ANALİZ-Piyasalarda Gelişmeler/Beklentiler(QNB Finansinvest)
10/08/2020 09:00:25

    QNB Finansbank Tarafından Hazırlanan Analiz:
    "BIST 100: Geçen hafta yaşanan çok sert volatilitenin ardından  endekste dengelenme çabası görmeyi bekliyoruz. Endekste 1045 destek  konumunda. 1066 ilk planda direnç konumunda. 1081 sonraki direnç  olarak takip edilecektir…
    TL Bonolar: TL tahvil faizlerinde yükseliş devam ediyor, fonlama  faizinin yükselmesi ile gösterge tahvil %13 bileşik faiz seviyesine  yaklaşırken, 10 yıllık tahvil için de %15 bileşik faiz seviyesi destek  konumunda.
    USD/TL: Dolar kuru yeni haftaya yükseliş ile başlarken, TL diğer  gelişmekte olan ülke para birimlerine görece zayıf bir performans  sergilemekte. Dolar kurunda tarihi zirve olan 7,38 direnç konumunda  izlenecektir…
    EUR/USD: Paritede tepki alımları ile yeniden 1,18 sınırına  gelinmiş durumda. 1,1730 ara destek olarak geçerli. Dolar endeksi 93  seviyesinin üzerinde. ABD’de teşvik paketi konusundaki gelişmeler  izleniyor…

    Global piyasalarda haftanın açılışında nispeten olumlu bir ton  var. Ancak geçen hafta da olduğu gibi endeks ve genel olarak TL  varlıklar bu sürece birebir iştirak edemeyebilir. Dolayısıyla temkinli  olunmalı görüşündeyiz, geçen haftaya kıyasla volatilitede azalma ile  dip oluşum çabası görülebilir.
    BIST 100 Endeksi oldukça volatil bir seyir izlerken, 985 civarına  geri çekildikten sonra 1060 seviyesine tepki gösterdi. Bu sabah Asya  borsaları karışık, ABD vadeli endeks kontratları hafif artıda işlem  görüyor. Endeksin ise yataya yakın bir başlangıç yapmasını bekliyoruz.
Gün içerisinde TL’nin seyri etkili olmaya devam edecek. Teknik olarak  endekste 1033 seviyesinin geçilmiş olması seans içi grafikte dip  oluşumu açısından öne çıkıyor. 1045 ilk destek, 1066 ve devamında 1081  direnç seviyeleri olarak izlenebilir. 1033 seviyesi trade pozisyonları  için stop loss olarak takip edilebilir.
    ABD 10 yıllık tahvil faizinde %0,55 düzeyinde sakin bir seyir var.
Türkiye’nin 5 yıllık CDS risk primi 573 düzeyinde. Eurobond  piyasasında kısmi kar satışları devam edebilir, kısa vadeli  tahvillerde kalınmalı. TL tahvillerde ise kar satışları yabancı  yatırımcı çıkış eğilimi ile sürebilir, 10 yıllık tahvilde %15 ilk  planda destek konumunda.
    GBP/USD 1,30 üzerinde kalırken, EUR/USD de 1,18 direncine  yaklaşmakta. Dolar Endeksi 93,30 civarında yataya yakın. Gelişmekte  olan ülke para birimleri dolar karşısında kısmi değer kazanırken,  dolar kuru 7,30 üzerinde. Tarihi zirve olan 7,38 direnç konumunda.
Euro kurunda ise 8,50 destek seviyesi üzerinde 8,70 ilk planda direnç  olarak izlenebilir.
    Petrol fiyatlarında yükseliş sürüyor, Brent petrol 45 dolar varil  seviyesi üzerinde. Altın fiyatlarında kısmi düşüş var, 2000 üzerinde  kalınması önemli, 2048 direnç haline gelmiş durumda. Gram TL bazında  ise 470 destek olarak izlenebilir, 485 direnç konumunda.
    BIST 100 Endeksi’nde 1130 altında kısa vadeli görünüm zayıf. TL  tahvil piyasasında da dalgalı seyir devam edebilir. Ağırlıklı olarak  tahvil-bono yatırımı yaparak belli oranda hisse senedi riski almayı  isteyen yatırımcılar ise bu dönemde değişken fonları tercih edebilir."                           ******

    Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı  sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri  tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer  alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize  uygun sonuçlar doğurmayabilir.

                           *******

     

                           ******

    Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı  sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri  tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer  alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize  uygun sonuçlar doğurmayabilir...

                           *******

    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey 
Finansal datalar forex tarafından sağlanmaktadır.