ANALİZ-ABD Tarım Dışı İstihdam(Ahlatcı Yatırım)
02/07/2020 16:22:37

    Ahlatcı Yatırım Tarafından Hazırlanan Analiz:
    "ABD'de tarım dışı istihdam Haziran'da 4.8 milyonla tahminlerin  çok üzerinde artarken işsizlik oranı yüzde 11.1'e geriledi. Piyasadaki  genel beklenti istihdamın 3 milyon artması, işsizlik oranının yüzde
12.5'e gerilemesi yönündeydi. Önceki iki ayın verisi toplam 90 bin  yukarı yönlü revize edildi.
    ABD'de ekonominin korona virüs pandemisi sonrası yeniden açılmaya  başlamasıyla tarım dışı istihdam verisi Haziran ayında 4.8 milyon ile
3 milyonluk beklentilerin üzerinde arttı. Beklentinin üzerinde artan  istihdama bağlı olarak işsizlik oranı yüzde 13.3'ten yüzde 11.1'e  gerilerken ortalama saatlik kazançlar ise aylık yüzde 1.2 düştü,  yıllık bazda yüzde 5 arttı. İşgücüne katılımı oranı ise yüzde 60.8'den  yüzde 61.5'e yükseldi.
    Pandemi sürecinde ekonomilerin ne derece kırılgan olabileceğini  gören ve çok değil 4 ay önce son 50 yılın en düşük işsizlik oranını  yakalayan Fed, yaşanan pandemi süreci ile tarihin en yüksek işsizlik  oranları ile karşı karşıya kalmıştı. Daha önceki açıklamalarında bu  durumu göz ardı etmeyen ve beklentilerin üzerinde gelen verilere  rağmen salgında olası bir ikinci salgın dalgasını da göz önünde  bulundurduğunu gördüğümüz Fed'in bu temkinli duruşunu koruyacağını  düşünüyoruz.
    Açıklanan veri seti ile önce hızla 97 seviyesine doğru  yükseldiğini gördüğümüz dolar endeksine bağlı olarak EURUSD ve GBPUSD  paritelerinde ve Ons Altın tarafında aşağı yönlü hareketler yaşanıyor.
Pariteler ve Ons tarafında gördüğümüz geri çekilme sonrasında tepki  hareketleri yaşanabilir."

                           ******

    Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı  sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri  tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer  alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize  uygun sonuçlar doğurmayabilir.

                           *******

    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey 
Finansal datalar forex tarafından sağlanmaktadır.