ANALİZ-Yurtdışı Yerleşikler Menkul Kıymet Portföy Gelişimi(Şekerbank)
02/07/2020 16:12:29

    Şekerbank Tarafından Hazırlanan Analiz:
    "26 Haziran haftasında gerçek kişiler dolar mevduatlarını  güçlendirme eğilimini sürdürdü…
    TCMB, 26 Haziran haftasına ilişkin yurtdışı yerleşikler menkul  kıymet portföy gelişimini ve bankacılık sektörü yabancı para mevduatı  verilerini açıkladı. Yılbaşından bu yana Türkiye'deki menkul kıymet  portföylerinden çıkış gerçekleştiren yabancı yatırımcılar 19 Haziran  haftasında alım yaptıktan sonra 26 Haziran haftasında  tekrar net  satış gerçekleştirdiler. Hisse senedi portföylerinden nette 112 milyon  dolar çıkış olurken, DİBS portföylerinden nette 85 milyon dolar çıkış  olmuştur. Böylece, Haziran ayında toplam çıkış nette 598 milyon dolar  olmuştur. Geçen sene aynı dönemde 313 milyon dolar giriş görülmüştü. 
    Yılbaşından bu yana tüm haftalarda görülen çıkışlar Haziran ayında  dalgalı bir seyir izlese de ay genelinde net satış tarafında  kalmıştır, böylece toplam çıkış 10,7  milyar dolara yükselmiştir.
Geçen sene aynı dönemde 1,7 milyar dolar çıkış olmuştu.
    Yabancıların hisse senedi stoku (fiyat etkilerini içerir şekilde)
24,2 milyar dolardan 24,4 milyar dolara yükselirken,  DİBS stoku (repo  dahil) da 7,2 milyar dolardan 7,1 milyar dolara gerilemiştir. DİBS  portföylerindeki yabancıların payı en düşük seviyesi olan %4,3’te  yatay kalmıştır.

    YP mevduatlarındaki görünüm:

    26 Haziran haftasında sistemdeki toplam YP mevduatları bir önceki  haftaya göre 0,5 milyar dolar artarak 230,6 milyar dolar olmuştur. Alt  detaylarına baktığımızda  gerçek kişilerin YP mevduatlarında 273  milyon dolar tüzel kişilerin hesaplarında ise 302 milyon dolarlık bir  artış gözlenmiştir. 
    26 Haziran haftasında gerçek kişilerin manşette yabancı para  hesaplarının detaylarına baktığımızda bir önceki haftaya göre  dolar  hesaplarında 171 milyon dolar artış, dolar karşılığı Avro hesaplarında
64 milyon dolar artış, altın hesaplarında ise yalnızca 16 milyon  dolarlık bir artış olduğu görülmektedir.  Gerçek kişilerin geçtiğimiz  iki haftadır gördüğümüz dolar hesaplarını güçlendirme eğiliminin 26
Haziran haftasında da sürdüğünü görüyoruz.
    Altın hesaplarında  geçtiğimiz hafta  görülen artış sonrası 26
Haziran haftasında gerçek kişilerin altın pozisyonlarında önemli bir  değişikliğe gitmedikleri görülmektedir.
    Daha önceki raporlarımızda  da belirttiğimiz şekilde  yılbaşından  bu yana baktığımızda Mart ayında başlayan riskten kaçış modunun  etkisiyle genel olarak yabancı para birimlerinden altına güçlü bir  dönüş olmuştur. Rakamsal olarak ifade edersek  yılbaşından bu yana  gerçek kişilerin yabancı para hesaplarında 5,0 milyar doları dolar  hesaplarından olmak üzere toplamda yaklaşık 8,2 milyar dolarlık bir   erime olurken bunun karşılığında altın hesaplarındaki artış 9,5 milyar  dolar olmuştur.  Böylece manşetteki artış 1,3 milyar dolar ile limitli  kalmıştır.
    Önümüzdeki dönemde, alınan tüm önlemler ve farklı ekonomilerde  yürütülen normalleşme süreçlerine  rağmen salgının seyrine dair  belirsizlikler nedeniyle piyasalarda halen hüküm sürmekte olan riskten  kaçınma tercihi ile yatırımcıların, nakit tutmanın yanı sıra bazı  haftalarda satış yapsalar da güvenli liman olarak görülen kıymetli  maden hesaplarını güçlendirmeyi bir süre daha tercih edeceklerini  düşünüyoruz."

                           ******

    Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı  sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri  tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer  alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize  uygun sonuçlar doğurmayabilir...

                           *******

    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey

Finansal datalar forex tarafından sağlanmaktadır.