FİNANS

Startups.watch Raporu: Türkiye'de 1. çeyrekte 27 girişime toplamda 19,8 milyon dolarlık yatırım yapıldı
25/06/2020 10:22:46

    Startups.watch verilerine göre, 2020'nin ilk çeyreğinde yatırım  yapılan 27 şirketin ilk 10'u tüm yatırımların yüzde 91'inin sahibi  oldu. Yapılan yatırımların yüzde 78'i 1 milyon doların altında  olurken, yüzde 4'ü 5-10 milyon dolar aralığında gerçekleşti. Raporda  yatırım alan girişimlerin faaliyet gösterdikleri alanlarda SaaS  firmalarının 7 girişimle öne çıktığı görülüyor. Yapay zekâ odaklı  girişimler 5 girişimle ikinci sırada, retailtech ve pazar yeri  girişimleri ise 4'er girişimle üçüncü sırada yer alıyor.
    Türkiye girişim ekosistemi 2019'u 103 milyon dolarlık yatırımla  kapatmıştı
    Startups.Watch verilerine göre 2016 yılından sonra Türkiye'de  kapanan startupların sayısında hızlı bir düşüş olduğu gözlemleniyor.
Veriler, son 4 yılda daha az startup'ın kapandığını, daha fazla  startup'ın çalışmalarına devam ettiğine işaret ediyor. Türkiye'deki  girişimcilik ekosisteminin artık daha fazla profesyonel destek görmeye  başlaması ve yatırım potansiyelinin artması, startupların ayakta  kalmasını destekleyen unsurların başlıca öğeleri olarak değerlendiren
IFASTURK Mali Müşavirlik ve Denetim Kurucusu Mesut Şenel, girişimcilik  ekosisteminin geleceği hakkında şunları söyledi: "Ülkemizde geçtiğimiz  yıl girişimcilik ekosistemi 103 milyon dolar yatırım aldı. Bu yıl  koronavirüs salgını nedeniyle yaşanan küresel ekonomik bir daralma  mevcut. Yine de çekilen yatırıma ve girişimlere bakıldığında  önümüzdeki yıl sergilenecek performans için umutlu olduğumu  söyleyebilirim."

    IFASTURK'den genç girişimcilere katkı

    Teknoloji alanındaki yeni girişimlerin ülke ekonomisinin  kalkınmasına katkı sağlayacağına dikkat çeken Şenel, sözlerine şöyle  devam etti: "TÜBİTAK 1512 Bigg 'Genç Girişimci Dostu / Bigg Uygulaması  ve Muhasebe Süreçleri' danışmanlık hizmetimiz ile teknolojiye dayalı  iş fikirlerinin desteklenmesi, hayata geçmesi ve ülke ekonomisine artı  değerler katması için çalışıyoruz. Bireysel Genç Girişimciler  kapsamında desteklenmeye hak kazanan projelerin şirket kurma sürecinde  doğru kararlarla yönetilmesini sağlıyoruz. Girişimcilerin ekonomiye  güç verecek iş fikirlerini destekleyerek koronavirüsün yol açtığı  ekonomik zorluğun üstesinden hep birlikte geleceğimize inanıyorum."  değerlendirmesinde bulundu.

    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey