BASIN BÜLTENİ-Paya Dayalı Kitle Fonlama sistemi, yeni nesil yatırımcılığı da yeniden tanımlamayı hedefliyor
02/12/2020 18:11:07

    Girişimcilere hızlı, kolay ve düşük maliyetli bir finansman  yöntemi sunan Paya Dayalı Kitle Fonlama sistemi, yeni nesil  yatırımcılığı da yeniden tanımlıyor. Paya Dayalı Kitle Fonlaması hem  girişimci hem de yatırımcıların daha kazançlı olacakları bir sistem  sunarken, girişimci ekosistemini hızla büyütüyor ve sermayenin tabana  yayılmasını sağlıyor. Verilen bilgilere göre, girişimcilik  ekosisteminin yüzde 1 büyümesi bile ülkelerin ekonomisine milyarlarca  dolar etki ediyor.
    Finansman arayanların, banka kredilerine, yüksek finansman  maliyetlerine ya da borçlanmaya gerek kalmadan girişimcilerin kaynak  bulmalarını sağlayan bu modelde yatırımcılar ise geleceğin  girişimlerine 1 TL’den başlayan fiyatlarla bile ortak olabiliyor.
    Anadolu’nun kadim geleneği imeceyi online platformda yeniden  canlandırarak, Türkiye’de girişimcilik ekosistemini geliştirme ve  sermayeyi tabana yayma amacıyla yola çıkan fonbulucu.com, yeni nesil  finansman aracı Paya Dayalı Kitle Fonlamasının global arenada ülke  ekonomilerine önemli katkıda bulunduğunu ve hızla büyüyen bir pazar  olarak öne çıktığını kaydetti.

    Mikro halka arz

    Paya Dayalı Kitle Fonlaması, girişimcinin projesinin veya girişim  şirketinin paylarının bir kısmını, finansman temin etmek amacıyla SPK  tarafından lisanslanmış bir platform üzerinden satışa sunmaları  anlamına geliyor. Satışa sunulan paylarla, yatırımcılardan kampanya  süresi içerisinde para toplanması sağlanırken bu yeni nesil finansman  aracı ile ihtiyaç duyulan fon sağlanmış oluyor. Bir mikro halka arz  niteliğindeki sistem sayesinde yatırımcılar erken aşama girişimlere  doğru zamanda ve güvenli bir şekilde yatırım yaparak daha yüksek  getiri elde edebiliyorlar.

    Banka kredisi, teminat ya da borçlanma yok!

    Girişimlerini kurmak veya büyütmek için finansman arayan  girişimcilerin, banka kredilerine, yüksek finansman maliyetlerine ya  da borçlanmalarına gerek kalmadan girişimleri için kaynak  bulabilecekleri bir model olan Paya Dayalı Kitle Fonlaması, girişimci  ekosistemi için yepyeni bir finansman yaklaşımı sunuyor.
    Girişimci ve yatırımcılar, KOBİ’ler, Ar-Ge yapmak isteyenler ve  inovasyon geliştiricileri, tüm üreticiler, teknoloji girişimcileri ve  sosyal girişimciler gibi çok geniş bir kitle Paya Dayalı Kitle
Fonlamasının sunduğu avantajlardan yararlanarak kendilerine destekçi  veya yatırımcı bulabiliyor.

    1 TL’si olan da yatırımcı olabiliyor

    Paya Dayalı Kitle Fonlama modelinden girişimciler kadar  yatırımcılar da fayda sağlıyor. Kısıtlı sermayesi olan ev tipi  yatırımcılar, gerçekleştirilen kampanyalarda hisse başına 1 TL bile  ödeyerek geleceğin girişimlerinden pay sahibi olabiliyor. Yenilikçi  girişimlere yatırım yaparak birikimlerini değerlendirme olanağı bulan  yatırımcılar, diledikleri miktarda payı alarak kârlılıklarını  artırabiliyor ve farklı girişimlerden aldıkları paylar ile de bir  portföy oluşturarak riskleriniz azaltabiliyorlar.

    Hedef Türkiye’den yepyeni Unicorn’lar çıkması

    Paya Dayalı Kitle Fonlaması hayata geçtiği takdirde Türkiye  girişim ekosistemi için yepyeni bir dönemin başlayacağına vurgu yapan  fonbulucu.com Kurucusu ve Genel Müdürü Hakan Yıldız  Türk firmalarının  yurt dışı pazarlarda rekabet edebilecek konuma ulaşmalarında Paya
Dayalı Kitle Fonlamasının önemli bir rol oynayabileceğini ifade etti.  “Dileğimiz Türkiye’den birçok Unicorn’un çıkması” diyen Yıldız, “Paya
Dayalı Kitle Fonlaması ile her ölçekten yatırımcı inovatif  girişimlerden pay alarak geleceğin Unicorn’larına yatırım yapabilir”  dedi.

    Bu yatırımlarla ülkemiz ekonomisinin güçleneceğine dikkat çeken
Yıldız, sözlerine şöyle devam etti: “Global pazara baktığımızda 2019  yılında kitle fonlaması modelinin dünyada devasa bir hacme ulaştığını  görüyoruz. Toplam fonlanan kampanyalar 2019 yılında 34 milyar dolarlık  büyüklüğe ulaşırken neredeyse bu tutarın yüzde 10’u girişimlerde hisse  alımları şeklinde gerçekleşti. 2019 yılında fonlanan kampanyalardan
270 bin yeni iş ortaya çıktı. Tüm dünyada Kitle Fonlama hizmeti sunan
2 binden fazla platform var. Bunların yüzde 10’u ise ABD’de bulunuyor.
Ülkemizde ise bu yöntem hala emekleme aşamasında. Şu an için bizim de  içinde bulunduğumuz 6 adet ödül ve bağış temelli platform bulunuyor.
Ancak Paya Dayalı Kitle Fonlaması ile dinamikler değişecektir.
Ekonomiye katma değer sağlayan yepyeni girişimlerin doğmasına hep  beraber çok yakın bir zamanda tanıklık edebiliriz. Biz de bu anlamda
2016 yılından bu yana sürdürdüğümüz çalışmalar neticesinde Sermaye
Piyasası Kurulu’na lisans başvurumuzu yaptık. Gerekli izin verilir  verilmez kampanyaları yayınlamaya başlayacağız”
    Yeni nesil girişimcilik ve yeni nesil yatırımcılık olarak tarif  edilen bu yeni sistemi önümüzdeki dönemde çok fazla konuşulacağa  benziyor. Girişimciler ve sistemi bilen yatırımcılar ilk kampanyaları  heyecanla bekliyor.    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey

Finansal datalar forex tarafından sağlanmaktadır.