BASIN BÜLTENİ-Casper VIA X20 ile mobil fotoğrafçılık deneyimi
02/12/2020 18:11:08

    Hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen sosyal medya  paylaşımları ve mobil fotoğrafçılığa olan ilgi, gün geçtikçe artıyor.
Cep telefonlarımızın fotoğraf çekme kapasitesinin gelişmesi ve  güçlenmesiyle de telefonlarımızla ciddi anlamda fotoğrafçılık yapmak  artık mümkün.
    En son teknolojilere sahip Casper VIA X20 ile fotoğrafçılık  potansiyelinizi ortaya çıkarırken, bazı ipuçlarını da sizlere  hatırlatmak istedik. İçinizdeki sanatçıyı ortaya çıkarmadan önce VIA
X20'nin fotoğraf ve kamera özelliklerine kısaca değinelim.
    Casper VIA X20'de yapay zekânın desteklediği 4 kamera bulunmakta.
F/1.8 diyafram açıklığı, SONY IMX586 Sensor, 6PLens PDAF 0.1s ile  desteklenen bu 4 kamera ile canlı, renkli ve detaylı fotoğraflar  çekebileceksiniz. 120° geniş açılı 8MP kamerası ile manzara ve  kalabalık fotoğrafların detaylarını yakalayabileceksiniz. Makro çekim  ile 3 cm kadar uzaktan tüm ayrıntıları çok net görebilir, portre  modunda ise çevreyi flulaştırıp, sadece odağınıza kilitlenebilirsiniz.
VIA X20'nin 25MP yüksek çözünürlüklü selfie kamerası ile daha parlak  selfieler, daha net video görüntüleri, bokeh modu efektli yaratıcı  kareler yakalamanız mümkün.

    @istanbul'un X20 Fotoğrafları

    Şehrin tüm güzelliklerini takipçileriyle paylaşan Instagram'ın  sevilen fotoğraf hesabı @istanbul da mobil fotoğrafçılık konusunda
Casper VIA X20 telefonunu deneyimledi. "Şehre yeniden bak" projesi  kapsamında birbirinden güzel İstanbul karelerini paylaşan hesap,  birçok takipçi tarafından ilgi gördü.
    Sizler de bu kalitede fotoğraflar paylaşmak isterseniz  telefonunuzun kamera özelliklerinin iyi olması kadar birkaç basit  ipucunu da aklınızda tutmanızda fayda var.
    Lensinizi silin: Cep telefonunun bütün gün elinizde ve cebinizde.
Lens temizlenmeden yapılan fotoğraf çekimleri, beklenen sonucu  vermiyor. Yetersiz ışık girmesi, bulanıklık, solgun renkler gibi  istenmeyen sonuçlardan kaçınmak için her çekimden önce lensinizi  mutlaka silin.
    Aynı kareyi birden fazla çekin: Fotoğraf çekme sayısında herhangi  bir kısıtlamaya gitmeyin, bir pozu mümkün olduğunca fazla çekin. İyi  bir fotoğrafçı çektiği karelerden en doğru olanını seçip ayırabilmeli.

    Odaklamayı Doğru Yapın: Fotoğraf çekmeden hemen önce yapmanız  gereken en önemli adım odaklamadır. Bu istediğiniz alanın keskin ve  net çıkması için gerekli olan ilk şarttır. Cep telefonu ile odaklama  yapmak için odak yapmak istediğiniz noktaya dokunarak istediğiniz  alanı netleştirmiş olacaksınız.
    Üçler kuralı ve ızgara çizgiler: Doğru odaklama kadar iyi bir  kompozisyon oluşturmak da önemlidir. Üçler kuralı en kullanışlı  kompozisyon oluşturma tekniğidir. Daha dengeli fotoğraflar için  kadrajı hayali yatay ve dikey iki hatla bölün. Daha sonra konunuzu bu  çizgilerin kesiştiği noktalara getirin. Çoğu cihazlarda ayarlar  üzerinden ekrana bir ızgara yerleştirebilir, böylece kompozisyonu  ayarlayabilirsiniz. Başlangıç seviyesi kullanıcılar için ızgarayı açık  bırakmak doğru bir karar olacaktır.
    Telefonunuzu Sabit Tutun: Fotoğraf çekimi yaparken net bir  fotoğraf elde etmek istiyorsanız kullandığınız cihazı sabit tutmanız  çok önemlidir. Bulanık fotoğraflardan kaçınmak için telefonunuzu iki  elinizle tutmalı, sabit bir yere koymalı ya da tripod kullanmalısınız.
Ayrıca tripod kullanırken zamanlayıcıyı açmayı unutmayın.
    Casper VIA X20 ile tanışmak ve daha fazla bilgi almak için  https://www.casper.com.tr/casper-via-x20 adresini ziyaret  edebilirsiniz.

    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey 
Finansal datalar forex tarafından sağlanmaktadır.