ANALİZ-Sektörel Haberler/Otomotiv(İş Yatırım)
05/08/2020 12:55:41

    İş Yatırım Tarafından Hazırlanan Analiz:
    "Temmuz ayında beklentilere parallel güçlü yurtiçi araç satışları
    Yurtiçi hafif araç satışları Temmuz ayında yıllık bazda dört  katında fazla, aylık bazda ise %23 artışla 87 bin adete ulaştı. Düşük  baz yılı etkisi ve düşük faiz oranları Temmuz ayında yurtiçi araç  satışlarındaki göz alıcı büyümenin en önemli nedenleri olarak öne  çıkıyor. 2019 Haziran ayında ÖTV teşviğinin son bulmasıyla Temmuz  ayında araç satışlarında keskin düşüş gerçekleştiğini hatırlatmak  isteriz. Temmuz ayında e-ticaret satışlarının pandemi nedeniyle  ağırlığının artmasıyla ivme kazanan hafif ticari araç satışlarındaki  yıllık %611’lik artış binek araç satışlarındaki yıllık %351 büyümenin  üzerinde gerçekleşti. Yılın ilk yedi ayında ise, yurtiçi hafif araç  satışları yıllık bazda %60 artış ile 342 bin adete ulaştı. ODD yurtiçi  hafif araç pazarının 2019’daki 479 bin adete kıyasla 2020 yılında 650  bin -700 bin adet aralığında olacağını öngörüyor. ODD beklenti  aralığının düşük bandına denk gelen bizim 2020 yılı 650 bin yurtiçi  hafifi araç pazar tahminimiz yıllık bazda %36 büyümeye işaret ediyor.
4Ç20 güçlü baz yılı etkisi ile yılın geri kalanında hafif araç pazar  büyümesinde hız keseceğini düşünüyoruz. TL’nin ¬ karşısındaki değer  kaybı yurtiçi araç talebini olumsuz etkileyecek risklerin başında  geliyor. Temmuz ayı içinde sektör temsilcileri Temmuz ayı güçlü araç  talebine ilişkin beklentilerini dile getirdiklerinden açıklanan ODD  verisinin otomotiv hisseleri üzerinde çok fazla olumlu bir etkisinin  olmasını beklemiyoruz. "                           ******

    Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı  sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri  tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer  alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize  uygun sonuçlar doğurmayabilir.

                           *******

    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://www.metalsmarket.net
    http://twitter.com/ForeksTurkey

Finansal datalar forex tarafından sağlanmaktadır.