YENİLEME-Huawei’nin 5G faaliyetlerine İngiltere’den izin çıktı
29/01/2020 10:30:04

    İngiliz Hükümeti, dün Başbakan Boris Johnson’ın yönettiği Ulusal
Güvenlik Konseyi toplantısının ardından  Huawei'nin İngiltere’de 5G  şebekesinin kurulumu çalışmalarına izin vereceğini açıkladı. ABD  yönetimi karar öncesi en yakın müttefiki İngiltere’ye Huawei aleyhinde  yoğun baskı uygulamıştı.
    Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Huawei Başkan Yardımcısı
Victor Zhang şu ifadelere yer verdi 
    “Huawei’nin İngiltere’de yürüttüğü 5G çalışmalarının geleceği,  hükümetin bu alanda çalışmaya devam edebileceğimize dair onayıyla  güvence altına alınmıştır. Bu karar, İngiltere için daha gelişmiş,  daha güvenli ve daha uygun maliyetli bir telekomünikasyon altyapısının  yolunu açmıştır.”
    İngiltere’nin bu öncü teknolojik atılımla, daha rekabetçi bir güce  de sahip olacağını da ifade eden Zhang, “Huawei olarak, 15 yıldan uzun  bir süredir, İngiltere'deki telekomünikasyon operatörlerini, en güncel  teknolojiyle buluşturduk. Müşterilerimizin 5G ağlarına yönelik  teknoloji ve yatırımlarını desteklerken, ekonomik büyümelerine de  katkı sağlamayı amaçladık. Gelecekte de müşterilerimizin rekabet  gücünü artıracak iş birliklerimizi sürdüreceğiz. Farklı şirketlerin  pazarda yer alması, adil bir rekabet ve daha yenilikçi ağ  teknolojileri için gerekli olduğu kadar, tüketicilerin mümkün olan en  iyi imkanları kullanabilmeleri açısından da önemlidir” dedi.
    ABD yönetiminin Huawei’nin İngiltere’de 5G altyapısı kurmaması  yönündeki baskıları bu kararla ters teperken İngiltere Başbakanı bu  kararın sinyallerini, Ocak ayı ortasında yaptığı açıklamada vermişti.
Johnson, BBC'ye verdiği röportajda, "İngiliz halkı mümkün olan en iyi  teknolojiye erişmeyi hak ediyor. Herkes için gigabit düzeyinde geniş  band teknolojisini hayata geçirmeyi istiyoruz. Eğer bir marka  eleştiriliyorsa, alternatifi de belirtilmeli." ifadelerini  kullanmıştı. Aynı günlerde İngiltere Güvenlik ve İstihbarat Teşkilatı
MI5 Başkanı Andrew Parker da "Gerçek şu ki 5G'de Huawei'ye ihtiyacımız  var. Bu fırsatı kaçırırsak, bu teknolojiye erişmemiz uzun yıllar  alabilir. İngiltere'nin Huawei teknolojisini kullanmasının Amerika
Birleşik Devletleri ile istihbarat ilişkilerini olumsuz yönde  etkileyeceğini düşünmüyoruz" değerlendirmesinde bulunmuştu.
    Huawei, 2019’un ortasında başlayan ABD yaptırımlarına rağmen geçen  yılı %18’lik bir büyüme ile tamamladı. 

    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey 
Finansal datalar forex tarafından sağlanmaktadır.