FİNANS

BASIN BÜLTENİ-Türkiye'nin ilk otelcilik okulu mezunları turizmci adaylarıyla Foça'da buluştu
20/10/2021 18:13:31

Türkiye’nin ilk otelcilik okulu olan Ankara Otelcilik Okulu’nun ilk  mezunları, Foça’da turizmci adaylarıyla buluştu. Herhangi bir planlama  olmadan, anlık (Spontane) gelişen buluşmada turizmin duayenleri  anı  ve tecrübelerini gençlerle paylaştı.

BU ÜLKENİN YETİŞTİRDİĞİ İNSANLARA İHTİYACI VAR

Her yıl ülkemizin başka bir yerinde bir araya gelmeyi geleneksel hale  getiren Ankara Otelcilik Okulu’nun ilk mezunları bu yıl İzmir’in Foça
İlçesi’ni tercih ettiler. Aralarında bir kadın mezunun da yer aldığı
20 konuk Foça’da 41 yıldır turizm işletmeciliği yapan sınıf  arkadaşları Sebahattin Karaca’nın organizasyonuyla toplandılar.
Gruptakiler bugün sabah saatlerinde bazı işyerlerine uygulamalı ders  için giden Foça Halim Foçalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi  öğrencileriyle karşılaştı. Kendilerini tanıyan Sebahattin Karaca’nın  da davetiyle ilk mezunlar mezun  adaylarıyla buluştu. Her biri 40  yılın üzerinde turizm tecrübesine sahip  büyükler, bir yandan kendi  okul yıllarını anımsarken diğer yandan yaşadıkları yurtiçi ve yurtdışı  tecrübelerini anlatmaya başladılar. Turizmin ufku açık bir işkolu  olduğuna, mesleği sevenin mutlaka başarılı olacağına, yurtdışında  çalışmanın çok önemli olduğuna ama belli kazanımların ardından başka  ülke vatandaşlıklarına geçilmemesine, çünkü bu ülkenin, yetiştirdiği  insanların tecrübe ve bilgilerine çok ihtiyacı olduğuna özellikle  dikkat çektiler.   

ARTIK DAHA ÇOK KIZ ÖĞRENCİ VAR

Ankara Otelcilik Okulu’nda 1969 yılında mezun olduğunu belirten Cemal
Demir öğrencilerle karşılaşmalarının çok güzel bir tesadüf olduğunu  onlarla düşüncelerini paylaştıklarını söyledi. Cemal Demir ” Çok iyi  bir tesadüf oldu. Onlarla kendi düşüncelerimizi paylaştık.  Bir şey  gözümden kaçmadı. Bizim zamanımızda aşağı yukarı 40 -50 kişide yada 80  kişide 1 – 2 kız vardı. Şimdi küçük bir grupta bile 3 kız öğrenci var.
Kızların artması beni sevindirdi.  Onlara hayatlarında başarılar  diliyorum” dedi.

TURİZMCİLİKTEN HAVACILIK ŞİRKETİ SAHİPLİĞİNE

77 yaşında olduğuna vurgu yapan Münir Gözen Tıp Fakültesi okumayı  planlarken otelciliğe dönüş yapan bir öğrenci olduğunu bir daha  dünyaya gelse yine turizmci olmak istediğini söyledi. Münir Gözen  “
Her zaman söyleriz. Bir daha dünyaya gelsek yine otelci(turizmci)  oluruz.  Allah’a çok şükür hep güzel yerlerde yaşadık. Güzel işlerde  çalıştık. İyi paralar kazandık. Kimseye muhtaç olmadık. Bugün bir aile  şirketimiz var. Havacılık yapıyoruz. Kendi uçaklarımız var. İnşallah  bu kardeşlerimiz bizden daha başarılı olurlar. Yolları açık olsun  “dedi.

HİYERARŞİ ORDUDA VE OTELCİLİKTE VAR

Ankara Otelcilik Okulunun ilk 2 kız mezunundan biri olduğunu belirten
Ayten Yücel kendisinin otelcilik yapamadığını ama arkadaşlarını her  zaman desteklediğini dile getirirken Vural Demiriz  sistemin sıhhatli  yürümesi için hiyeraşinin önemli olduğunu söyledi. Vural Demiriz ”
Hiyeraşi  otelcilikte ve orduda vardır.  Başka hiçbir yerde yoktur.
Felsefemiz öğren ve öğret. Bütün arkadaşlara başarılar diliyorum” dedi.

ÇALIŞIN VE SEVİN

1967 mezunu Yılmaz Kılıçlı ise öğrencilere işlerini sevmelerini  tavsiye etti. Yılmaz Kılıçlı  “Genç kardeşlerime bir tek tavsiyede  bulunmak istiyorum. Çalışın ve işinizi sevin. Severseniz zirvedesiniz.
Sevmezseniz yaya kalırsınız. İşinizi sevin” dedi.

TAVSİYELERİNE UYACAĞIZ

Öğrencilerden Sıla Özeren turizm sektörünün ilk mezunlarından  nasihatler almanın çok değerli olduğunu söyledi. Sıla Özeren ” Bizden  büyük ve turizmin ilk mezunlarıyla tanışmak ve onlardan nasihatler  almak bizim için çok değerli bir duygu. Onların tavsiyelerine uyup  güzel yerlere gelmek istiyoruz. Kendilerine çok teşekkür ederiz” dedi.

KASAP VE BALIKHANEYE NİYET İLK MEZUNLARA KISMET

Ali Akpınar ise  aslında et kesimi ve balık türlerini öğrenmek için   kasap ve balıkhaneye gitmek üzere ilçe merkezine geldiklerini ama iyi  bir tesadüfle turizm sektörünün ilk mezunlarıyla karşılaştıklarını  söyledi.   Ali Akpınar  “Bize güzel nasihatlerde bulundular, güzel  öğütler aldık. Hepsine çok teşekkür ederiz.”dedi.

TESADÜFLER BAZEN PLANLANANDAN İYİ OLABİLİYOR

Foça’da 41 yıldır turizm işletmeciliği yaptığını belirten Sebahattn
Karaca turizm öğrencileriyle sık sık görüşmeler yaptığını ama bugünkü  buluşmanın tesadüfen ve çok özel olduğuna dikkat çekti. Sebahattin
Karaca  “ Ankara Otelcilik Okulu’nun ilk mezunlarıyla Foça Halim
Foçalı Turizm Meslek Lisesi öğrencileri bir araya geldi. Tesadüf oldu.
Bazen tesadüfler planlanandan daha iyi olabiliyor. Karşılıklı  görüşmeler fikir alışverişleri yaptılar. Okullarından yıllar önce  mezun olmuş arkadaşlarım bu gençlerle hasbıhal etmekten büyük keyif  aldılar.  Bilgi ve becerilerini, tecrübelerini genç arkadaşlarımıza  aktardılar. Onları bir araya getirmekten bende büyük haz duydum,  memnun oldum” dedi.

Öğrenciler ve duayenler birbirlerine sağlıklı yaşam ve başarılar  dileyerek ayrıldılar.


    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey 

Kredi Hesaplama