ANALİZ-Kıymetli Metaller(Troy Kıymetli Maden Ticareti)
22/01/2020 10:37:32

    Troy Kıymetli Maden Ticareti ( www.troypm.com ) Tarafından
Hazırlanan Kıymetli Madenler Raporu:
    "Bir yandan Çin'deki virüs salgını diğer yandan Davos zirvesinin  başlaması derken piyasalar hareketli bir seansı geride bıraktı. Altın  güne 1560,89 dolar/ons seviyesinden başladıktan sonra, Çin'de ölümcül  risk barındıran bir virüsün yayıldığı haberinin duyurulmasıyla altın  hızla tepki vererek 1568,69 dolar/onsa kadar uzandı. Virüs endişesi  yerini sükuneti bırakmasıyla altın da gevşeme görülmeye başlandı.
Başkan Donald Trump'ın Davos'taki açılış konuşmasında Çin ile  gerçekleşecek olan faz iki anlaşmasının çok yakında başlayacağını  duyurdu. Başkanın jeopolitik riskleri azaltan konuşmaları sonrası  altın güç kaybı yaşadı. Bu süreçte 1546,40 dolar/onsa kadar çekilen  kıymetli maden gün sonunda 1558,16 dolar/onstan dengelenmeyi başarmış  oldu. Böylelikle önceki güne kıyasla 2 dolar/onsluk bir kayıpla günü  tamamlamış oldu.
    Gümüş ise dünkü seansa 18,06 dolar/onstan başladıktan sonra, 18,15  dolar/onsa kadar uzanmasına rağmen, satış baskısına maruz kaldı ve
17,63 dolar/onsla son 4 haftanın en düşük seviyesini kaydetmiş oldu.
    Platin ise 1019,60 dolar/onstan başladığı seansta 990,22  dolar/ons'a kadar çekilerek son bir haftanın en düşük seviyesini  kaydetti. Gün sonunda 1000 dolar/onstan dengelenen platin yüzde 1,8  değer kaybetmiş oldu.
    Paladyum yaklaşık bir ay sonra ilk defa kırmızıda kapattığı bir  günü yaşadı. 2485,55 dolar/onstan güne başlayan paladyum, dünkü  seansta 2363,20 dolar/onstan dengelenerek günlük bazda hanesine yüzde
5 değer kaybı yaşamış oldu.
    Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası'nda dünkü seansta genel  olarak alış ve satış işlemleri dengeli gerçekleşirken, fiyatlar dünya  fiyatlarının üzerinde 0,30-0,50 dolar/onsla seyretti. Borsa
İstanbul'da İşlem hacmi açısından hareketli bir gün geride kalırken,  toplamda 4534 kg altın, 1014 kg gümüş işlemiyle günü tamamladı"

                           ******

    Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı  sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri  tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer  alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize  uygun sonuçlar doğurmayabilir.

                           *******

    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey 
Finansal datalar forex tarafından sağlanmaktadır.