FİNANS

BASIN BÜLTENİ-"Başarıyı Yeniden Düşün" başlıklı buluşma, 4 Şubat saat 20:00'da Youtube'da yayınlanacak
03/02/2021 13:19:22

    Türkiye'de eğitim alanında faaliyet gösteren öncü 6 Vakıf  Anne
Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV), Aydın Doğan Vakfı, Enka Vakfı, Mehmet Zorlu
Vakfı, Sabancı Vakfı ve Vehbi Koç Vakfı tarafından desteklenen ve  yürütücülüğünü Eğitim Reformu Girişimi'nin (ERG) üstlendiği Öğretmen
Ağı, pandemiyle birlikte değişen koşulların eğitimi geri dönülemez  biçimde değiştirdiğinden yola çıkarak geleceğin eğitiminin  tartışıldığı "Bağlantılar" isimli bir çevrimiçi panel serisi sona  eriyor.
    İlk bölümünün Kasım 2020'de başladığı çevrimiçi panel serisinin  altıncı ve son bölümü 4 Şubat Perşembe günü saat 20.00'de, "Başarıyı
#YenidenDüşün başlığıyla gerçekleştirilecek. İstanbul ENKA Okulları
Okul Müdürü Dr. Özlem Mecit, TEGV Eğitim Programları Müdürü Devrim
Uygan, ve Değişim Elçisi Kubilay Özaydın'ı konuşmacı olacağı bölümün  moderasyonunu, Tohum Otizm Vakfı Genel Müdürü Suat Kardaş üstlenecek. 
    Serinin bu bölümünde "başarı" kavramı tüm boyutlarıyla  derinlemesine konuşulacak. "Başarıyı sınavlara indirgemeden, farklı ve  bireyselleştirilmiş öğrenme ile başarıyı nasıl sağlarız?", "21.  yüzyılda başarılı olmak ne demek?", "Eğitime erişimde eşitsizlikler  varken, başarıyı nasıl yeniden düşünebiliriz?" gibi pek çok sorunun  masaya yatırılacağı buluşma, başarı kavramının yeniden düşünülmesine  yol açacak.
    Şubat ayının ilk haftasına kadar süren Bağlantılar serisi, her bir  bölümde Öğretmen Ağı'nı oluşturan farklı noktaları  Ağ'ı destekleyen  vakıfları, öğretmenleri ve paydaşları bir araya getirdi. Türkiye'de  örneği nadir bulunan bir ağ olma modeliyle eğitime ilişkin her başlık  alanının uzmanlarıyla tartışıldı. Her bölüm, Öğretmen Ağı Youtube  kanalından iki haftada bir Perşembe günleri saat 20.00'de yayınlandı.

    Yeni normali değil, yeni ihtimalleri arayan sıra dışı bir manifesto

    Öğretmen Ağı, herkesi eğitimi yeniden düşünmeye çağıran ve Değişim
Elçisi öğretmenlerin kaleme aldığı manifestosunu da kısa bir süre önce  yayınladı. Salgınlar, yangınlar, depremler, savaşlar, iklim krizi ve  yoksulluğun yarattığı değişken koşulların, insanları her seferinde  yeni bir normale sürüklediği ve ileriyi görmekte zorladığına işaret  eden manifesto, yaptığı çağrıyla dikkat çekiyor. Değişken koşullar  sebebiyle eğitimin, okulların, öğrenmenin ve öğretmenin geleceğinin  belirsizliklerle dolu olduğu ifade edilen manifesto  "Belirsizliklerin  ardındaki yeni normali değil, yeni ihtimalleri arıyoruz" diyerek sıra  dışı bir çıkışa imza atıyor. Manifesto aracılığıyla öğretmenler,  eğitimle ilgilenen herkesi içinde bulundukları yeni imkânlar üzerine  düşünmeye davet ediyor. Öğrencisinden ayrı kalsa da gidip balkonundan  el sallayan, velilerin kaygısını paylaşan, uzaktan eğitim döneminde  doğan boşlukları doldurmak için var gücüyle çalışan öğretmenlerin  çağrısı, okul idarecisinden velisine, öğrencisinden servis şoförüne  eğitimin bir parçası olan herkese "Yeni ihtimalleri birlikte  tasarlayalım" diyor. Öğretmenlik, okul, veli  eğitimin içeriği,  öğrencilik ve başarı gibi eğitimin içine sıkıştığı kalıplar kırmaya,  bir arada olmanın verdiği güçle, eğitimi yeniden düşünmeye davet  ediyor.

    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey