FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN
BASIN BÜLTENİ-Cargill Türkiye, 7. İstanbul Karbon E-Zirvesi'nde 'Düşük Karbon Kahramanı' ödülünü aldı
29/09/2021 18:10:59

Cargill Türkiye, bitkisel trafo yağıyla 7. İstanbul Karbon
E-Zirvesi'nde 'Düşük Karbon Kahramanı' ödülüne layık görüldü. Çevre ve
Şehircilik Bakanlığı, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Sürdürülebilir
Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından düzenlenen E-Zirve,
'İklim Dirençli Türkiye için Yeşil Toparlanma: Atık ve Enerji
Yönetiminin Rolü' temasıyla gerçekleşti.

Üst düzey devlet görevlileri, akademisyenler ve özel sektörden  katılımcıları buluşturan E-Zirve kapsamında, karbon ayak izine duyarlı  ekonomiyi destekleyen ürün ve programlara Düşük Karbon Kahramanı
Ödülleri verildi.   

Cargill Türkiye'nin ürettiği, ilk ve tek yerli bitkisel trafo yağı
FR3® Sürdürülebilir Ürün Kategorisi'nde büyük ödülün sahibi oldu.
Yüzde 98 yenilenebilir bitkisel yağlardan üretilen FR3® trafo  üretiminde yaygın olarak kullanılan petrol bazlı mineral yağlara  kıyasla çevre dostu bir alternatif olarak öne çıkıyor.

Ödülü değerlendiren Cargill Gıda Orta Doğu, Türkiye ve Afrika Yönetim
Kurulu Başkanı ve CEO'su Murat Tarakçıoğlu, "Global ölçekteki mutlak  operasyonel emisyonlarımızı 2025 yılına kadar yüzde 10 azaltmayı  taahhüt ediyoruz. Aldığımız bu ödül bizim için iklim taahhüdümüzü  gerçekleştirmek üzere attığımız adımların takdir edilmesi anlamını  taşıyor. Türkiye'deki yatırımlarımıza devam ederek poliüretan köpük,  boya, inşaat ve asfalt gibi pek çok alanda kullanılan petrol türevi  ara ürünlere, bitkisel bazlı alternatifler geliştirip portföyümüzü  genişleteceğiz" diye konuştu.

Cargill'in enerji sektöründe kullanılan eski teknolojiye karşılık  bitkisel bazlı çözümler geliştirme stratejisinin bir ürünü olan FR3®  trafo yağı, trafolarda izolasyon ve soğutma amacıyla kullanılıyor.
Uzun yıllardır trafolarda yaygın olarak kullanılan yenilenemeyen  petrol bazlı yağ ise kolayca yanabilir ve çevreye zarar verebilir  olarak biliniyor.

Petrol bazlı yağlara kıyasla %98 daha az karbon ayak izine sahip olan
FR3® trafo yağı, sürdürülebilir bir gelecek için önemli bir örnek  teşkil ediyor. Aynı zamanda 360ºC'lik tutuşma sıcaklığı, mineral  yağların iki katından daha fazla olduğu için yangın riskini ortadan  kaldırıyor.

FR3® trafo yağının performansı ve güvenilirliği, 30 yılı aşkın bir  süredir dünya çapında 2,5 milyondan fazla trafoda kullanılarak test  edildi ve onaylandı. Ayrıca yenilenebilir bitkilerden elde edildiği  için doğada kolayca çözünebiliyor. Mineral yağa kıyasla daha yüksek  performans sunarak, trafoların kullanım ömrünü ve kapasitesini  artırıyor. Kalabalık şehirlerde kullanılan trafoların yağı bitkisel  yağ ile değiştirildiğinde, trafo daha yüksek elektrik tüketimini  karşılayabiliyor.

Tarakçıoğlu, "Türkiye, dünyanın en büyük trafo üreticilerinden biri  konumunda. Bu nedenle trafolar için kritik bir bileşenin burada yerli  kaynaklarla üretilmesi, trafo üreticilerinin yurt dışında daha güçlü  rekabet edebilmesine destek oluyor. Öte yandan, iklim krizi yeşil  çözümlere olan ilgiyi artırıyor. Bitkisel bazlı trafo yağımız,  yenilenebilir kaynaklarla elde edilen, sürdürülebilir ve düşük  karbonlu ürünlerin kullanıldığı yeni bir döneme öncülük  edebileceğimizi kanıtlıyor" dedi.

    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey