FİNANS

BASIN BÜLTENİ-Meal Box'un, paketli yemek pazarında, yeni abone sayısına 6 ayda 25 bin kişi daha eklendi
20/08/2020 13:15:27

    Abonelik yöntemiyle ev ve işyerlerine paketli yemek servisi veren
Meal Box, 4 yıl önce kurduğu temassız sistem sayesinde, pandemi  döneminde olduğu gibi bugün de büyük ilgi görüyor. Uyguladığı özel  hijyen zinciri ve temassız teslimat sistemiyle özellikle iş yerlerinin  ilk tercihi olan Meal Box'ın yaptığı araştırmaya göre pandemiyle  değişen yemek alışkanlıkları  paketli yemek hizmeti pazarının 2020  yılının ilk çeyreğine oranla 5 kat büyümesine neden oldu. 6 ayda 25  bin yeni abone kaydedildi.
    Pandemi, insanların hayatında birçok şeyi değiştirdi. En başta  restoranlar, eğlence merkezleri gibi işletmeler bu süreçten  etkilenirken bir yandan da farklı iş alanlarında fırsatlar ortaya  çıktı. Dijital çağa ayak uydurabilen tüm sektörler için bir şahlanma  dönemi olan pandemi, yemek sektörünün de değişimine neden oldu. Hijyen  sebebiyle mutfaklarını kapatan ya da dışarıdan aldığı taşıma yemek  hizmetine güvenemeyen işyerleri, ofise kademeli gelen çalışanları için  abonelik yöntemiyle hizmet veren soğuk ve sıcak teslimat alternatifi  bulunan paketli yemek hizmetine geçiş yaptı. Pandemiyle başlayan ilgi  yeni normalde de hız kesmedi. 

    Paketli yemek pazarında 5 katlık büyüme

    Meal Box'ın paketli yemek abonelik pazarı ile ilgili bilgi  bankasında toplanan verileri düzenleyerek elde ettiği sonuçlara göre 
2020'nin ilk çeyreğine göre pazar 5 kat büyüdü. Markanın CEO'su Murat
Demirhan, "Bu pazardaki aboneleri ağırlıklı olarak çalışanlar  oluşturuyor. Çalışma düzenin değişmesiyle birlikte bu hizmete olan  ilgi "yeni normalde" de devam ediyor. Hatta bu süreç tamamen  hayatımızdan çıktığında da devam edecektir kanısındayım. Tüm verileri  analiz ettiğimizde tahminimiz  Mart ayının başından bu yana yeni abone  sayısında 25 bin kişilik artış oldu. Sadece Meal Box'ın müşteri  iletişim merkezimize gelen çağrılarda ve site trafiğinde de yine 5  katı artış kaydettik. En iyi hizmeti vermek amacıyla abonelerimizi  daha iyi tanımak istedik ve bir araştırma yaptık. Ortaya ilginç  sonuçlar çıktı" dedi.

    Paketli yemeğin abonesi "Reklam Ajansları"

    Paketli yemeği en çok tercih eden firmalar sıralamasında %18'lik  oranla reklam ajansları başı çekiyor. Banka genel merkezleri (%15),  e-ticaret şirketleri (%13), danışmanlık şirketleri (%10) ve yazılım  şirketleri (%9) tercih oranlarına göre ilk beş içerisinde yer alıyor.

    Ödeme yönteminde hijyen etkisi


    Pandemi döneminde, "hijyen ve sağlık" hayatımızın vazgeçilmez önem  kazanan iki kelimesi. Dolayısıyla Mart ayından bu yana Havale/Eft  yöntemi %40'lık bir oran ile en çok tercih edilen ödeme yöntemi oldu.
Bunun ardından %30'luk başa baş oranla kredi kartları ya da yemek  kartları ile ödemenin tercih edilmesi temassız işlemler konusunda  tüketicilerin ne kadar hassas olduğunu gösterdi. Temasın en çok  olduğu, virüs ve bakterilerin yayılmasında birincil rol üstlenen nakit  paralar ile ödeme ise tercih edilen ilk 3 içerisinde yer almadı.

    Abonelikte kadınlar başı çekiyor

    Paketli yemek hizmeti pazarında abonelik yöntemi, %55'lik oranla  kadınlar, %45'lik oranla erkekler tarafından tercih ediliyor.
Abonelerin toplamına bakıldığında ise genel olarak %80'i yemeklerini  sıcak tercih ederken %20'si soğuk teslimat seçeneğini tercih ediyor.
En çok paketli yemek gönderimi yapılan gün Pazartesi olurken, en çok  beğenilenler et yemekleri oldu. Tavuk, ev köftesi ve yahniden sonra  ofis menüsünde tatlılarda en çok beğenilen ünlü İtalyan lezzeti Panna
Cotta oldu. Menünün tamamlayıcısı ise en yüksek oranla tereyağlı  mercimek çorbası olarak belirlendi.    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey 

Kredi Hesaplama