BASIN BÜLTENİ-DTO/Erdoğan: Seyahatlere kısıtlanma getirilmesinin akaryakıt istasyonlarında satışları düşürdü
09/04/2020 18:10:28

    DTO Başkanı Uğur Erdoğan, şehirler arası seyahatlere kısıtlanma  getirilmesinin akaryakıt istasyonlarında satışları düşürdüğünü  kaydederek, “İstasyonların bulunduğu lokasyondaki nüfus yoğunluğuna  göre, şehirler arası istasyonların da aralarındaki mesafelere göre,  nöbetçi istasyon ya da istasyonlar belirlenip, o gün için sadece  belirlenen bu istasyonların hizmet vermesi sağlanabilir” dedi.
    Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Uğur Erdoğan Türkiye Odalar ve
Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu  ile video konferans yöntemiyle yapılan toplantıda kentteki sanayici ve  iş adamlarının isteklerini aktardı.
    TOBB Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ülke genelindeki  birliğe bağlı 365 oda ve borsanın yönetim kurulu başkanları ile video  konferans aracılığıyla değerlendirme toplantısı yaptı. Başkan Erdoğan,  görüşmede korona virüs salgınının ekonomiye olan etkilerini  hatırlatarak, Denizli olarak istek, beklenti ve önerilerini aktardı.
Başkan Erdoğan, Hisarcıklıoğlu’na, üyelerinden gelen talepleri  aktardı. Başkan Erdoğan, “Esnaf odalarına bağlı firmalara, yüzde 4  faizle kredi verilmektedir. Bizde üye olan aynı ölçekteki şahıs  firmaları ise böyle bir imkandan faydalanamıyor. Üyelerimize, bu  konuda makul bir cevap vermekte zorlanıyoruz. Odadan kaydını sildirmek  isteyenlere dair talep arttı. TOBB’a bağlı oda ve borsaların üyelerine  verilen kredilerin faiz oranları da esnaf ve sanatkârlarınkine yakın  olmalı” dedi.

    “Sebze ve meyve gibi tarım ürünlerinin arz talep dengesinde iniş  çıkışlar var”
    Akaryakıt istasyonları ile ilgilide önerilerek bulunan Başkan
Erdoğan, istasyonlara nöbet uygulamasının getirilebileceğini  kaydederek şunları söyledi:
    “Mükelleflerin beyanname ve bildirimlerini verme süreleri ile  vergilerin ödenme sürelerinin uzatılmış olması önemli bir girişimdir.
Bu hakkın tüm sektörlere tanınmasını bekliyoruz. Şehirler arası  seyahatlerin kısıtlanmasından kaynaklı olarak akaryakıt  istasyonlarında satışlar çok düşmüştür. Bu durum, sektördeki mevcut  düşük karlılık ile birlikte, var olan sorunların daha da büyümesine ve  çıkmaza girmesine neden olmuştur. Akaryakıt istasyonlarındaki yer alan  araç yıkama üniteleri ve marketler gibi birimler kapatılabilir.
İstasyonların bulunduğu lokasyondaki nüfus yoğunluğuna göre, şehirler  arası istasyonların da aralarındaki mesafelere göre, nöbetçi istasyon  ya da istasyonlar belirlenip, o gün için sadece belirlenen bu  istasyonların hizmet vermesi sağlanabilir.
    Paketlenmiş gıda ürünlerinin tedariki, tüketimi ve  fiyatlandırılmasında bir sorun yaşanmadığı ancak, sebze ve meyve gibi  tarım ürünlerinin arz talep dengesinde çok büyük oranda iniş çıkışlar  olduğu görülmektedir. Hal kayıt sisteminde de bunlar mevcut. Bu  verilerin ışığında, hükümetimizin aldığı kira ertelemesi vb.  desteklerin yanı sıra pamuk, mısır ve buğday üretiminde olduğu gibi  sebze ve meyve üreticilerine üründe kilogram başına destek  verilmelidir.”

    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey 
Finansal datalar forex tarafından sağlanmaktadır.