü içinde yayımlanacağı bildirildi.

Öte yandan AA Finans'ın PPK toplantısına ilişkin gerçekleştirdiği ankete katılan ekonomistler, faizlerde değişiklik beklemiyordu.

KAYNAK:AA

Piyasanın Merkez Bankası kararına ardından dolar yükselişe geçti

Beklentilere paralel faiz adımı atmayan bankanın kararından hemen önce 5.89 seviyesinde olan dolar/TL 5.9805'e kadar tırmandı. Kur daha sonra bir miktar gevşeyerek 6,95 seviyelerine geriledi.

KARAR METNİNDE NE DEĞİŞTİ?

Merkez Bankası (TCMB) kısa vadeli faizleri sabit tutarken, bir önceki PPK metninde yer alan gerekirse ek sıkılaştırma yapabileceğine yönelik söylemini bugünkü metinde yer vermedi.

TCMB bir önceki metinde yer alan "Kurul, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir" söylemini korusa da ileriye dönük para politikası söylemlerini de güncelledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 101 yorum
fetö yine iş başında dövizi tırmandırıyorlar.yıkamayacaksınız.
@domatesci ALLAH sana akıl versin hemi....üretimin olmadığı yerde herzaman paran değer kaybeder ne fetösü
evet aynen akp ve fetolar dimi?
kardes ne fetosu olumsuz birsey oldumu feto, üretmiyor, tüketiyoruz...nereye kadar..
500 milyar dolar dış borcu da feto yaptı değil mi !
@domatesci ıyıkı bı feto var her bahaneye feto akepenın 30 yıllık ortagı fetoyle resmı vıdeosu olan yuzlerce vekıl var akepede akepe fetodur
Millet varlık kuyruklarında, yokluk çekiyor.. Tanzim satışlarda günlerdir soğan yok soğan ! varsa yoksa feto nun oyunu öyle mi..
@domatesci senin entegre ve devreler aşırı çalışmamaktan yanmış..
Dolar 6 TL.ye dayandı, damat daha uykudan uyanamadı.
@elincmustafa2010 damat masaya yumrunu vurcak dolar dusecek dusmesse 2 aya kalmaz dusecek bak burası cok onemlı dıs gucler yukseltıyo
DOLARIN UÇUŞU.
doların ayağı yerden kesildi ..henüz uçuşa geçilmedi.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler