TVF ile Sinosure, iş birliğini artırmak için 5 milyar ABD doları tutarında mutabakat belgesi imzaladı
26/03/2020 12:44:08

    Türkiye Varlık Fonu (TVF) ile Çin İhracat ve Kredi Sigortası
Kurumu (Sinosure), iki ülke arasındaki ekonomik, ticari ve yatırım iş  birliğini artırmak için 5 milyar ABD doları tutarında mutabakat  belgesi imzaladı.
    Bu hafta imzalanan belgeye göre Sinosure, TVF'nin cari açığın  azaltılmasına dönük enerji, petrokimya ve madencilik sektörlerindeki  projelerine Çinli yatırımcı, müteahhit ve finansal kurumları tavsiye  edecek. Ayrıca Sinosure ilgili projelerin finansman şartlarına bağlı  olarak 5 milyar ABD dolarına kadar sigorta desteği de sunabilecek. TVF  yakın zamanda bu üç sektöre dair yatırım planlarının yanı sıra  lojistik altyapı yatırımlarına katkıda bulunacağını duyurmuştu.
    Türkiye Varlık Fonu CEO'su Zafer Sönmez, "Türkiye'nin güçlü bir  ticaret ve iş ortağı olan Çin ile iş birliğimizi yeni bir aşamaya  getirmekten mutluluk duyuyoruz. Bu anlaşmayı tüm dünyayı etkisi altına  alan COVID-19 salgınının yarattığı belirsizlik ortamında imzalamamız  da iki ülke arasındaki ilişkinin ne kadar güçlü olduğunun bir kanıtı"  dedi.
    Sinosure CEO'su Wang Tingke ise "Çin'in Bir Kuşak Bir Yol projesi  ve Türkiye'nin Orta Koridor girişimi ilerleyip geliştikçe Çin ile
Türkiye arasındaki ekonomik, ticari ve yatırım işbirlikleri de  artıyor. TVF ve Sinosure arasındaki iş birliğini derinleştirecek  önemli bir kilometre taşı olan mutabakat belgesi ile iletişim ve  koordinasyonu birlikte yer alacağımız projelerde sürdürüp  geliştireceğimizi umuyoruz" dedi.

    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey 
Finansal datalar forex tarafından sağlanmaktadır.