FİNANS

BASIN BÜLTENİ-Kaspersky: Dolandırıcılar Rick and Morty hayranlarını hedef alıyor
18/06/2021 18:13:42

2021'de kullanıcılar sayısız yeni video içeriğine ulaşabildi ancak  çoğu kişinin yeni bölümleri hevesle beklediği içerikler var. Beşinci  sezonu 20 Haziran'da başlayacak olan yetişkin çizgi filmi olan Rick  and Morty kullanıcılar tarafından merakla bekleniyor. Siber suçlular,  internette iyi bilinen ama hala etkili olan dolandırıcılık  yöntemleriyle dizi hayranlarının hevesinden yararlanmaktan çekinmiyor.

Kaspersky uzmanları, siber suçluların izleyicilerin ilgi alanlarını  nasıl paraya çevirmeye çalıştıklarını ortaya koymak için farklı  dillerde Rick ve Morty bölümleri gibi görünen kötü niyetli dosyaları  ve kullanıcıların kimlik bilgilerini çalmak için tasarlanmış sitcom  ile ilgili kimlik avı web sitelerini analiz etti.

Haziran 2020'den Haziran 2021'e kadar yayılan dosyaları inceleyen
Kaspersky uzmanları, Rick and Morty ile ilgilenen dolandırıcıların  tutarlı olduğunu gördü. Aslında Kaspersky araştırmacıları, popüler  program kılığında yaklaşık 350 dosya buldu ve bunların tümü,  açıklardan yararlanma ve karmaşık fidye yazılımları dahil olmak üzere  çeşitli kötü amaçlı yazılım türlerinin yayılımıydı.

Kaspersky uzmanları ayrıca, görüntüleyenlerin kimlik bilgilerini  çalmak için tasarlanmış bir dizi kimlik avı web sitesi buldu. En  sevdikleri dizinin yeni bölümlerini izleme umuduyla Rick ve Morty  hayranları, kişisel verilerini girmek için başka kaynaklara  yönlendirildi. Sayfayı daha inandırıcı kılmak için, dolandırıcılar  programın ilk birkaç dakikasını gösterdi, ardından kullanıcılardan  kişisel bilgilerini ve banka kartı bilgilerini girerek kayıt olmaları  istendi. Bir süre sonra karttan para çekildi ve beklendiği gibi bölüm  oynamaya devam etmedi.

Kaspersky Güvenlik Uzmanı Mikhail Sytnik şu sözleri ifade ediyor:
"Siber suçlular her zaman kullanıcıların eğlence kaynaklarına olan  ilgisinden yararlanmak için fırsatlar ararlar. Uzun yıllar boyunca,  dolandırıcıların popüler filmleri ve şovları yayınlamayı veya  indirmeyi teklif eden sahte sayfalar oluşturduğunu gözlemledik.
Özellikle ilgili içerik uzun süredir izleyiciler tarafından  bekleniyorsa daha da ilgi çekici hale geliyor. En sevdiğiniz dizinin  yeni bölümünü ararken dijital hijyenin temel kurallarını hatırlamak  önemlidir. Kullanıcılara kişisel verilerini girmeden önce web  sitelerinin gerçekliğini kontrol etmelerini ve filmleri, dizileri ve  şovları izlemek için yalnızca resmi web sayfalarını kullanmalarını  öneriyoruz."

Dolandırıcılık kurbanı olmamak için Kaspersky, kullanıcılara şu  tavsiyelerde bulunuyor:

İndirdiğiniz dosyaların uzantılarına dikkat edin. Bir video dosyasının  hiçbir zaman .exe veya .msi uzantısı olmaz.

Kötü amaçlı ekleri tanımlayan ve kimlik avı sitelerini engelleyen
Kaspersky Security Cloud gibi güvenilir bir güvenlik çözümü kullanın.

İçeriklerin erken izlenebilmesini vaat eden bağlantılardan kaçının ve  içeriğin gerçekliği konusunda herhangi bir şüpheniz varsa bunu  içeriğin yayınlandığı orijinal kaynağına danışın.

    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey