FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN
[CONSOLIDATION_METHOD_TITLE] [CONSOLIDATION_METHOD]
İlgili Şirketler
[]
İlgili Fonlar
[]
Türkçe
oda_MaterialEventDisclosureGeneralAbstract|
Özel Durum Açıklaması (Genel)
oda_UpdateAnnouncementFlag|
Yapılan Açıklama Güncelleme mi?
Evet (Yes)
oda_CorrectionAnnouncementFlag|
Yapılan Açıklama Düzeltme mi?
Hayır (No)
oda_DateOfThePreviousNotificationAboutTheSameSubject|
Konuya İlişkin Daha Önce Yapılan Açıklamanın Tarihi
16.04.2024
oda_DelayedAnnouncementFlag|
Yapılan Açıklama Ertelenmiş Bir Açıklama mı?
Hayır (No)
oda_AnnouncementContentSection|
Bildirim İçeriği
oda_ExplanationSection|
Açıklamalar
oda_ExplanationTextBlock|

SPK'nın Özel Durumlar Tebliği'nin (II-15.1) 23.maddesinin 7.fıkrası gereği bilgilendirme amacıyla yapılan açıklamadır.

Şirketimizin 16.07.2020 Tarih ve 2020/020 nolu yönetim kurulu kararına istinaden; sürdürülebilir büyümesinin devamı, ambalaj sektörü içinde ki artan pazar payının sürdürülebilmesi, yeni istihdam sahalarının açılması, ülkemiz ekonomisinin büyüme hedefleri doğrultusunda Bantaş'ı geleceğe taşıyacak 2020-2025 vizyonu doğrultusunda yatırımların planlanması veya gerçekleştirilmesi düşüncesiyle;

Üretim kapasitesinin artırılması amacıyla gerekli altyapı ve inşaat faaliyetlerinin yapılması yanında yeni bir lak hattı alınarak baskı kapasitesinin artırılması, kutu tesislerinde tam otomatik kapak hattı ve eklerinin alınması, baskı maliyetlerimizin azaltılması amacı ile kendi kesim hattımızın kurulması, üretim yerleri çeşitlendirme konusunda fizibilite çalışmalarının yapılması, ürün çeşitlendirme konularında üretim ve pazar olanaklarının araştırılması, projelendirilmesi; İlgili yatırımlar için gerekli finansmanın karşılanması amacı ile şirketin mevcut özkaynakları yanında alternatif finansal kaynakların araştırılması ve Yönetim Kurulunun onayına sunulması.

Yatırımlar ile ilgili özellikle yerli firmaların ağırlıkta olmasına önem verilerek yerli ve yurt dışı firmalardan teklif alınması, alınan teklifler ve görüşmelerin verdiği bilgiler çerçevesinde yönetim usullerine göre, Yönetim Kurulu'na bilgi vermek şartıyla sonuca erdirilmesi; bu konular ile ilgili resmi ve özel kurumlarda her türlü çalışma, müracaat ve işlemlere başlanılması ve Yönetim Kurulu'na bilgi verilmek şartıyla sonuçlandırılması için Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Adnan  ERDAN'a yetki verilmesine karar verilmişti;


Bu kapsamda yapılan çalışmalar;


16.04.2024 tarihli bildirimimizden sonra ki gelişmeler;

Yatırım hedeflerimiz doğrultusunda Şirketimiz; Ofset Tesislerimize sınır Balıkesir İli Bandırma İlçesi 600 Evler Mahallesi 2484 ada 11 parselde kayıtlı olan kamu arazisinin alımına  ilişkin olarak 15.06.2022 tarihinde düzenlenen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toki Ortak Kuruluşu olan Emlak Yatırım Hizmetleri A.Ş. ihalesinde şirketimizce alınmış olan arazinin yatırımlarımızda kullanılması hedefi doğrultusunda imara uygun ve "Metalden Hafif Paketleme Malzemeleri İmalatına Yönelik İlave Sanayi Tesisi" inşaası için gerekli izinlerin alınması amacıyla başlattığımız süreç devam etmektedir.

24.04.2024 tarihli Kap duyurumuzda belirttiğimiz üzere; Şirketimiz Ofset Tesislerinin çatısına 572 KWP gücünde güneş enerji santrali kurulması (GES) amacıyla, Akgün Elektrik Makina İnşaat San. Tic. Ltd. Şti. ile anlaşmaya varılmıştır. Üretilecek elektrik Ofset Tesislerimizin yıllık elektrik tüketiminin yaklaşık %50'sini karşılayacaktır. Yatırımın maliyeti 306.845 Usd + Kdv olup, işin tahmini teslim süresi 150 iş gün olup kurulum ve montaj işleri devam etmektedir. 


25.04.2024 tarihli Kap duyurumuzda belirttiğimiz üzere; Kutu üretim tesislerimizde nihai ürünün paketlenmesi aşamasında otomasyona geçme amacıyla son teknoloji "Hat Sonu Çemberleme ve Palet Streçleme Hattı" alınması için üretici Bosfora Mühendislik San. Tic. Ltd. Şti  firması ile toplamda 152.343 Euro  tutarında anlaşma yapılmış olup, bu tutarın anlaşma imzalanmasını müteakip %10 u Peşin olarak ödenmiş, %70'i Makinaların tesliminde kalan %20 ise iş tesliminde şirketin özkaynaklarından ödenmesine karar verilmiştir. Yeni hattın Makine ve ekipmanların montaj ve test aşamalarını müteakiben 2024'ün 2. çeyreğinde devreye alınması planlanmaktadır.


29.04.2024 tarihli Kap duyurumuzda belirttiğimiz üzere; Kutu üretim tesislerimizde artan kapak ihtiyacının karşılanması ve tam otomatik hatlara geçilmesi ve bonbon kapak üretim kapasitesinin  %50 artırılması amacıyla son teknoloji "135 mm Otomatik Bonbon Kapak Üretim Hattı" alınması için üretici BATI MAKİNA KALIP VE AMBALAJ SAN.TİC.A.Ş. firması ile toplamda 320.000 Euro  tutarında anlaşma yapılmış olup, bu tutarın anlaşma imzalanmasını müteakip % 50'si Peşin olarak ödenmiş, %50'si ise iş tesliminde şirketin özkaynaklarından ödenmesine karar verilmiştir.Yeni hattın Makine ve ekipmanların montaj ve test aşamalarını müteakiben 2024'ün 3. çeyreğinde devreye alınması planlanmaktadır.