FİNANS

BASIN BÜLTENİ-YEŞİL İŞ 2021'de onlarca şirket ve sürdürülebilirlik lideri buluştu
08/04/2021 18:14:08

    Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından 'Değişimin Yeni
Paradigmaları' temasıyla sekizincisi gerçekleştirilen 8. YEŞİL İŞ 2021
Zirvesi dün yapılan çevrimiçi oturumlarla tamamlandı. Zirvenin ikinci  gününde açılış konuşmasını yapan Belediyeler Birliği Başkanı ve 
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı ve Fatma Şahin, yeşil ekonominin  en önemli öncelikleri olduğunu belirterek, "Sevdiğim bir söz var:
İklim biziz, biz değişmeliyiz, iklim değişmeyecek. Biz kendi  yaşamlarımızı, önceliklerimizi, zihnimizi değiştirmek zorundayız. Bu  tercih değil, bir zorunluluk" dedi. Pandeminin dijitalleşmenin ve  akıllı şehrin önemini vurguladığını ifade eden Şahin, Gaziantep'te 3  ay önce Bilişim A.Ş. ve Enerji A.Ş. adında iki şirket kurduklarını  söyledi.

    İşin geleceğinde sırada ne var?

    Fast Future CEO'su Rohit Talwar, sürdürülebilir bir insan yaşamı  için sürdürülebilirliği ölçeklendirmenin büyük önem taşıdığını  söyleyerek, "Sürdürülebilirliğin ölçeklendirilmesi  teknolojinin,  dijitalleşmenin insan hayatını kolaylaştıran, kalitesini artıran ve  sürdürülebilir kılan şekilde bilinçle hayatımıza entegre olması  demektir. İş dünyasının insan hayatının kalitesini ve  sürdürülebilirliğini artırmaya yönelik bu bakış açısını, teknoloji  kullanımını inovasyon ile birleştirerek stratejik yönetim modeline  alması geleceği belirleyecektir. Dijital Demokrasi ve Gücün Yeniden
Dağıtımı, yapay zeka, büyük veri, tahmine dayalı analitik, anında dil  çevirisi, 5G, mobil blok zinciri, IoT, bulut, 3D / 4D baskı, genetik  bilgi işlem, kuantum hesaplama, insan geliştirme, kapsamlı etkileşim  gibi yakınsak üstel teknolojilere dikkat etmeye başlamamızı  gerektiriyor" dedi.

    Nestle, gıda atıklarının bağışla değerlendiriyor

    Nestlé Türkiye Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü Zeynep
Sungu da 'Artan Gıda Geleceğimizdir' başlıklı oturumda, "BM'nin  sürdürülebilir kalkınma hedeflerinden 17 tanesini kendimize pusula  olarak edindik, bu hedeflerden 36 adet ilke çıkarttık ve bu ilkelerle  iklim değişikliğine karşı bir mücadele başlattık. 190 ülkedeki, 400  fabrikamızda karbon ayak izlerimizi 2050 yılına kadar sıfıra düşürmeye  söz verdik. Önceliğimiz, su kaynaklarının korunması, çevrenin  korunması ve iklim değişikliğiyle mücadele. Nestle artık gıda  atıklarının yüzde 90'ını bağışla değerlendiriyor." dedi.

    Akademi Çevre kodlama sınıfları kuruyor

    'Döngüsel ekonomi ve iş modelleri: Daha çok sat, daha az üret'  başlıklı oturumda konuşan Akademi Çevre ,Çevre ve Atık Yönetimi
Direktörü Cem Ferda Tunçer 16 yıldır entegre döngüsel ekonominin  kalbindeyiz. İnsan kaynağımız, alt yapımız, yüksek teknoloji kullanım  tercihlerimizle atık yönetimi konusunda döngüsel ekonomiye katkıda  bulunuyoruz" dedi. Elektronik atıkları tesislerimizde ayrıştırarak  elde edilen değerli malzemelerin satışından gelen gelirle Türkiye'nin  teknolojiye erişimi kısıtlı olan bölgelerinde hizmet veren kodlama  sınıfları kuruyoruz."
    Sürdürülebilir finansman ve iklim fonları  iş modellerinin  değişimi için büyük önem taşıyor.
    Sürdürülebilir finansman konulu oturumlarda Sürdürülebilirliğin 
(ESG=ÇSY) daha da önem kazandığı ve artık birçok finansmanın koşulu  haline geldiği ,EMPEA (Emerging Markets Private Equity Association)  verilerine bakıldığında , Private Equity doğrudan yatırımlarında  yatırımların içinde payının  neredeyse ¼'üne ulaştığı, kalanında ise  şirketlerin yatırım sonrası iyileştirilmesi nin hedef alındığı,Global
Sürdürülebilirlik Yatırımlarının  2020 yılında 45trilyon ABD Doları  ile son 4 yılda ikiye katlanmış olduğu paylaşıldı.
    Denizbank Tarım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Burak Koçak da
"Denizbank olarak 2002 yılında Tarişbank'ı satın alarak tarım  sektörüne odaklandık. Bugün ilçelerin yüzde 90'ında hizmet veriyoruz.
Samanı Temmuz'da, Ağustos'ta alamayan bir üretici zamanlamayı kaçırmış  demektir. Biz onun bu ihtiyacı esnasında yanında olmaya  odaklıyız."diye konuştu.
    Konu ile ilgili oturumlarda Avrupa Birliği regülasyonları başta  olmak üzere sürdürülebilirlik alanında regülasyonlar, hem yatırımcıyı  hem de şirketi yakından ilgilendirecek konuma geldiği,risk  ağırlıklarında bankaları da etkileyerek önümüzdeki dönemde finansman  konusunda sürdürülebilirliğin  bir zorunluluk olmaya başladığı  vurgulandı.Sürdürülebilirlik Bonolarının  daha ucuz finansman  sağladığı ,yatırımcı ilgisinin yüksek olduğu  geçen tüm yıl 37Milyar
ABD Doları olan tutara karşılık bu yıl daha şimdiden 23Milyar ABD
Doları bono ihraç edildiği belirtildiği.
    Türkiye'de halka açık şirketleri Sürdürülebilirlik konusunda kendi  inisiyatifleriyle ve YOİKK, SPK ve BİST'in yönlendirici desteğiyle  büyük ilerleme kaydedildiği belirtildi.

    Vegan ürünlere talep yüzde 73 arttı

    'İş dünyasının dönüşümü: Business as usual nasıl yıkılıyor?'  başlıklı oturumda konuşan Metro Türkiye CEO'su Sinem Türüng, gıda  perakendesinin pandemiyle birlikte hızlandığını belirterek,
"Dijitalleşme, sağlıklı beslenme, müşterinin müşterisini anlamak  önemli bir etmen haline geldi. Son 3 ayda organik gıdaya talepte yüzde
34, vegan ürünlerde yüzde 73 artış oldu. Meyve ve sebzede 15 farklı  kategoride 8.500 ürünü yüzde 100 tarladan raflarımıza izlenebilir hale  getirdik. Türüng ayrıca, gıda atığı konusunda kendi operasyonlarında,  tedarikçi ve iş ortaklarında çalışmalar yaparak, 800 ton kadar atığı  geri kazandıklarını ve bunları aş evlerine bağışlayarak 1,8 milyon  öğün yemek sağladıklarını kaydetti.

    Haluk Kayabaşı: "Zayıf halkayı koruyoruz"

    Kibar Holding CEO'su Haluk Kayabaşı da "Kibar Grubu olarak sürekli  değişim ve değişimi yönetme odaklıyız. İlk günden itibaren 'Sağlık  acil' dedik ve çalışanlarımızın sağlığını önceliğimize aldık.
Süreçlerimize paydaşlarımızı da dahil ettik. Zayıf halkayı korumaya  özen gösteriyoruz. Krizi kaos olmaktan çıkartıp fırsata dönüştürecek  çalışmalar yapıyoruz. 50 yıllık bir grup olarak, sürdürülebilirlik  faaliyetlerimizi tüm iş yapış biçimlerimize entegre ediyoruz. 13  sürdürülebilirlik önceliği belirledik. Toplam elektrik tüketimimizin  yüzde 70'i kadar yenilenebilir enerjiden yararlanıyoruz" dedi.

    Hızla değişen teknoloji her şeyi değiştiriyor

    Doğuş Yayın Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Nafiz Karadere ise  şunları söyledi: "Hızla değişen teknoloji her şeyi değiştiriyor. İş  yapış modellerinin dışında, tüketici profilinde de önemli  değişiklikler var. Artık daha seçici bir tüketici var. En önemli  kavram, güven. Grubumuz bünyesinde bir sağlık kurulu oluşturduk.
Turizm, yeme, içme sektörlerinde en güvenli ortamın oluşması için  çalıştık. Ofislerimizi, evden çalışan elemanlarımızı sağlıklı  çalışmalarına devam etmeleri için gereken ortamı sağladık. Hibrit  çalışma modelleri geliştiriyoruz. Veriyi hemen her sektörümüzde  yaratıcı olarak kullanmayı planlıyoruz. Otomotivde müşterilerimize  sadece araç satmıyoruz, uçtan uca tüm ihtiyaçlarını karşılayacak  hizmetleri proaktif olarak sunuyoruz. Galata Port konusuna hız verdik."
    Otomobil satışlarında hibrit artıyor, dizel geriliyor,eşarj  istasyonları kuruluyor.
    'Gelecek vizyonu ile dönüşümü ileriye taşımak' başlıklı oturumda,
Doğan Holding Otomotiv Grubu Genel Müdürü Kaan Dağtekin, otomotiv  sektörüne de tüketicideki değişimin yön verdiğini söyleyerek,
"Tüketici hızla değişiyor. 2019'da satılan araçların yüzde 55'i  dizeldi. Bu yılın ilk iki ayında yüzde 21 oldu. 3-5 yılda beklediğimiz  değişiklik iki ayda gerçekleşti.
    Brisa CTO Yardımcısı Murat Hepdurluk da "Dijital dönüşüm, son 5  yıldır odaklandığımız bir konu. Odaklandığımız alanların başında  akıllı üretim sistemleri geliyor. Burada IoT destekli ekipmanlar  kullanıyoruz. Süreç otomasyonlarını robotlarla yürütüyoruz. Bir  sonraki konu, otonom araçlar. Servis ağımız otonom araçlara hizmet  verecek durumda ve hazırız. Eşarj konusunda Türkiye'de 16 istasyon  kuruyoruz" ifadelerini kullandı.
    Schneider Electric Endüstri Genel Müdür Yardımcısı Esin Gül de  karar alma mekanizmaları konusunda müşterilerine danışmanlık  sunduklarını belirterek şöyle konuştu: "Biz beraber çalıştığımız  firmaları, müşterilerimizi, tedarikçilerimizi, partnerlerimizi aynı  eksende değerlendiriyoruz. Önce bir durum tespiti yapıyoruz.
Sonrasında çözüm önerileri sunuyoruz. Firmalar kendi hedeflerinin  uygunluğu çerçevesinde önerilerimizi değerlendirip yatırım planlarını  yapıyorlar. Akabinde deneyimler sunuyoruz."
    'Covid-19 sonrası tasarımsal döngüsel bir ekonomi nasıl  oluşturulur' başlıklı oturuma katılan Centre for Sustainable Design
Direktörü Martin Charter da "Görüş açısı her şeydir. Döngüsel ekonomi  kavramı henüz tam anlaşılamadı  ancak iklim değişikliği, globalleşme  ve teknolojik gelişme trendleri nedeniyle devletler ve kurumlar  çözümleri döngüsel ekonomi çerçevesinde aramaya başladı" dedi.

    Öncü firmaların destekleriyle gerçekleşti

    YEŞİL İŞ 2021 Zirvesi, Stratejik Çözüm Ortağı olan Schneider
Electric, Ana Sponsor Shell ve Akademi Çevre, Altın Sponsor Nestle'nin  yanı sıra P&G Turkiye, Korozo Group, Denizbank, Metro Türkiye, Tencel,
Kibar Holding, MG, Brisa olmak üzere uluslararası ve yerli birçok öne  çıkan şirketin destekleriyle gerçekleşti. 

    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey