ABD'de MBA endeksleri düşüş gösterdi
05/08/2020 14:00:07

    ABD Mortgage Bankalar Birliği (MBA) ipotek başvuru araştırmasına  göre, mevsimsel faktörlerden arındırılmış, yeniden finansman ve alım  kredilerini içeren mortgage başvuru faaliyetinden oluşan piyasa  endeksi %5,1 düşüşle 798,8 puan oldu.
    MBA'dan yapılan açıklamaya göre, satınalma endeksi %1,8 düşüşle
300,7 puan olurken, refinansman endeksi %6,8 düşüşle 3.688,1 puana geldi.
    Mortgage faizleri 30 yıllık %3,14 (Önceki %3,20), 15 yıllık %2,73
(Önceki %2,76), 5 yıllık ARM faizi %3,09 (Önceki %3,08), 30 yıllık  jumba faizi %3,51 (Önceki %3,52) oldu.
    Bilgi Notları:
    - Mortgage piyasa endeksi haftalık bütün mortgage başvurularını  kapsıyor. Bu başvurular içinde satın alma ya da refinansman amacıyla  yapılan bütün geleneksel ve devlet kurumlarına başvurularla sabit ve değişken faizli mortgage kredileri yer alıyor.
    - MBA satınalma endeksi, tek aile konutlarının satın alınması  için yapılan bütün başvuruları kapsıyor. Endeks, amacına uygun olarak  geleneksel ve kamu kredileri olmak üzere piyasadaki bütün ürünleri  içeriyor. Endeks, var olan konut satışlarını gösteren güvenilir bir  gösterge olarak kabul ediliyor.   
    - MBA refinansman endeksi, var olan mortgage kredilerinden  refinansman amacıyla kredi kurumlarına yapılan bütün başvuruları  kapsıyor. Endeks, tüm refinansman amacıyla yapılan mortgage kredi  faaliyetleri için iyi bir gösterge olarak değerlendiriliyor.
    - Araştırma 31 Temmuz ile sona eren haftayı kapsıyor.

    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey 
Finansal datalar forex tarafından sağlanmaktadır.