BASIN BÜLTENİ-BUSİAD/Türkay: Temiz üretim yapmayan Bursa’ya gelmesin
05/06/2020 18:14:43

    Bursa Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (BUSİAD), Dünya Çevre
Günü’nde düzenlediği online basın toplantısıyla, BUSİAD Yeşil Bursa
Çalışma Grubu’nun kuruluşunu duyurdu. Basın toplantısında konuşan
BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ergun Hadi Türkay, “Bursa’ya teknolojik  üretim yapmak isteyenler gelsin sözünü, bir adım öteye taşıyıp, “Temiz  üretim yapmayanlar Bursa’ya gelmesin” diyoruz” şeklinde konuştu.
    BUSİAD Başkanı Ergun Hadi Türkay, basın toplantısına Bursa’nın su  ve yeşille tanımlandığını hatırlatarak başladı. Başkan Türkay, “BUSİAD  olarak başka bir Bursa, başka bir Türkiye ve başka bir Dünya yok  diyerek, doğayla uyumlu sürdürülebilir bir üretim ve yaşam için neler  yapılabileceğini, bizim dışımızda işinin uzmanlarının yol göstermesini  istedik. Bunun için BUSİAD Yeşil Bursa Çalışma Grubu’nu kurduk.
Çalışma Grubumuzun başında geçmiş dönem Belediye Başkanlarımızdan
Erdem Saker Beyefendi olacak. Grubun Koordinatörlüğünü ise Doç. Dr.
Efsun Dindar üstlenecek” dedi.
    BUSİAD Başkanı Türkay, çalışma grubunun kısa, orta ve uzun vadeli  hedefleri olacağını da belirterek, şunları söyledi:
    “Çalışma grubundan, medeni bir ülke olmanın göstergelerinden biri  olan, geri dönüşüm konusunda, suyun tasarrufu ve kirliliğinin  önlenmesi konusunda, yeşil alanların daha artırılması konusunda,  havayı kirleten, ısınma için kullanılan yakıt, trafik ve toplu taşıma  çözümlerine ilişkin yeni ve uygulanabilir şeyler duyacağımıza  inançlıyız. Bu grup, gelecek 15-20 yıllık süre içinde Bursa’nın tekrar  su ve yeşille anılması için yapılması gerekenleri, bu kentte yaşayan  tüm hemşerilerimize bir çevre anayasası düzeyinde sunacak.
    Ticari bir kaygı olmadan yapacak üstelik. Bu şehirde yaşayan  herkesle temas edecek onları dinleyecek ve onlara çevre konusunda  yapmaları gerekenleri, önceliğine Yeşil Bursa’yı koyarak evirip  çevirmeden dile getirecek.”
    Türkay’ın ardından konuşan BUSİAD Yeşil Bursa Çalışma Grubu
Başkanı ve Geçmiş Dönem Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlarından Erdem
Saker de, “Her sektörden insan bir arada. Sanayiciler, çevreciler,  üniversite, BEBKA, dernekler, sivil toplum örgütleri, Bursa’yı temsil  edecek güçte bir yapı. Çok değerli bir oluşum” dedi.
    İnsanlığın iki büyük tehlike ile boğuştuğunu ifade ederek, şunları  söyledi:
    “Biri 1950’lerden beri devam eden iklim değişikliği. Diğeri ise  biyolojik çeşitliliğin yok olması. Uluslararası bilim insanları  ekosistemde binlerce farklı türün yok olduğunu teyit ediyor. Bursa hem  tarım hem de sanayi şehri. Bu anlamda dengeyi bulmak zorundayız.
Çalışma Grubu olarak, bulduğumuz doğruları topluma ileteceğiz.
Yaptığımız iş kağıtta kalmaz. Bugün tarım alanlarında kurulan sanayi  bölgeleriyle gurur duyamayız. Bu ülkeye ihanettir. İnsanlığın ihtiyacı  tarımın geliştirilmesidir. Bu çalışma grubu olarak doğruları bulmak ve  çekinmeden dile getirmek için çalışacağız. Bursa’nın geleceği için  faydalı bir çalışma olacağına inanıyorum. BUSİAD’ın bu konuya sahip  çıkması çok önemli. “    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey 
Finansal datalar forex tarafından sağlanmaktadır.