FİNANS

BASIN BÜLTENİ-Erensan/Eren: Türk sanayisi endüstri açığını kapatacak güçte
13/05/2020 18:12:12

    Basınçlı Kap ve Kazan Sektörü’nün ülkemizdeki önemli  temsilcilerinden Erensan’ın CEO’su Ali Eren, Koronavirüs salgını  sonrasında dünyada oluşacak yeni normal ve Türkiye’nin pandemi  sonrasındaki ekonomik durumuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Eren,
Türkiye’nin Haziran ayı itibariyle toparlanma sürecine gireceğini  söyledi.

    Tüm dünyada yaşanan üretim krizinde Türk sanayisinin manevra  kabiliyetinin Avrupa'ya göre çok daha yüksek olduğunu belirten Eren,  “Pandemi nedeniyle İstanbul'da üretim oranları yüzde 80, Anadolu'da  ise yüzde 40’a kadar düştü ancak Türk sanayisi endüstri açığını  kapatacak güçte. Özellikle Haziran ayı itibariyle sınırların  açılmasıyla ihracat başlayacak ki bu da döviz girişi ile piyasaları  rahatlatacaktır” dedi.

    “Pandemiden en çok hizmet sektörü etkilendi”

    Pandeminin negatif etkisinin imalattan çok hizmet sektöründe  görüldüğünü belirten Eren, “Kredi Garanti Fonu’nun (KGF) limitlerinin  artırılması ekonomi için doğru bir hamle, KGF kredileri asıl şimdi  gerekli ancak bu alışkanlık haline de getirilmemeli. Şirketlerin bu  krizin altından tek başlarına kalkması mümkün değil. KGF Özellikle  küçük ölçekli firmalara ve esnafa can simidi olacaktır. Finans  piyasalarında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) da  şuana kadar ki kontrolü doğru ama ileride tahvil ihracatında sıkıntı  yaşanmaması adına dikkatli olmakta fayda var ” diye konuştu.

     “Ekonomide eski rakamlara ulaşılması zaman alacak”

    Koronavirüs sonrasında ekonomide toparlanmanın zaman alacağının  altını çizen Eren, “Küresel ölçekte Haziran sonu itibariyle pandemi  riskinin ortadan kalkmaya başlayacağı öngörülüyor. Sanayimiz Avrupa  ülkelerine göre çok daha büyük bir reflekse sahip, aktif ve dinamik  bir yapımız var. Çok hızlı bir şekilde yeni normalleri uygulayarak  eski üretim ve verimliliği yakalayabiliriz. Sanayide üretim ve  kapasitenin artışıyla borsanın da yukarıya doğru eğilimi daha yüksek  olacaktır. Ancak görülen o ki 2019’daki ekonomik verilere 2021’in  sonlarına doğru ulaşabileceğiz. İyimser senaryo içerisinde sanayide  yeniden istihdam sağlanacak ama küçük esnafın kendini toparlaması  biraz daha zaman alacak” dedi.    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://www.metalsmarket.net
    http://twitter.com/ForeksTurkey 

Kredi Hesaplama