ANALİZ-Türkiye PMI Verisi(Akbank)
04/08/2020 11:22:38

    Akbank Ekonomik Araştırmalar Bölümü Tarafından Hazırlanan Analiz:
    "Yurt içinde  ekonomik aktivitedeki yakın gelecekteki eğilime  oldukça güçlü ilişki gösteren PMI imalat sanayi beklenti endeksi,
Nisan'da virüs gelişmeleriyle 33,4'e kadar gerilemesinin ardından,  kademeli ekonomik açılma adımlarının da desteğiyle yükseliş  eğiliminde. Endeks, Temmuz ayında 53,9'dan 56,9'a ulaşarak, yurt  içinde ekonomik toparlanmanın ivme kazandığına işaret etti. Endekste
50 eşik seviyesinin üzerindeki düzeyler, sektörde iyileşmeye işaret  ediyor. Yurt içinde, Korona virüsüyle, tüm küresel eğilime de paralel  olarak, ilk etapta yoğun bir daralma yaşanmıştı. Ancak PMI beklenti  verisi dahil son dönem veri akışı, ekonomideki toparlanma eğiliminin  de oldukça hızlı gerçekleştiğine işaret ediyor. 
    Endeks alt bileşenlerinde  Temmuz'da hem üretimde hem de yurt içi  yeni siparişlerde yüksek artışlar gözlendi. Yeni ihracat  siparişlerinde ise, daha ılımlı bir artış görüldü. Firmaların, artan  siparişlerini karşılamak için stoklarını kullanması, nihai ürün  stoklarında son 4 aydaki en hızlı düşüşün görülmesine yol açtı.
    Üretim ve siparişlerdeki bu olumlu gelişmelerle, istihdam ve satın  alma faaliyetlerinde de iyileşme görülüyor. Buna karşılık, talepteki  iyileşme ve girdi maliyetlerinde görülen artışlar ile, nihai ürün  fiyatları enflasyonunun da Mart'tan bu yana en yüksek düzeyde  gerçekleştiği belirtiyor.
    Diğer öncü göstergelerin çoğunluğu da, Temmuz ayında toparlanmanın  devam ettiğine işaret etmişti:
    Nisan'da 62,3 ile 2009 başından bu yana en düşük seviyeyi gören  reel kesim güven endeksi, Temmuz'da mevsimsellikten arındırılmış bazda
99,4'e yükseldi.     Kapasite kullanım oranı (m.a.), Temmuz'da
%65,8'den %70,7'ye yükseldi  Nisan'da %61,9'a düşmüştü.
    Nisan'da 54,9 ile 2004'te yayınlanmaya başlayan serinin en düşük  seviyesini gören tüketici güven endeksi, Haziran'da %62,6'ya kadar  yükselmesinin ardından Temmuz'da bir miktar geri çekilerek 60,9 oldu.
    Sektörel bazda bakıldığında 
    Nisan'da 101,7'den 75,2'ye gerileyen perakende ticaret sektörü  güven endeksi (m.a.), Temmuz'da 86,4'ten 94,6'ya yükseldi.
    Nisan'da 77,2'den 44,7'ye gerileyen inşaat sektörü güven endeksi
(m.a.), 78'den 87'ye yükseldi. Bu yükselişe, son dönemde ivmelenen  konut kredilerinin destek verdiğini değerlendiriyoruz. Konut  kredileri, özellikle Haziran ayı başından itibaren yaşadığı  ivmelenmeyle Temmuz ortası itibariyle yıllık bazda yaklaşık %40 artış  gösterdi. 
    Nisan'da 92,5'ten 46,1'e gerileyen hizmet sektörü güven endeksi   de (m.a.), Temmuz'da 55,5'ten 66,7'ye yükseldi. "

                           ******

    Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı  sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri  tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer  alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize  uygun sonuçlar doğurmayabilir.

                           *******

    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey 
Finansal datalar forex tarafından sağlanmaktadır.