ANALİZ-Dış Ticaret Verisi(Tera Yatırım)
02/06/2020 14:56:45

    Tera Yatırım Ekonomisti Enver Erkan Tarafından Hazırlanan
Analiz Raporu:
    "Dış ticaret açığı Mayıs’ta 3,44 milyar USD…
    Ticaret Bakanlığı’nın GTS (genel ticaret sistemi) kapsamında  açıkladığı öncü Mayıs ayı dış ticaret verilerine göre  geçen yılın  aynı ayına göre ihracat %40,88 azalarak 9,96 milyar USD’ye gerilerken,  ithalat ise aynı dönemde %27,69 azalarak 13,41 milyar USD olarak  gerçekleşti. Bu kapsamda dış ticaret açığı Mayıs döneminde %104,2  artışla 3,44 milyar USD oldu.
    Mayıs ayında içerisinde en çok ihracat yaptığımız ülke Almanya  olurken, onu ABD, Irak ve İngiltere takip etmektedir. İthalat  kalemlerinde  Mayıs 2020’de ilk sırayı Çin alırken, onu Almanya, Rusya  ve ABD izlemiştir. Mal gruplarına bakıldığında, tüm kategorilerde
(sermaye, ara malı ve tüketim) ihracat ve ithalatın Covid-19  etkilerinden dolayı çift haneli daralma gerçekleştirdiği görülmektedir.
    Covid-19 virüs salgını nedeniyle dış talepteki çöküş kaynaklı  hacim daralmasının yansımaları dış ticaret verilerinde görülmektedir.
Özellikle Avrupa’da salgın etkisiyle beraber görülen yavaşlama ve  tedarik zincirlerindeki olumsuzluk, ihracatımızın baskılanmasında ana  sebep olmuştur. Dış talepteki azalmaya paralel olarak, hem iç  talepteki düşüş hem de küresel ticaret hacmindeki zayıflama benzer  şekilde ithalatı da aşağıya çekmiştir. Buna ek olarak Mayıs ayında  gerek karantina ve kapanma önlemleri kapsamında sokağa çıkma  yasakları, gerekse de milli ve dini bayram tatilleri çalışılan gün  sayısının azalmasına neden olarak dış ticaret hacmi üzerinde takvim  etkisi görülmesine neden olmuştur. Haziran ile beraber hayata  geçirilen normalleşme adımları ve büyük ekonomilerin de açılma  sürecinde olması kademeli bir toparlanmayı beraberinde getirebilir.
Ancak dış ticaret hacminin pandemi öncesi seviyelere dönmesi hem  toparlanmanın başarısına ve hızına, hem de büyük ekonomiler arasındaki  ticaret anlaşmalarının şekillenmesine bağlı olacaktır. Bu dönemde  değişecek tedarikçi tercihleri de dış ticaret üzerinde ülkeler arası  ağırlık değişimlerine neden olabilir. Talep bileşeninin ise genel  toparlanma içinde biraz daha yavaş tepki vermesini bekleriz."                           ******

    Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı  sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri  tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer  alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize  uygun sonuçlar doğurmayabilir.

                           *******
    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey 
Finansal datalar forex tarafından sağlanmaktadır.