BASIN BÜLTENİ-Tat Gıda, “Dijital Tarla Günü” ile Yine Çiftçilerin Yanındaydı
05/08/2020 13:15:43

    Salça, domates ürünleri, konserve ve ketçap denince ilk akla  gelen, Türkiye’nin pazar lideri markası Tat, salçalık domates  tarımının dijital dönüşümünde bir ekosistem günü haline gelen “Dijital
Tarla Günü”nün üçüncüsünü Bursa’da gerçekleştirdi.Akıllı tarım  teknolojileri, zirai girdiler ve benzeri çözümler sunan çözüm  ortaklarının yanı sıra çiftçilerin de katıldığı etkinlik büyük ilgi  gördü.
    Tat Gıda, çiftçi ile iletişimin artırılması ve çiftçinin  gelişiminin desteklenmesi konularında çözümler üreten uygulamaları  hayata geçirerek sektöre öncülük etmeye devam ediyor. “Domatesin
Önderleri Programı” kapsamında bu yıl üçüncüsü Bursa Çeltikçi  tarlasında gerçekleşen Dijital Tarla Günü’ne, 100’ün üzerinde çiftçi  ve çözüm partneri 14 şirketin katılımıyla gerçekleştirildi.
Etkinlikte, dijital teknolojiler ve tarımsal girdi alanlarında çözüm  sunan iş ortakları analitik, süreç otomasyonu, mekanizasyon gibi  alanlarda 25’ten fazla tarımsal çözümü çiftçilere sunma imkanı buldu.
Çiftçiler ise kalite, verim artışı ve maliyet iyileştirmesi için ön  plana çıkan dijital çözüm ve yaklaşımları yakından tanıma ve inceleme  fırsatı buldu.
    Türkiye salçalık domates tarımının sürdürülebilir bir rekabet  gücüne ulaşması yolunda dijital tarım konseptinin önemini vurgulayan  ve Tat Gıda’nın bu kapsamdaki yatırımlarına hız kesmeden devam  edeceğini belirten Tat Gıda Üretim Genel Müdür Yardımcısı Hakan Turan,  konuyla ilgili olarak  “Tat Gıda olarak 2016 yılından bu yana  “Domatesin Önderleri” projemizle 3 ana konuya odaklandık. Bunlardan  ilki çiftçi gelişimidir. Bu alanda çiftçilerimizin uluslararası  standartlarda tarım yapması için gelişimine yönelik faaliyetler  yürütüyoruz. İkinci konu çiftçi iletişimidir. Bu alanda ise  çiftçilerimiz ile sezon içinde ve dışında daha sık bir araya gelerek  bağımızı güçlendirmeye çalışıyoruz. Üçüncü konu ise tarımda dijital  dönüşüm... Bu konuyu çok önemsiyoruz. Ve bu konuda öncü olmak  istiyoruz. Bu alanda Dijital Tarım Projesi ile çiftçilerimizin de  kullandığı Tat Lider Çiftçi mobil uygulamasını geliştirdik. Bu mobil  uygulama sayesinde çiftçilerimize önceden bilgilendirmelerde  bulunabiliyor, 25 dekar üstü tarlalarının gelişimini ve bitki  sağlığını uydu görüntüleri ile analiz ediyor ve ziraat  mühendislerimizin yorum ve yönlendirmeleriyle çiftçilerimize ücretsiz  bir şekilde uygulama üstünden iletiyoruz. Bu uygulamanın tüm bu  özelliklerle Tat ile çiftçi arasında 7/24 bir köprü vazifesi gördüğünü  düşünüyoruz. Dijital Tarım Projesi kapsamında bu yıl çapalama  makinesinin insansız dümenlemesi için bir mekanizasyon projesi  geliştirdik. Bu proje ile önümüzdeki dönemde bitki gelişimini  inceleyerek tarla sağlığı konusunda da analizler yapmayı planlıyoruz.
Bugünün konusu olan Dijital Tarla Konsepti ile amacımız  tüm sektörün  tarımda dijital dönüşüm konusunda farkındalığını artırarak çiftçilerle  ve çözüm sağlayıcılarla bir araya getirmek.”

    2019 yılında bölge ortalamasının 1,5 katı verim elde ettik

    Tat’ın 2.100 dekarlık bir alanda yürüttüğü salçalık domates  tarımında dijital tarım çözümlerini yaygın ölçekte kullanma şansı  bulduklarını dile getiren Turan, sözlerine şu şekilde devam etti   “Kullandığımız teknolojilerin de yardımıyla bölge ortalamasının  yaklaşık 1,5 katı verim elde ettik. Burada amacımız üreticimize rakip  olmak değil, dijital uygulamalarla verim artışlarını gösterebilmek ve  bu etkiyi daha fazla yaymak. Bu sayede herkes kazanacak, Türk tarımı  kazanacak. Türkiye dünya salçalık domates üretiminde ABD, İtalya, Çin  ve İspanya’nın ardından beşinci sırada yer alıyor. Yurtdışında
İspanya, Portekiz, ABD gibi ülkelerde salça üreticilerini gezip  görüyoruz. Dijitalleşme ve mekanizasyon öncelikli gelişim alanları  durumunda… Bu ülkelere karşı rekabet şansımızı artırmak için  dijitalleşme önemli bir araç. Tat olarak bu konuda öncü olmaya devam  edeceğiz.”
    Pandemi nedeniyle tüm önlemlerin alınarak kısıtlı davetliyle  gerçekleşen Dijital Tarım Günü’nde Tat Lider Çiftçi mobil uygulamasını  en yoğun kullanan 3 çiftçiye de plaket ve hediye çekleri takdim  edildi. 

    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey 
Finansal datalar forex tarafından sağlanmaktadır.