BASIN BÜLTENİ-Lenovo yılın ikinci çeyreğindeki yüksek performansıyla küresel zorlukları aşarak güçlü bir büyüme elde etti
14/08/2020 18:12:43

    Teknoloji devi Lenovo 2020 yılı ikinci çeyreğinde kusursuz  operasyon yönetimi ve güçlü global tedarik zinciri ile grup cirosunu  önceki yıla göre %7 artırarak 13,3 milyar dolara çıkardı. Lenovo  düşüşün öngörüldüğü sektör rakamlarını da geride bırakarak Türkiye’de  ve küresel kişisel bilgisayar pazarında zirvedeki yerini korudu.
Türkiye’de kişisel bilgisayar pazarında %26,5 pazar payı ile lider  oldu. Lenovo’nun vergi öncesi geliri bir önceki yılın aynı çeyreğine  göre %38 artış göstererek 332 milyon dolara ulaştı. Lenovo’nun net  geliri, önceki yıla göre %31 artışla 213 milyon dolara yükseldi.
Piyasa beklentilerinin üstüne çıkan ve global zorlukları aşan
Lenovo’nun faturalandırılmış “Yazılım ve Hizmetler” cirosu önceki yıla  göre %38 artarak 1 milyar doları aştı.
    Dünyanın ve Türkiye’nin lider teknoloji şirketlerinden Lenovo,
2020 yılının ikinci çeyreğindeki cirosunun önceki yıla göre yaklaşık
%7 artışla (kur etkisinden arındırıldığında, önceki yıla kıyasla %10  artış) 13,3 milyar dolar olduğunu açıkladı. Lenovo’nun vergi öncesi  geliri, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %38 artarak 332 milyon  dolara yükselirken, net gelir bir önceki yıla göre %31 artışla 213  milyon dolar oldu.

    Lenovo Türkiye, her segmentte lider

    Dünyadaki başarısını Türkiye’de de sürdüren Lenovo, Türkiye’de  kişisel bilgisayar pazarında %26,5 pay ile pazar lideri oldu. Lenovo,  tüketici segmentinde %20,5, kurumsal segmentte de %40,8 pazar payı ile
Türkiye'de her segmentte liderliğini pekiştirdi.
    Lenovo CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Yang Yuanqing, sonuçlar  hakkında şöyle konuştu: "Geçtiğimiz çeyrekte elde ettiğimiz bu  olağanüstü performans, Lenovo'nun pandemi ile birlikte ivme kazanan  uzaktan çalışma, eğitim ve artan dijitalleşmenin ortaya çıkardığı yeni  fırsatları değerlendirdiğinin kanıtı. Dünya bu sorunlarla mücadele  etmeye devam ederken Lenovo, temel faaliyetlerimizin yanı sıra hizmet  temelli akıllı dönüşümümüzün sunduğu yeni hizmet ve çözüm  fırsatlarıyla sürdürülebilir büyüme sağlamaya odaklanıyor"


    Operasyonel mükemmellik

    Lenovo, çok güçlü olduğu alanlardan biri olan operasyonel  mükemmellik ve "küresel kaynak, yerel tedarik" yaklaşımından da  faydalanmaya devam ediyor. Jeopolitik görünüm göz önünde  bulundurulduğunda, ticaret, teknoloji ve kültür konusunda iş  birliğinin tüm pazarlara önemli ölçüde ekonomik fayda sağladığı  görüşünü sürdüren Lenovo, teknolojinin toplumdaki herkese fayda ve güç  sağlamasına katkı verme konusunda da kararlılığını sürdürüyor.

    Kişisel bilgisayarlarda zirvede

    Lenovo'nun Akıllı Cihazlar Grubu (IDG), şirketin güçlü  performansına öncülük etmeye devam etti. Kişisel bilgisayar ve Akıllı
Cihazlar Grubu (PCSD) cirosu, önceki yıla göre çift hanelerde artarak
10, 6 milyar dolara ulaştı. Vergi öncesi gelir, önceki yıla kıyasla
%28 artış göstererek 670 milyon dolar düzeyine ulaşırken, sektörünün  en yüksek kârlılık düzeyi 1 puan daha artarak %6,3 ile yeni bir rekor  kırdı. Lenovo, globalde toplam kişisel bilgisayar pazarında zirvedeki  yerini korudu.
    Lenovo, güçlü PC talebinin uzun vadede devam edeceğini ön görüyor.
Lenovo, yeni küresel ortama uyum sağlayacak yenilikçi ürünlere  odaklanıp hızla artan talebi karşılamak için küresel tedarik zincirini  daha da güçlendirerek, e-Ticaret platformunu geliştirmeye devam edecek  ve sektörde yüksek büyüme performansı ve yüksek karlılık gösteren  segmentlere odaklanmasını sürdürecek.
    Cirosunu %20 artırarak 1,6 milyar dolara çıkaran Veri Merkezi
Grubu (DCG) da yüksek büyüme performansını sürdürerek önceki yıla göre  kârlılığını artırdı. ‘Bulut Hizmeti Sağlayıcı’ segmentindeki büyüme  yıldan yıla 30% olarak gerçekleşti. Buna paralel olarak müşteri  portföyü de artışını sürdürdü. Kurumsal ve SMB (küçük ve orta ölçekli  işletme) faaliyetleri, önceki yıla kıyasla ciro artışı elde etti.  ‘’Yazılım Tabanlı Altyapı ve Hizmetlerin’’ yanı sıra “Yüksek
Performanslı Bilgi İşlem’’ gibi yüksek büyüme performansı gösteren  segmentlerdeki çift basamaklı ciro artışı bu büyümeyi en çok  destekleyen faktörler oldular.
    Lenovo'nun Akıllı Dönüşümü, 3S (Akıllı IoT, Akıllı Altyapı, Akıllı
Dikey Çözümler) stratejisinin kararlı bir biçimde yürütülmesi sonucu  güçlü bir ilerleme göstermeye devam ediyor. Önceki yıla göre %38 artan  faturalandırılmış toplam yazılım ve hizmetler hasılatı 1 milyar doları  aşarak grubun hasılatının yaklaşık %7,6'sını oluşturuyor.
Faturalandırılmış Akıllı IoT hasılatı önceki yıla göre %39 artarken
Akıllı Altyapı %16 ve Akıllı Dikey Çözümler %65 artış gösterdi.
    Lenovo tüm global zorluklara rağmen güçlü bir büyüme ile  sektördeki güçlü konumunu sürdürdü.


    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey 
Finansal datalar forex tarafından sağlanmaktadır.