Poşetler artık paralı olacak! Tarih öne çekildi

1 Ocak 2018’de yürürlüğe girmesi beklenirken uygulama süresi 1 yıl uzatılan plastik poşetlerin ücretlendirilmesine yönelik düzenlemede takvim bir kez daha değişti. Ekim sonuna kadar yürürlüğe girmesi beklenen uygulama kapsamında poşet fiyatlarını bakanlık belirleyecek ve artık tüm alışverişlerde ücretsiz poşet dönemi sona ermiş olacak.

 Poşetler artık paralı olacak! Tarih öne çekildi

Uzun zamandan beri gündemde olan ve geçtiğimiz ocak ayında yürürlüğe girmesi beklenirken 1 yıl ertelenerek yürürlük tarihi 1 Ocak 2019 olarak değiştirilen plastik poşetlerin ücretlendirilmesi uygulamasında sürpriz bir gelişme yaşandı.

TARİH ERKENE ALINDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan 100 günlük eylem planında plastik poşetlerin çevre koruma faaliyetleri kapsamında ücretlendirilmesi de yer aldı. Eylem planın açıklanmasıyla birlikte plastik poşetler için öngörülen takvim de erkene alınarak ücretlendirme işleminin ekim ayı sonuna kadar başlatılması bekleniyor.

RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Avrupa Birliği (AB) mevzuatına uyum çalışmaları kapsamında hazırlanan Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği, geçtiğimiz yılın Aralık ayında Resmi Gazete’de yayımlanmıştı.

ÜCRETSİZ DAĞITIM SONA ERECEK

Yeni yönetmeliğe göre plastik torbalar, mesafeli sözleşmelerle yapılan satışlar da dahil olmak üzere satış noktalarında tüketiciye ücretsiz temin edilemeyecek ve ücretsiz teminine imkan verecek herhangi bir promosyona veya kampanyaya dahil edilemeyecek. 15 mikron ila 50 mikron arası kalınlıkta olan plastik alışveriş poşetleri, market kasalarında tüketiciye ücretli olarak verilmeye başlanacak. Bu kalınlığın altında veya üstünde olan poşetler, eskiden olduğu gibi ücretsiz verilmeye devam edecek.

POŞET MALİYETİNDEN KURTARACAK

Bir poşetin doğada yok olmasının yüz yılları bulduğu göz önünde bulundurulursa çevreye pozitif anlamda ciddi katkı sunacak olan uygulama başta marketler olmak üzere çok sayıda iş yerini de büyük bir poşet yükünden kurtarmış olacak.

2025'TE YÜZDE 40'I GEÇEMEYECEK

Yönetmelik çerçevesinde 15-50 mikron arasında kalınlıktaki torbaların ülke genelinde yıllık kişi başına kullanılan torba adedinin; 31 Aralık 2019'a kadar yüzde 90’ı, 31 Aralık 2025'den itibaren ise yüzde 40’ı aşmayacak şekilde kullanımının azaltılması yönünde çalışma yapılıyor.

FİYATI BAKANLIK BELİRLEYECEK

3 ay içerinde yürürlüğe girmesi beklenen plastik torbalara ücret uygulamasında poşetlerin ücretleri sektör temsilcilerinin görüşleri de dikkate alınarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenecek. Söz konusu ücretin altında ise ücret tarifesi uygulanamayacak. (YeniŞafak)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 186 yorum
yani paralı olsa sanki kimse almayacak. o kadar alış verişi neyle götürecek evlerine
@denizoto06 arkadaşlar bakın şöyle olacak: bilinçli olarak alışverişe giderken yanımızda bez veya naylon ama dayanıklı poşetlerden götürüp alışverişimizi kendi torbamıza koyacağız. Gerekmediği zamanlarda torba almayacağız. İhtiyaç olduğunda poşet alacağız. Bunun fiyatı 15-20 kuruş gibi önemsiz bir rakam olacak ancak ihtiyacımız olmadığında almayacağız. Doğa için bu adımları atmak zorundayız...
@cemreccc ne yani ben isten cikacagim yorgun argin birde eve ugrayip kendi posetimi alip oyle alisverise cikacagim oyle mi:D bu uygulamalara gelene kadar fabrikalar ne atiklar atiyor cevreye heyy isleri vatandasi tirtiklamak doga moga değil
acaba hangi AKAPE linin poşet fabrikası var
@cemreccc @cptdnz_2015 Dün alışveriş yaptım dün gayet bilinçli bir insan olarak poşetleri taşıyamayacağı ağırlığa kadar tıka basa dolduran bir insanım buna rağmen 15-16 poşet mal çıkardım ne sanıyorsunuz çuval yada elimde 20 tane poşetle markete gideceğimimi yoksa gidileceğinimi çatır çatır gene alacak millet bunu ve iş ticarete dönecek, Burası Türkiye rahata alışık herkez kimse uğraşmaz doğa ise burada bir hiçtir malesef doğa aşığı biri olarak keske söylediğiniz gibi olsa umarım olur ama zor
@cemreccc sen bunun doğa için olduğuna inanıyor musun? öyle olsa belli bir aralık koymazlar bu aralıkları koymuşlarsa demekki yandaş birileri bu incelikte üretti ve hazır bekliyor. uygulamayı da öne çektiler ki demekki herşey hazır. marketler zorunlu olarak daha ince poşet alacaklar ve de hali hazırda belli kişilerde olduğu için onlardan alıp köşe olacak bu firma bu kadar basit. bakınız likid yumurtayı zorunlu yaptılar kuş gribi var diye. ne hikmetse unakıtanın oğlunun gemisi İskenderun limanında kanunun çıkmasını bekliyormuş likit yumurtalarla. gece 12 kanun çıktı 12:01 de gemi limana yanaştı
@cemreccc poşet başı 15-20 kr, totalde ne kadar rakam eder hiç düşündünüz mü?
@cemreccc kese kağıdı veya kağıttan taşıma çantaları versinler! Daha çevreci
@denizoto06 a benim kafasız arkadaşım.fabrikalar ,gemiler nasıl kirletiyor denizleri dereleri gölleri biliyormusun.üstelik devlet biliyor hepsini.sen takılmışsın evdeki çöpü koyduğumuz çöp torbasına.madem öyle çözülebilen torba kanunu çıkarsın devlet.eski poşetler yerine onlar üretilsin
@cemreccc 15-20 kuruş senin için önemsiz olabilir ama büyük marketlerde kazancını sen hesap yap diyeceğim de senin için önemsiz bir rakam yani.
@denizoto06 kumas olani tercih edeceksin, ayni avrupalinin yaptigi gibi, cevreyi de keseni de korumus olacaksin.
Kesinlikle doğru bir uygulama. Bu şekilde evden alış-veriş çantası ile gideceğiz marketlere.. Böylelikle poşet kullanmayacağız.
@saadeteksi poset kullanimi azalinca doganin temizlenecegine inaniyorsan cok safsin guzel kardesim
@saadeteksi doğayı taktıklarımı var sanki din imanları $
@saadeteksi gelismis ülkelerde bile var bu. marketlerde hem ucuz poset hemde güclü alisveris torbalari satilmali. bununla birlikte artik daha az torba alinir daha cok güclü torbalar alinir veya bez torbalar ve tekrar tekrar kullanilir bunda bir fenalik göremedim
@saadeteksi çok özür dilerim, büyük bir alım için kaç çanta ile gideceksiniz markete?
@saadeteksi kardeş sen her zaman 50 liralık alanlardansın heralde :)
@durusud sende o kadar para varsa zaten poşet parasına takılmazsın. 50 kuruş'tan aşağı olmaz fiyat .millet pazara gidiyor çanta dolmuyor diye ağlıyor,sen büyük alım diyorsun.
VAY BE POŞETLERDE PARALI ARTIK HEE HER ŞEY PARA HER YER VERGİ HAVA SICAK
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler