FİNANS

Albayrak: (Sermaye kontrolü) Net söyleyeyim, böyle bir şey yok-Bloomberght.com
28/10/2020 06:21:45

    Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak uluslararası yatırımcılara  seslendiği toplantıda sermaye kontrolü sorusuna karşılık olarak "Net  söyleyeyim böyle bir şey yok" dedi.
    bloomberght.com'un internet sitesinde yer alan habere göre,
Citi'nin organize ettiği toplantıda uluslararası yatırımcılara hitap  eden Albayrak, Türkiye'nin sermaye açısından dünyanın en liberal  ülkelerinden biri olduğunu belirtti.
    Toplantıda Albayrak, enerjide atılan adımlarla enflasyonu yüzde
5'in altına düşürecek aksiyonların alınacağını söyledi.
    Albayrak açıklamalarında bir başka ekonomik gösterge ihracata  ilişkin paylaşımlarda da bulundu. Bakan Albayrak Ekim ayı ihracat  verilerinin yüksek geleceğini söyledi.
    Albayrak Türkiye'de turizmdeki salgın kayıplarının Türk Lirası  üzerinde etkili olduğunu belirtti. Albayrak, Türkiye'den sermaye  çıkışı yaşandığına, benzer eğilimin görüldüğü Rusya ve Brezilya'nın  para birimlerinin de değer kaybettiğine dikkat çekti.
    Türkiye'nin derecelendirme notlarına ilişkin değerlendirmelerde  bulunan Albayrak, Türkiye'nin mevcut notlarının gerçekle uyuşmadığını  belirtti.
    Albayrak, "Bu dönemde küresel şirketlerin Türkiye gibi yabancı  şirketlere karşı tarafsız, şoklara dirençli, güvenilir, dinamik  ortaklara ihtiyacı var" diye konuştu.

Haberin tam metni:

https://www.bloomberght.com/albayrak-yabanci-yatirimcilara-seslendi-2267361

    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey