BASIN BÜLTENİ-Volkswagen'in ilk elektrikli SUV'u ID.4 yollara çıkmaya hazır
23/09/2020 18:11:19

    Volkswagen'in tamamen elektrikli ilk SUV modeli markayı dünyanın  en büyük segmenti kompakt SUV sınıfında temsil etmeye hazır.
    Doğadan ilham alan net ve akıcı tasarımıyla sıra dışı bir  aerodinamik yapıya sahip model birçok fonksiyonu sürekli  geliştirilebilen bir yazılıma sahip.
    IQ. Drive yarı otonom sürüş asistan sistemleriyle daha güvenli ve  konforlu bir sürüş deneyimi sunan ID.4'te, 10 inçlik, sesli kontrol  özelliğine sahip dokunmatik ekran ve kokpit boyunca uzanan akıllı
ID.Light konsepti standart olarak sunuluyor.
    İlk olarak sınırlı sayıda üretilecek ID.4 1ST ve ID.4 1ST Max  versiyonlarının ikisi de ID.4 Pro Performans temeline dayanarak 204 PS  güç üretirken 520 km'ye kadar menzil sunuyor.
    ID.4, Türkiye'de satışa sunulacak ilk tam elektrikli Volkswagen  modeli olacak.
    Volkswagen'in elektrikli araç atılımı ID.3'ün ardından ID.4 ile  devam ediyor. ID.4, MEB (modüler elektrik platformu) teknolojisine  dayalı olarak üretilecek ikinci model ve markanın ilk tamamen  elektrikli SUV'u. Fiyat, performans ve sürdürülebilirliği bir arada  sunan ID.4, Çin, ABD ve Avrupa'da üretilip satılacak ve Grubun  elektrikli araç atılımında stratejik bir kilometre taşı olacak.
Volkswagen, 2029 yılına kadar 75 civarında tamamen elektrikli model  piyasaya sürmeyi ve bu dönemde yaklaşık 26 milyon elektrikli araç  satmayı planlıyor.

    Kaslı ve akıcı dış tasarım

    4,58 metre uzunluğundaki ID.4, kuvvetli ve kendinden emin  görünümüyle yollara çıkıyor. Tasarımı net, kesintisiz ve güçlü  çizgiler taşıyor. Bir SUV'un kaslı yapısıyla, gelişmiş aerodinamiği  birleştiriyor. Kompakt ID.3 gibi ID.4'ün tasarım unsurları da  mobilitede yeni bir çağın başlangıcını simgeliyor. Araçta radyatör  ızgarası bulunmuyor, çünkü elektrikli motorlu araçlarda buna ihtiyaç  duyulmuyor. Karakteristik farlar ve farların arasındaki özel ışık  imzası, ön tasarımına son derece modern bir hava katıyor.
    Aracın gövdesi atletik ve kusursuz görünürken, büyük jantlar
ID.4'ün güçlü, sportif doğasına dair bir ipucu veriyor. Güçlü omuz  çizgisi, araç gövdesine daha fazla ivme kazandırıyor. Dinamik tavan  çizgisi ise tüm araç boyunca uzanarak arka tasarıma keskin hatlı bir  görünüm kazandırıyor. Tasarım unsurlarındaki sofistike çözümler  ağırlığı azaltmaya yardımcı oluyor.
    Sınırlı sayıda üretilen ve 2020 sona ermeden Avrupa pazarına  sunulacak olan elektrikli SUV'un ID.4 1ST ve ID.4 1ST Max  versiyonları, dört farklı renk seçeneği ile sunuluyor. "Exterior
Style" (Dış Tasarım) paketi ayrıca siyah tavan ve siyah yan ayna  yuvaları, gümüş renkli C sütunları ve tavan rayları gibi bir dizi  çekici ek özellik sunuyor.

    Yeni teknolojiler sunan IQ.Light

    Aydınlatma söz konusu olduğunda, ID.4'ün donanımında yenilikçi  teknolojiler yer alıyor. Bunlar arasında, aracın kilidi açıldığında  lens modüllerini döndürerek sürücüyü dostça karşılayan, etkileşimli
IQ.Light LED Matrix farlar (ID.4 1ST Max'te standart) bulunuyor. Bu  aydınlatma sistemi aynı zamanda diğer sürücüleri rahatsız etmeden yolu  parlak bir şekilde aydınlatan ve akıllı bir şekilde kontrol edilebilen  uzun far ışıkları sunuyor.
    İçeriden dışarıya doğru çalışan dinamik dönüş sinyali ile entegre
3D LED arka far gruplarının ışığı özellikle homojen ve üç boyutlu  görünüyor. Bu ışık, her biri boşlukta serbestçe duran yenilikçi 3D
LED'ler tarafından üretiliyor. Fren lambaları X şeklinde yanıyor.
Sürücü araca yaklaştığında veya araçtan çıktığında farlar, iki farklı  opsiyonda dinamik desenler yayıyor.

    Lounge tarzı geniş iç hacim

    ID.4'ün kapı kolları standart olarak elektrikli kilit açma  özelliğine sahip ve gövdeye sıfır konumda bulunuyor. Sürücüler ve  yolcular geniş kapı açıklıklarından geçerek rahat bir şekilde yüksekte  oturuyor. 2,77 metrelik uzun aks mesafesi aracın iç alanının, bir üst  segment SUV modeli kadar geniş ve ferah olmasını sağlıyor. Panoramik  cam tavan neredeyse tüm tavan boyunca uzanarak aracı ışıkla  dolduruyor. Esnek konfigürasyon seçeneklerine sahip olan ve gösterge  paneline bağlı olmayan orta konsol, düzenli bir araç iç mekânı  sunuyor. Yandan çarpışma durumu için ön koltuklar arasında yer alan  orta hava yastığı, halihazırda yüksek seviyede olan pasif güvenliği  daha da üst seviyeye çıkarıyor. 543 litrelik geniş bagaj hacmi, arka  koltuklar katlandığında 1.575 litreye kadar çıkıyor.

    Üst düzey kokpit

    Volkswagen'in ilk tamamen elektrikli SUV'u öncü bir işletim  sistemiyle donatıldı. Tuşlar ve anahtarlar olmadan çalışan gösterge  paneli, net ve modern bir görünüm yansıtıyor. Kullanıcılar, çok  fonksiyonlu direksiyon üzerinden kontrol edilebilen kompakt bir  ekranda önemli tüm bilgileri görebiliyor. Gösterge panelinin ortasında  navigasyon sistemi, telefon fonksiyonları, medya ve sürüş asistan  sistemleri ve diğer ayarlar için dokunmatik bir ekran yer alıyor.
    ID.4, akıllı ID. Light konsepti sayesinde yolcularla görsel olarak  iletişim kuruyor. Kokpit boyunca uzanan LED şerit, mevcut fonksiyona  göre renk değiştirerek sürücüye yardımcı oluyor. Sürücü koltuğuna  oturduğunda, ID. Light sürücüye aracın sürüş sisteminin aktif olduğunu  ve otomobilin kilitli olup olmadığını görsel olarak işaret ediyor,  sürüş destek ve navigasyon sistemlerinden gelen bilgileri  hatırlatıyor, frenleme uyarılarını ve gelen çağrıları görsel olarak  bildiriyor.

    IQ. DRIVE sürüş asistan teknolojisi

    Son teknoloji sürüş asistan sistemleri IQ. DRIVE çatısı altında
ID.4'te hazır bulunuyor. Standart "Park Mesafe Kontrolü sistemi",  entegre bir otomatik manevra fren sistemine sahip. Sınırlı sayıda  üretilen versiyonların her ikisinde de standart olarak bulunan  sistemler arasında Şerit Takip Asistanı "Lane Assist", yaya algılama  özelliğine sahip ve şehir içi acil frenleme fonksiyonunu içeren ön  bölge asistanı "Front Assist" ve Adaptif hız sabitleyici "ACC" yer  alıyor.

    Yüksek verimli PSM motor

    ID.4'ün arka aksının hemen önünde, tekerleklere 1 vitesli şanzıman  aracılığıyla güç sağlayan bir elektrik motoru bulunuyor. Motorun  kendisi kompakt, hafif bir tasarıma sahip, son derece verimli, sürekli  tahrikli bir senkron motordur (PSM). Sınırlı sayıda üretilen her iki  modelde de 204 PS gücündeki motor çalıştırıldığında 310 Nm torka hemen  ulaşıyor. Araç 0'dan 100 km/s hıza 8,5 saniyede çıkarken, maksimum  hızı ise 160 km/s. İki ID.4 1ST versiyonunda da, 77kWh net güç  içeriğine sahip bir batarya ve 520 km'ye kadar menzil sunuluyor.
    ID.4  sürüşü kolay, çok yönlü, atletik bir araç. Yolcu bölmesinin  altındaki aksların arasına yerleştirilen lityum iyon bataryası,  ağırlık merkezini aşağı indiriyor ve aks yüklerinin eşit dağılmasını  sağlıyor. Her iki özellik de konforlu ve çevik sürüş özelliklerine  katkı sağlıyor. 77 kWh net güç içeriğine sahip batarya, Ionity gibi
D.C.(Direkt akımlı) hızlı sarj istasyonunda 320 km menzillik bir  sonraki yolculuk için yaklaşık 30 dakika gibi kısa bir zamanda şarj  edilebiliyor.
    Toplam 27 bin adetle sınırlı sayıda üretilecek olan ID.4 1ST  versiyonları ID.4 1ST ve ID.4 1ST Max'in 2020 yılının sonunda Avrupa  pazarında satışa sunulması planlanıyor.

ID.4'ün teknik verileri
ID.4 1ST ve ID.4 1ST Max
Maksimum güç150 kW / 204 PS
Maksimum tork310 Nm
Şanzıman1 vitesli şanzıman
Maksimum hız160 km/s
0-100 km/s8,5 sn
Batarya gücü, net77 kWh
Menzil520 km'ye kadar
Uzunluk4.584 mm
Genişlik1.852 mm
Yükseklik1.612 mm
Aks mesafesi2.766 mm
Sürtünme katsayısıcd 0,28
Bagaj bölmesi kapasitesi543 lt (arka koltuklar katlandığında 1.575 lt)

    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey 
Finansal datalar forex tarafından sağlanmaktadır.