ATO/Baran: Kredi paketleri salgının etkilerinin bertaraf edilmesini hızlandıracak
01/06/2020 11:30:48

    Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran,  kamu bankalarının yeni normale geçiş sürecinde ekonomik ve sosyal  hayatı canlandırmak için dört yeni kredi paketini hayata geçirmesinin  çok önemli olduğunu belirterek, “Salgının ekonomik yönü ile  yüzleşiyoruz. Bu süreci en az hasarla atlatmak için üretim ve  istihdamın devamı için iç tüketimi canlandırmamız gerekiyor. Kamu  bankaları attıkları bu adımla salgının etkilerinin bertaraf edilmesini  hızlandıracak” dedi.
    ATO Başkanı Baran, yazılı bir açıklama yaparak kamu bankalarının  yeni normale geçiş sürecini desteklemek için açıkladığı kredi paketini  değerlendirdi. Üç kamu bankasının Türkiye ekonomisinin yeni  normalleşme sürecinde ekonominin hızla toparlanması için ellerini  taşın altına koyduğunu kaydeden Baran, özel sektör bankalarının da  aynı doğrultuda piyasaları desteklemesi gerektiğini söyledi.
    Tüm dünyanın mücadele ettiği pandemi nedeniyle dış ticarette  daralma beklendiğine dikkat çeken Baran, bu süreçte ekonomileri ayakta  tutmanın en temel yolunun iç tüketimden geçtiğini söyledi. Hükümetin,  yerli üretimi geliştirmeye yönelik çalışmalarının devam ettiğini de  hatırlatan Baran, kredi paketlerinde yerli üretimin ayrıştırılmasının  faydalarının görüleceğini kaydetti Baran, şunları söyledi:
    “Mart ayından bu yana ülke olarak asgari düzeyde ekonomik faaliyet  gösteriyoruz. Yeni normalleşmeye geçilmesiyle birlikte üretimi,  istihdamı, tüketimi hepimiz desteklemek zorundayız. İşletmelerimizi  ayakta tutabilmek için, istihdamı artırabilmek için yeni normal  kurallarına uyarak, sosyal mesafe, maske ve hijyeni dikkate alarak  ekonomik ve sosyal aktivitelerimizi sürdürmeliyiz. Kamu bankalarının  konut, taşıt, tatil ve tüketim alanlarında hayata geçirdiği uygun  koşullu kredi paketleri yerli üretimi canlandırmak açısından çok  önemli. Bütün vatandaşlarımızı bu fırsattan yararlanarak ekonomimize  katkı sağlamaya davet ediyorum.”
    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey

Finansal datalar forex tarafından sağlanmaktadır.