BASIN BÜLTENİ-Kaspersky: Popüler spor ve GPS teknolojileri şirketi Garmin, 23 Temmuz tarihinde bir kripto fidye yazılımının hedefi oldu
05/08/2020 13:15:39

    Popüler spor ve GPS teknolojileri şirketi Garmin, 23 Temmuz  tarihinde bir kripto fidye yazılımının hedefi oldu. Şirketin en ünlü  servislerini üç gün boyunca devre dışı bırakan bu saldırıda, şirketin  iç ağı ve üretim sistemleri şifrelendi ve 10 milyon dolar fidye  istendi. Bu yüksek profilli vaka, büyük kurumları hedef alan fidye  yazılımı saldırılarının en yakın örneği oldu.
    Garmin’i hedef alan fidye yazılımı, bu yılın ilk yarısından bu  yana dikkate değer ölçüde aktif olan WastedLocker adlı Truva atıydı.
Özellikle Garmin’i hedef almak için tasarlanan bu sürüm, sahip olduğu  alışılmadık teknik özelliklerle dikkat çekiyor.
    Bunların ilki, Kullanıcı Erişimi Kontrolünü (UAC) atlatmakta  kullanılan yöntem. Truva atı bir cihazda çalışmaya başladığında  öncelikle cihazın yüksek yetkiye sahip olup olmadığını kontrol ediyor.
Eğer yeterince yüksek yetki yoksa kendini alternatif bir NTFS akışında  gizli olarak çalıştıran Truva atı, bu yolla yetkilerini artırıyor.
    Ayrıca, Garmin saldırısında kullanılan WastedLocker örneği  incelendiğinde dosyaları şifrelemek için tek bir açık RSA anahtarının  kullanıldığı görüldü. Zararlı yazılım geniş kitlelere dağıtılıyor  olsaydı bu özellik bir zayıflık olarak kabul edilebilirdi. Şifre  çözücünün dosyaları kurtarması için tek bir özel RSA anahtarı içermesi  yeterli olurdu. Ancak bu hedefli saldırıda tek bir RSA anahtarının  kullanılmasıyla çok etkili bir sonuç elde edildi.
    Kaspersky Güvenlik Uzmanı Fedor Sinitsyn, “Bu vaka, geçmişte  görülen WannaCry ve NotPetya gibi geniş kitleleri etkileyen fidye  yazılımlarının aksine yalnızca büyük şirketleri hedef alan kripto  fidye yazılımı saldırılarında bir artış olduğunu gösteriyor. Kurban  sayısı daha az olsa da bu hedefli saldırılar çok daha gelişmiş ve  yıkıcı oluyor. Yakında bu tür saldırıların azalacağına dair bir ipucu  da yok. Bu nedenle, kurumların her zaman dikkatli olmaları ve  kendilerini koruyacak adımlar atmaları gerekiyor.” dedi.
    Garmin’e yönelik WastedLocker saldırısı hakkında daha fazlasını
Securelist adresinden okuyabilirsiniz.
    WastedLocker ve diğer fidye yazılımlarının hedefi olma riskini  azaltmak için Kaspersky uzmanlarının şu önerilerini uygulayabilirsiniz:    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey 
Finansal datalar forex tarafından sağlanmaktadır.