Üç çocuklu asgari ücretliden vergi alınmıyor

Başbakan Yardımcısı Babacan, artık evli ve 3 çocuklu asgari ücretli vatandaşlardan vergi alınmadığını söyledi. Babacan, vatandaşların kazanmadan harcadığına dikkat çekti.

Üç çocuklu asgari ücretliden vergi alınmıyor

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye Katılım Bankaları Birliği'nin 11. Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, günümüzde AB ve bazı ülkelerde söz konusu olan stres testlerinin Türkiye'de çok uzun zamandır yapıldığını anımsattı.

Bunu Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ile bir ölçüde Merkez Bankası'nın gerçekleştirdiğini anlatan Babacan, farklı senaryolarla hangi bankada ne tür gelişmeler olabileceğinin simülasyonlarla sürekli kontrol edildiğini söyledi.

Kriz süresince Türk bankacılık sektörünün çok iyi bir performans sergilediğini vurgulayan Babacan, tüm OECD ülkeleri içinde Türkiye'nin, bankacılık konusunda devlet olarak ciddi bir tedbir almak zorunda kalmayan tek ülke olduğunu hatırlattı.

AB'de bu alanda yapılanlara değinen Babacan, pek çok bankanın, ya merkez bankalarının sağladığı likidite ya da devletlerden aldıkları desteklerle varlıklarını sürdürdüğünü ifade etti.

'O GÜN ŞİKAYET EDENLER BUGÜN ÇOK MUTLU'
Avrupa'nın ve ABD'nin Türkiye'de iş yapan bankalarına bakıldığında, kendi evlerinde sorun yaşayan bankaların buradaki operasyonlarının sapasağlam varlığını devam ettirdiğini vurgulayan Babacan, ''Nasıl olur da ana yapı sarsılıyor, Türkiye'de bir şey olmuyor? Türkiye'de bizim kurallarımız, bizim düzenleme çerçevemiz geçerli'' diye konuştu.

Bu düzenlemeler yapılırken bazılarının pek hoşnut olmadığını, ''çok sıkıyorsunuz'', ''bu kadar sermaye konur mu bankaya?'' dediğinin altını çizen Babacan, buna rağmen Türkiye'ye çok yatırım geldiğini ve ciddi anlamda sektörün dışarıya açık hale gelmesinin söz konusu olduğunu kaydetti.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, konuşmasını şöyle sürdürdü: ''Bakıyorsunuz o gün şikayet edenler bugün çok mutlu. Hatta öyle örnekler var ki asıl ülkelerdeki, kendi ülkelerindeki ana yapının değerine, bir de Türkiye operasyonuna bakıyorsunuz... Türkiye operasyonunun değeri, ana yapının değerini geçmiş durumda. Tek başına büyük bir varlık... Şu anda uluslararası bankaların en değerli varlıklarının bir kısmı Türkiye'deki yatırımlarından oluşuyor. Hatta acil nakit ihtiyacı olan ya da bilançosuna acilen çeki düzen vermek zorunda olanlar, önce Türkiye'deki operasyonlarını değerlendiriyorlar. 'Burada kıymetli bir değerimiz var, bunun bir kısmını nakit olarak alıp bilançomuza koyarsak belki rasyolarımızı daha da düzeltebiliriz' diye... Dolayısıyla bugünlerde eğer bizim bankacılık sektörümüzde yabancıların hisse satmaları veya ortaklık yapılarını değiştirmeleri söz konusuysa, buradaki yapılarından memnun olmadıkları için değil. Aslında belki içleri kan ağlıyor bunu yaparken, 'kalsak kim bilir ne güzel iş yapmaya devam edecektik' diyorlar, ama kendi evlerindeki bilanço yapıları ve yeni regülasyon onları böyle adımlar atmaya zorluyor.''

Babacan, artık evli ve 3 çocuklu asgari ücretli vatandaşlardan vergi alınmadığını söyledi.

Türkiye'de tasarruf oranlarının çok düştüğünü belirten Babacan, vatandaşların kazanmadan harcadığının altını çizdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 30 yorum
vatandaş kazanmadan harcıyormuş. vatandaş karnını doyuramıyorki kazanamıyorki sizlerden sıra gelmiyorki. insanların zaruri ihtiyaçları olan barınma yeme içme giyinme giderlerini kazanamasada harcamak zorunda yani borçlanmak zorunda. neden kredi kartları patlıyor zannediyorsun Ali bey. sen akraba olan danışmanlarına 28.000. dolar ödüyorsun milletin vergisini millete değil kendi yandaşlarınıza çeviriyorsunuz. sonrada ekonomicilik oynuyorsunuz. Maşallah AKP nin tüm çevresi bir eli yağda bir eli balda tüm ihaleler sizde şirketler sizde sizden başkası yemesin içmesin istiyorsunuz.
BRÜT AZGARİ ÜÇRET KAÇ LİRA NET KAÇ LİRA ALIYORLAR BİLİYORMUSUN? ARASINDAKİ BİR KISMI VERGİ BİR KISMI SGK PRİMİ OLARAK ALINIYOR.. VERGİ ALINIYOR SAPINA KADAR ALINIYOR.
o ülkeler önce vatandaşını düşünüyor.sermayeye kendi vatandaşını peşkek çekmiyor...
DOLAR ZENGİNLERİMİZ VAR BİZİM HALK HARCAMAZSA DA OLUR ALLAH AŞKINA BİRİNİZ GERÇEKLERİ ANLATIN HİKAYE ANLATMAYIN
kazanmadığını harcıyormuş; ulan adam 3 çocuk karı koca 5 kişi üç öğün ekmek çay yapsa yine yetmez. sen neyin hesabını yapıyorsun geri zekalı, o aç karnına biliyor kazanmadan yediğini sen o bolluk içinde ancak bu kadar mı hesap çıkarbildin. haram zıkkım olsun yediğiniz içtiğiniz, utanmadan suçu at başkasına, en iyi yaptığınız şey zaten. terörden asker suçlu, memur aç gözlü, asgari ücretli hesabını bilmiyor kazanmadan yiyor, bir tek sizde leke yok maşallah ama merak etmeyin sıranız gelecek..
ben 400 lira kira ödüyorum asgari ücret alıyorum yaptığım mesailerin haddi hesabı yok evin yolunu unuttum mesaili olunca fark alıyorum sonra ben asgari ücret almıyorum yüksek alıyorum diye değerlendiriyorlar 84 saat fazla mesai ne demek sayın bakan bilirmisiniz acaba
Kredi kartından harca kazanmadan ohh.. sonrası ne olacak
Övündüğün şeylere bak sayın bakan. Milletin gözünün içine baka baka sizi sövüşlüyorlar adamlar kendi ülkelerinde yapamadıklarını Türkiye de yapıyorlar diye halka iyi bir şeymiş gibi anlatıyorsun. Atatürk ün gençliğe hitabesindeki gaflet ve delalet içinde bulunanlar sizlersiniz. Para sizin gözünüzü kör etmiş. 5 Yılda ne çalacaksanız alın hazineden peşin peşin defolun gidin artık. Bankalarla başa çıkacak halkı emperyalizme ezdirmeyecek bir yönetim istiyoruz o da sizde yok. Emperyalizmin uşakları olmuşsunuz hepiniz
BU ÜLKEDE KAZANMAK İÇİN BAKAN YADA MİLLETVEKİLİ OLACAKSIN.HAAAA BİRDE DEVLETTTEN TEŞVİK ALAN PARA BABASI.GERİYE KALAN SÜRÜNSÜN.
o kadar bol para kazanmasına rağmen vatandaş parasını kazanmadan harcıyorsa çok ayıp ediyor. Ondan sonrada geçinemiyorum diyormuşşş. :)
iktisat mezunu biri olarak bende babacanın dediği kişilerdenim zorunlu harcamalarım gelirimden fazla en gereksiz harcama gurubuma yemek ve içmek giriyor yemez ve içmezsem tasaruf yapabiliri o da 200 lira felan acaba kendileri ayda 200 lira yiyip içerek yaşaya bilirlermi türkiyedeki büyüğüme iyi gözüküyor dünyanın gözü bizde türkiye büyüyor. ya türkiye büyüyor bunu paydaşları değişmiyor. yada ekonomi gayet kötü ama babacanın dediği gibi herkes kazandığından fazlasını harcıyor. nerden bakarsanız bakın ikiside çok kötü. çünkü adaletsiz paylaşım haktan döner ikincisi büyük kriz patlak bekliyor
utanmadan alsaydınız bari neyin kelimesini yapıyolar yaaaaaa :((((((((((((
Vatandaş kazanabiliyormuda kazanarak harcayak
kazanmadan harcandığı yenimi fark edildi iktidara geldiğiniz günden beri halkın birçoğu işçi emekli sefil her daim bayram havası izlenimi verdiniz şimdi şapka düşüp kel görünmeye mi başladı ha tasarrufu yandaştan başkası yapamaz yapmadıda olmayan şeyin tasarrufumu olur
kardeşim iş yok hadi anladık insan elektrik,su,tüp egitim gıda v.s nasıl harcamasın ha bi açıklarmısın nasıl olsa sizin tuzunuz kuru bol keseden atmak kolay öyle
aldığı para yetmeyince gelecekteki gelirini harcıyor,gelmezse yandı zaten
bugün kadar verdiler noldu hepsini senin ve senin gibiler colp etti ayıp ayıp bu yaptıklarınız inin yakamızdan artık
2023 e kadar işçiyi,memuru bankalara borçlandırın. sonra haciz işlemlerine başlarsınız. kazanmadan harcıyoruz ha!siz ne güne varsınız? kazandırınız o halde.soyduracagınıza,sömürteceginize.yazık.cok yazık. hak etmiyoruz bunu.
4 çocuğu olanlara da üstüne paramı vereceksiniz ? :)
NE KAZANIYORDA ,KAZANMADAN HARCASIN ?ŞİŞİNEREK VERGİ ALMADIĞINIZI SÖYLEDİĞİNİZ ASGARİ ÜCRETLİNİN BİR AYLIK EKMEK PARASI 3 ÖĞÜN BİRER EKMEKTEN (0.85*3=2.55 TL*5=12,75 TL*30=382,5 TL 5 KİŞİLİK BİR AİLENİN BİR AYDA SADECE EKMEĞE HARCADIĞI PARA.MAAŞIN YARISINDAN ÇOĞU EKMEĞE GİDİYOR, DAHA BAŞKA BİR ŞEY ALACAK PARA KALDIMI Kİ ADAM HARCASIN?YAZIKTIR.
BIRAKIN SAYIN BAKAN MASAL ANLATMAYI.ASGARİ ÜCRETLİDEN VERGİ ALSAN NE OLUR ALMASAN NE OLUR.MİLYAR DOLAR İŞ YAPIP VERİR KAÇIRANLARI DENETLEYİN PEŞLERİNE DÜŞÜN VERGİSİNİ ALIN.MİLLET FATURA KESMİYOR VERGİ VERMEMEK İÇİN SEN KALKMIŞ NE DİYORSUN YA
Bir asgari ücretli olarak kanımızı emiyorsunuz. birde vergi almıyoruz diyorsunuz pes doğrusu.Asgari ücretliler olmasa ne yapacaktınız merak ediyorum tüm vergiyi bu garibanlardan alıyorsunuz.
nasıl alınmıyor bana izah et ! nereye dönsek vergi elektrik su ... nereden alınmıyor yoksa asgari ücretli çalışan son model mersedes alırken mi? vergi alınmıyor?
Evli 2 cocuklu asgari ucretli bu kritere dahil mi ? 3 cocuk diye meydanlarda neden bagirildigi simdi biraz daha anlasildi. Kaldiki evli ve asgari ucretli sonunu dusunmeden ustune birde 3 cocuk sahibi oluyorsa, burada ciddi bir problem var demektir.(ilgili "bakan"a duyurulur" Bu durumdu olan insanlar calisan ve vergisini odeyen insanlarin sirtinda agir bir yuk demektir.Kazanmadan baskasinin ustunden yasam surdurdugu belli, birde cikipta "kazanmadan harcadiklarini" soylemeleri cok manidar.Gerci unutmayalim, ceyrek,yarim,gida paketi,beyaz esya,komur bunlar onlara kazanc, kime zarar acaba????????
evli ve eşi çalışmayan artı 4. çocukta vergi 113.03 tl oluyor oda sıfır vergi demek kim buna 3 çocuk dedirtti acaba
geleceğimizi yedik bitirdik
Herkes hak ettiği gibi yaşamak zorundadır.
Yaf bu adam keşke devam etseydi ekonomi bakanlığına ben yanlış biliyorum belki ama kafası iyi çalısıyor birde temiz ve dürüst bir adama benziyor.Kendi döneminde ekonomi şimdikine göre iyiydi yanılıyormuyum acaba ???
çok doğru
hocam kazanmadan harcamayı bankalar kan emmek için teşvik ediyor. sonuç kazanmadan harcıyormuşuz. bankalar kredi ve kredi kartı vermesin bakalım. nasıl olmadan harcanacak o zaman görelim. boş keseden sallayarak bankaların vatandaşın kanını emmesine müsaade ediyorsunuz. bunun için neden yasal düzenleme çıkartmıyorsunuz....!
Diğer Haberler