FİNANS

BASIN BÜLTENİ-BİDER'in düzenlediği çevrim içi etkinlikte İstanbul Okan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güner Gürsoy konuk oldu
18/01/2021 18:15:48

    Global Bilişim Derneği'nin (BİDER) düzenlediği çevrim içi  etkinlikte konuşan İstanbul Okan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.
Dr. Güner Gürsoy  yerli kaynaklarla uluslararası pazarlarda rekabet  edebilecek kalitede yüksek teknolojili milli ürünler üretilmesinin çok  önemli olduğunu bildirdi.
    BİDER'in çevrim içi etkinliğinin moderatörlüğünü derneğin yönetim  kurulu üyeleri Hüsnü Tavlaş, Samet Bayrakcı ve Arzu Tufan yaptı.
    BİDER Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Gürsoy, toplantıda yaptığı  konuşmada, "Endüstri 4.0"ın siber fiziksel robotlar dünyası ile  bizleri tanıştıracağını, dördüncü sanayi devriminin belli alanlarda  tanımlı iş pozisyonlarının sonlanmasına yol açacağından, buralarda  işsizlik oluşma ihtimalinin mevcut olduğunu söyledi.
    Gürsoy, mevcut iş gücüne farklı alanlarda yetkinlik  kazandırılarak, işsizlik yerine yeni kariyerler edinmelerinin temin  edilebileceğini ifade ederek, "İş gücünün yetkinlik dönüşümü bizler  için hayati olacak. Eğitim bugüne kadar olduğundan çok daha önemli  olacak, formatı ve eğitim yöntem ve teknikleri daha da gelişecek."  dedi.
    Gelecekte yetkinlik tabanlı diploma, sertifika ve rozet  eğitimlerinin öne çıkacağı bir dönem olacağını değerlendiren Gürsoy,  değişim hızında ve değişimlerin büyüklüklerindeki artışların yeni  mezunların yaşam döngülerince 8-10 farklı kariyer edinme ihtiyacını  ortaya çıkaracağını belirtti.
    İnsanların hayatında eğitimin vazgeçilmez bir noktada olacağı  gerçeğinin her zaman ortaya koyulduğuna dikkati çeken Gürsoy, şunları  kaydetti:
    "Eğitim sistemi blended veya flipped diyeceğimiz hibrit modellerle  öğrenme yönetim sistemleri (LMS) aracılığıyla yapılmaya devam  edilecek. Ancak zamanla  LMS, öğrenme eğilimlerini profilleyerek  bireysel öğrenmeyi arttıracak öğrenme tecrübeleri platformuna (LXP)  dönüştüğünü göreceğiz. Yükseköğretim sisteminin 3 yıllık lisans ve  lisans eğitimine entegre ve yüksek lisans eğitimleriyle uzmanlaşacak  bir formata dönüşmesini bekliyorum. Böylece herkese her şeyi öğretmek  yerine altyapıyı inşa ederek uzmanlık alanlarında odaklaşmaya  geçilmesini arzu ederim."
    Prof. Dr. Gürsoy, başarılı bir yükseköğretim yolculuğu ve kariyer  serüveni için ilk ve en önemli adımın üniversite ve program tercihi  olduğuna inandığını belirtti.
    "Başarısız insan yok, yanlış tercih yapmış insanlar var"  yaklaşımıyla bireye özgü doğru tercihlerin öne çıkması gerektiğini  vurgulayan Gürsoy, "Bunun için tavsiyem bilimsel kişilik  envanterlerinin daha yaygın kullanılması olacaktır. Liseden itibaren  davranışsal olgunluk yaşı kabul edilen 16 yaş üstündeki öğrencilere  mesleki eğilim testlerinin yapılması faydalı olacaktır. Öğrencinin  güçlü yönleri keşfedilerek bunlar üzerinde üniversite ve program  tercihleri inşa edilmelidir. Bu amaçla İstanbul Okan Üniversitesi  olarak bunu ücretsiz olarak adaylarımıza sunuyoruz. Bireye göre  tasarlanmış müfredat yapılarına geçmek de yakın zamanlarda hayal  olmayacak. Ne okuduğunuz kadar neyi nasıl okuduğunuzun çok daha öne  çıkacağı bir döneme giriyoruz." değerlendirmesini yaptı.
    Çevrim içi etkinliğin sonuna katılan BİDER Başkanı Şenol
Vatansever, Prof. Dr. Gürsoy'a destekleri ve aktardığı bilgiler için  teşekkür etti. Sivil toplum kuruluşları (STK), üniversiteler, iş  dünyası ve öğrenciler arasında etkileşiminin ve iş birliğinin  artmasının gençlere yeni kapılar açabileceğini kaydeden Vatansever,  derneğin yapacağı çalışmalar ve "BİDER Akademi" ile bu süreçte önemli  rolünün olacağına dair inancını ifade etti.
    Vatansever, yerli ve milli teknolojilerin teşvik verilerek  desteklenmesi yerine kamu kurumları tarafından satın alınmasının ve  kullanılmasının daha değerli olduğunu söyledi. Böylece referans  konusunda da rahatlayacak girişimlerin, markalarını global pazarlara  açmasının ve ihracat yapmasının yolunun açılacağını sözlerine ekledi.

    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey 

Kredi Hesaplama