ANALİZ-BIST/VİOP Bülteni(Ahlatcı Yatırım)
21/09/2020 08:49:18

    Ahlatcı Yatırım Tarafından Hazırlanan BIST/VİOP Bülteni:
    "BIST 100 endeksi haftanın son işlem gününü yüzde 0,12 yükselişle
1.111 puandan kapatırken sektör endeksleri arasında en fazla  kazandıran yüzde 7,96 ile spor endeksi oldu. BIST 100 endeksi, önceki  kapanışa göre 1,30 puan artarken, toplam işlem hacmi 12,8 milyar lira  seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 0,23 ve holding  endeksi yüzde 0,36 değer kaybetti. Sektör endeksleri arasında en fazla  kazandıran yüzde 7,96 ile spor, en çok gerileyen ise yüzde 2,26 ile  orman kağıt basım oldu.
    ABD Başkanı Donald Trump'ın, Çin merkezli sosyal medya platformu
TikTok'un ABD'deki kolunun Oracle-Walmart ortaklığında satın  alınmasına ilişkin yapılması muhtemel anlaşmayı imzalayacağını  duyurmasının ardından, Ticaret Bakanlığından TikTok yasağına ilişkin  açıklamada geldi. Yaşanan olumlu gelişmeler ışığında ve Trump'ın  yönlendirmesiyle, ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross'un 20 Eylül 'de  yürürlüğe girmesi planlanan TikTok uygulamasına ilişkin yasağı, 27
Eylül'e erteleyeceği bildirildi. ABD Ticaret Bakanlığı, 18 Eylül'de
"ulusal güvenliği koruma" gerekçesiyle Çinli şirketlere ait sosyal  medya uygulamaları TikTok ve WeChat'in 20 Eylül'den itibaren  indirilmesinin yasaklanacağını duyurmuştu.
    Goldman Sachs, Merkez Bankası'nın Perşembe günkü politika  toplantısı öncesi beklentilerini içeren bir rapor yayımladı. Banka,  hazırladığı raporda, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para
Politikası Kurulu'nun (PPK), 24 Eylül'deki toplantısında, resmi  politika faizini (bir hafta vadeli repo faizi, şimdilerde  kullanılmıyor) değiştirmeyerek yüzde 8.25'te (genel beklenti % 8.25)  bırakmasını beklerken, faiz koridorunun üst sınırını (geç likidite  borç verme oranı) yüzde 11.25'ten yüzde 12.00'ye yükseltmesini  beklediğini duyurdu. Banka, artışın boyutunun tahminine güvenlerinin  yüksek olmadığını, ancak gecelik faizlerin şimdilerde koridorun üst  bandına eriştiği ve mevsimsel olarak TL üzerindeki baskının yoğunlaşma  ihtimali dikkate alındığında, TCMB'nin politikasını sıkılaştırmak için  daha fazla esneklik kazanmak isteyeceğini düşündüklerini kaydetti.
    Avrupa Merkez Bankası'nın aşırı ucuz likidite enjeksiyonlarının
Euro Bölgesi'nde üç trilyon euroyu aşan fazla likiditeyi görebileceği  tahmin ediliyor. Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) aşırı ucuz likidite  enjeksiyonları gelecek hafta Euro Bölgesi'ndeki fazla likiditeyi ilk  kez 3 trilyon euronun üzerinde bir seviyeye getirebilir. AMB Perşembe  günü son kredi turunu eksi yüzde 1'e varan faiz oranlarıyla ödeyecek.
Alım, Haziran ayındaki 1.3 trilyon euro'luk tahsisat ile  karşılaştırıldığında sönük olsa da daha fazla likidite beklentisiyle  finansman maliyetleri düştü. Üç aylık Euribor ise Cuma günü yüzde %
0,504 ile rekor düşük bir seviyeye geriledi.
    ABD'de tüketici güveni 6 ayın en yüksek seviyesine çıktı. ABD'de
Michigan Üniversitesince ölçülen tüketici güven endeksi, eylülde geçen  aya kıyasla 4,8 puan artarak 78,9'a çıktı ve 6 ayın en yüksek  seviyesine ulaştı. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkili  olduğu nisan ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaşan tüketici  güveninin, eylülde 75 değerini alması öngörülüyordu. Endeks, ağustos  ayında 74.1 seviyesinde gerçekleşmişti. Haftanın ilk işlem gününe ABD  vadelileri ve Asya endeksleri satış eğilimli hareketlerle başladı. Bu  eğilimin yazının yazıldığı sıralarda da devam ettiği gözleniyor.

    BİST100

    XU100 endeksi haftanın son işlem gününü %0.12 yükselişle 1.111,96  seviyesinde tamamladı. 12.8 milyar TL işlem hacminin gerçekleştiği  günde bankacılık endeksi %0.23 düşerken, sanayi endeksi ise %0.27  değer kazandı. Endeks direnç seviyesini test ederek haftayı kapattı.
Eylül ayı ile birlikte başladığı yükseliş kanalını geçtiğimiz işlem  haftasında da sürdüren BIST 100 endeksi Salı ve Çarşamba günlerinde  test ettiği 1.115 direncini haftanın son işlem gününde de test etti.
Endeksin bu direnci kırması durumunda yukarı yönlü hareketi  hızlanabilir ve 1.120 ile 1.125 direnç seviyeleri söz konusu olabilir.
Yine geçtiğimiz hafta FOMC Eylül toplantısı sonrasında konuşan Fed
Başkanı Powell'in açıklamalarının borsalar üzerindeki negatif  etkisinin pozitife döndüğü dikkat çekerken Doğu Akdeniz'de gerilimin  tekrardan artması durumunda endeksteki satış baskısı da artabilir.
Haftanın ilk işlem gününde özellikle Doğu Akdeniz'de devam eden  gerilimin piyasalarda oluşan fiyatlamalara etkisini yakından takip  etmeyi sürdüreceğiz.
    Güne yatay başlayan endeks gün içerisinde genellikle pozitif  seyrini sürdürdü ve günü artıda noktaladı. Endekste yükseliş  hareketinin sürmesi halinde 1.115 ve 1.120 direnç seviyelerini takip  edeceğiz. Geçtiğimiz Ağustos ayında olduğu direnç seviyelerinden  yaşanabilecek olası geri çekilmelerde ise 1.108 ve 1.100 destek  seviyeleri test edilebilir.

Destekler: 1.108 / 1.100 / 1.096
Dirençler: 1.115 / 1.120 / 1.125

    VİOP 30 ENDEKS VADELİ İŞLEM SÖZLEŞMESİ

    Ekim ayı vadeli endeks 30 kontratı haftanın son işlem gününü %0.50  düşüşle 1.239,25 seviyesinde tamamladı. Eylül ayı başında başladığı  yükseliş kanalını geçtiğimiz işlem haftasında da sürdüren kontrat  haftayı düşüşle kapattı.  Doğu Akdeniz'de Yunanistan ile süren gerilim  oluşturduğu jeopolitik risk ile kontratta zaman zaman satış baskısına  neden olabiliyor. Öte yandan geçtiğimiz hafta Fed'in faiz kararı  sonrasında açıklamalarda bulunan Fed başkanı Powell, enflasyonda yüzde
2 hedefine ulaşana ve bu seviyenin üzerinde ılımlı seyredene kadar  faizlerde değişiklik olmayacağını söylemesi ise yurt dışı borsalar ile  birlikte kontrattı da yukarı yönlü desteklemişti. Sakin bir veri  takvimi ile başlayacağımız yeni işlem haftasında da gözlerimiz Doğu
Akdeniz'le ilgili yaşanan jeopolitik gelişmelerde ve bu gelişmelerin  piyasalardaki fiyatlamalar üzerindeki etkisinde olmayı sürdürecek.
    Güne yükselişle başlayan kontrat gün içerisinde pozitif seyrini  sürdürdü ve günü artıda noktaladı. Kontratta yükseliş hareketinin  sürmesi halinde 1.244 ve 1.248 direnç seviyelerini takip edeceğiz.
Satış baskısının artması ve geri çekilmeler görmemiz durumunda ise  kontratta 1.235 ve 1228 destek seviyeleri test edilebilir.

Destekler: 1.235 / 1.228 / 1.224
Dirençler: 1.244 / 1.248 / 1.252

    USDTRY VADELİ İŞLEM SÖZLEŞMESİ

    Eylül ayı vadeli USDTRY kontratı haftanın son işlem gününü %0.15  yükselişle 7.5920 seviyesinde tamamladı. Kontrat 7.59 TL'nin üzerini  test etti. Ağustos ayı başından beri yükselişte olan dolar/TL kuru  haftanın son işlem gününde 7.56 TL'nin üzerini görerek tarihi  zirvesini geliştirdiğini izledik. Kurda yaşanan son yükseliş ile  birlikte kontratta da 7.59 TL'nin üzeri test edilirken kurun son  dönemdeki yükselişinde yönünü yukarı çeviren dolar endeksi ön plana  çıkarken Doğu Akdeniz'de süren geriliminde TL'yi zayıflatması ön plana  çıkıyor. Geçtiğimiz hafta Fed başkanı Powell'in yaptığı açıklamalar  ile değer kazandığını gördüğümüz doların yükselişine bu hafta da devam  etmesi halinde hem spot hem de vadeli tarafta TL'nin değer kaybının  devam ettiğini görebiliriz. Haftanın ilk işlem gününde Doğu Akdeniz'de  süren gerilimin de piyasalarda oluşan fiyatlamalara etkisini yakından  takip etmeyi sürdüreceğiz.
    Güne yükselişle başlayan kontrat gün içerisinde pozitif seyrini  sürdürdü ve günü artıda noktaladı. Kontratta yükseliş hareketinin  sürmesi halinde 7.60 ve 7.6150 direnç seviyelerini takip edeceğiz.
Satış baskısının artması ve geri çekilmeler görmemiz durumunda ise  kontratta 7.5850 ve 7.57 destek seviyeleri test edilebilir.

Destekler: 7.5850 / 7.5700 / 7.5500
Dirençler: 7.6000 / 7.6150 / 7.6300

    ONS ALTIN VADELİ İŞLEM SÖZLEŞMESİ

    Ekim ayı vadeli Altın kontratı, haftanın son işlem gününü %0.25  yükselişle 1954,65 seviyesinde tamamladı. Geçtiğimiz hafta ki kritik
FOMC toplantısı sonrası Perşembe gününe güçlü başlayan Dolar'ın etkisi  ile birlikte satış baskısı yaşayan değerli metalde aşağı yönlü  hareketler gözlenirken, ABD'de beklentilerin altında açıklanan  ekonomik verilere rağmen bu durumun sürdüğü takip edilmişti. Haftanın  son işlem gününde ise koronavirüs vaka sayılarındaki artışın neden  olduğu endişeler ve Dolar endeksinde 93,00 seviyesi altındaki yatay  seyir, güvenli varlık olarak değer gören Ons Altın'a destek olmayı  sürdürerek kontatta tepki alımlarına neden oldu. Haziran ayı başında  başladığı yükseliş trendine devam eden kontratta için haftanın ilk  işlem gününde de piyasalarda oluşan fiyatlamaları yakından takip  etmeyi sürdüreceğiz.
    Güne yükselişle başlayan kontrat gün içerisinde pozitif seyrini  sürdürdü ve günü artıda noktaladı. Kontratta yükseliş sonrasında olası  geri çekilmeler görmemiz  halinde 1950 ve 1943 destek seviyeleri test  edilebilir. Kontratta alımların sürmesi halinde ise 1958 ve 1965  direnç seviyelerini takip edeceğiz.

Destekler: 1950 / 1943 / 1935
Dirençler: 1958 / 1965 / 1972 "

                           ******

    Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı  sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri  tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer  alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize  uygun sonuçlar doğurmayabilir.

                           *******

    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey 
Finansal datalar forex tarafından sağlanmaktadır.