ANALİZ-Fed Faiz Kararı(İntegral Yatırım Menkul)
16/09/2020 21:36:50

    İntegral Yatırım Menkul Araştırma Müdür Yardımcısı Seda Yalçınkaya
Özer Tarafından Hazırlanan Analiz:
    "Amerika Merkez Bankası (Fed) Eylül ayı toplantısında faizde  değişikliğe gitmedi ve faizleri yüzde 0 - 0.25 hedef bandında bıraktı.
Piyasalar Fed’den faiz onuşunda bir aksiyon beklemiyordu. Dolayısıyla  piyasa bu konuda bir sürpriz yaşamamış oldu.
    Ekonomik projeksiyonda en dikkat çekici nokta bu yıl sonu büyüme  verisinin yüzde 6.5 daralmadan yüzde 3.7 daralmaya revize edilmesi  oldu diyebiliriz. Özellikle dünyada devam eden salgın dikkate  alındığında bizce bu agresif bir revizyon olmuş. Yapılan teşvikler ve  atılan adımlar küçülmenin yönünde kısmaya neden olmuş gibi görünüyor.
İşsizlik oranında görece aşağı yönlü beklentiler ve enflasyonda ise  yukarı yönlü beklentiler bulunuyor. 2020 yılı için işsizlik oranı  yüzde 9,3’ten yüzde 7,6,’ya ve enflasyon beklentileri ise yüzde
0,8’den yüzde 1,2’ye revize edilmiş.
    Hatırlanacağı üzere 27 Ağustos'ta Jackson Hole toplantısında Fed
Başkanı Powell önemli açıklamalarda bulunmuştu. Fed'in artık ortalama  yüzde 2 enflasyonu hedefleyeceğini açıklayan Powell, istihdam için ise  sayısal bir hedef ortaya koymayarak, "Maksimum istihdam geniş tabanlı  ve kapsayıcı bir hedef." ifadesini kullanmıştı. Bu strateji  değişikliği karar metnine yansımış. Anlaşılan o ki maksimum istihdama  yakın yerlere kadar faizlerde bir değişiklik olmayacak gibi görünüyor.
    Fed 2023 yılına kadar faizlerde değişikliğe gitmeyeceği yönünde  sinyal vermiş oldu. Bu Fed’in güvercin yapısının devam edeceği  anlamına geliyor. Dolayısıyla bir süre daha küresel piyasalarda zayıf  dolar algısı sürebilir. Bu bizim ve GOP’lar için olumlu. Ancak zayıf  dolar ve düşük faiz ortamı sürecinde biz bundan faydalanamadık. Kendi  iç dinamiklerimizdeki zayıflık bizi biraz daha negatif ayrıştırdığını  belirtmekte fayda var.
    Ayrıca karar metninde belirsizlik ve risklere de oldukça fazla yer  verilmiş. Powell’ın konuşmasının ana temelinin de bunlar üzerine inşa  edileceğini düşünüyoruz.
    Fed’in tutumunda radikal bir değişiklik var ancak piyasa buna  yabancı olmadığından radikal bir fiyatlama yapmadı.
    Karar metninden sonra piyasa reaksiyonu oldukça zayıf oldu. Dolar  endeksi 93 çevresindeki hareketini sürdürdü. EURUSD 1.1850’den 1.18’e  geri çekildi. Ons altında kısmı geri çekilme var. Ancak piyasa  reaksiyonu için Powell konuşmasını izlemekte ayda var. "

                           ******

    Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı  sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri  tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer  alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize  uygun sonuçlar doğurmayabilir.

                           *******

    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey 
Finansal datalar forex tarafından sağlanmaktadır.