FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN
BASIN BÜLTENİ-Çin'den umudu kestiler, ayakkabıda Türkiye'yi tercih ettiler
03/11/2021 13:31:56

Çin'den umudu kestiler, ayakkabıda Türkiye'yi tercih ettiler

Bu yıl 11'incisi düzenlenen Eksposhoes Ayakkabı Moda Saraciye Fuarı, Antalya Granada Luxury Belek’te kapılarını açtı. 40 ülkeden bin 500 yabancı, 200 Türk üreticinin son kreasyonlarına yoğun ilgi gösterdi. EKS Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Demir, "Yabancı ziyaretçide 2019'a göre yüzde 100'e yakın bir artış var. Bu artışta Çin kaynaklı tedarik probleminin ciddi payı var" dedi. Fuar için özel tasarlanan üzeri özel taşlarla kaplı el yapımı ayakkabı ise yabancıların ilgi odağı oldu.

Yıllık 550 milyon çift ile dünyanın altıncı büyük ayakkabı üreticisi olan Türkiye, adım adım ilk üçü zorluyor. Yılın ilk sekiz ayında bir yıl öncesine göre yüzde 23,7 artışla 674 milyon dolar ihracat gerçekleştiren sektör yıl sonunda ihracat özelinde tüm zamanların rekorunu kırmayı hedefliyor. Üretim ve ihracat odaklı çalışan sektör için yurt içi fuarın önemi büyük. Ayakkabı sektörünün küresel buluşması olarak nitelendirilen Eksposhoes Ayakkabı Moda Saraciye Fuarı bu yıl 11’inci kez kapılarını açtı. Antalya'daki Granada Luxury Belek’te düzenlenen fuarda 200 yerli katılımcı son kreasyonlarını yabancı alıcılara sergiledi. ABD, Avrupa ülkeleri, Rusya, Balkan ülkeleri ve Türki Cumhuriyetler başta olmak üzere toplam 45 ülkeden bin 500 yabancı alıcının ağırlandığı fuar sektörün toplam ihracatına büyük katkı vermeyi hedefliyor.

“AVRUPALI ALICI İÇİN A PLANIYIZ”

EKS Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Demir, “Çin kaynaklı tedarik sorunları özellikle Avrupalı alıcıyı olumsuz anlamda etkiledi. Navlun ve ham madde fiyatlarındaki artışlar dünyanın problemi. Mevcut durum hemen her sektörde olduğu gibi ayakkabıda da küresel alıcıların rotasını Türkiye'ye çevirmesine neden oldu. Yabancı ziyaretçide bu yıl 2019'a göre yüzde 100'e yakın artış yakaladık. Ülke olarak bu fırsatı çok iyi değerlendirmeliyiz. Ayakkabı ihracatında yıl sonunda 1 milyar doları aşacağımızı tahmin ediyorum." dedi.

"EL YAPIMI AYAKKABI İHRACAT ELÇİSİ OLACAK"

Mardinli bir ayakkabı üreticisinin fuar için özel olarak tasarladığı üzeri özel taşlarla kaplı özel tasarım ayakkabı özellikle yabancıların ilgi odağı oldu. Yapımı iki hafta süren ayakkabının üzerinde 100'ün üzerinde özel taş bulunuyor. El yapımı ayakkabı, Eksposhoes sonrasında yurt dışında düzenlenecek fuarlarda 'Made in Turkiye' etiketiyle sergilenecek.

 


Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
http://www.foreks.com
http://www.metalsmarket.net
https://www.montelnews.com/tr
http://twitter.com/ForeksTurkey